BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 05. 08. 2021 PDF Tisk

Co má olympiáda v Tokiu společného s jógou?

Existuje něco, co mají sportovci na olympiádě společného: Lásku k jógové praxi.

Co má olympiáda v Tokiu společného s jógou?

Ať už je to střelec z pušky Apurvi Chandela nebo střelec z pistole Abhishek Verma, všichni začínají svůj den jógou.

Indičtí „střelci“ využívají výhody jógy a pránájámy již hezkou řádku let. Jelikož se však pozitiva této vědy neomezují pouze na Indy, i střelci z jiných zemí si uvědomili sílu této pradávné tradice a začali se jí věnovat nejen pro její fyzické účinky, ale hlavně ty duševní.

Vezměte si například světovou jedničku ve střelbě z pušky na 50 m Seonaid McIntosh. Britská střelkyně je potencionální medailovou vítězkou letošních her v Tokiu. Když ale zabrousíte na její Instagram, více než co jiného tam objevíte právě videa, jak cvičí jógu.

„Jógu jsem začala praktikovat v roce 2014, kdy mi byla diagnostikována revmatoidní artritida. Praxe mi byla doporučena pro lepší zvládnutí mé nemoci, a to jak po fyzické, tak duševní stránce. Začala jsem tedy navštěvovat místní jógové studio v Edinburghu. Po několika měsících docházení na vedené lekce jsem postupně začala praktikovat jógu i sama doma. Jóga mi pomohla navrátit sílu, kterou jsem z počátku své nemoci ztratila,“ uvedla.

Pro francouzského střelce Erica Delaunaye je jóga naopak cestou, jak zlepšit soustředění své mysli.
„Během mé kariéry se vždy střídaly fáze, kdy jsem byl výkonný a dokázal se plně soustředit, s fázemi, kdy jsem o sobě pochyboval a moje mysl putovala bůhvíkde. Proto jsem začal s jógou, protože 60 % mého výkonu je plně závislých na tom, jak je moje mysl bystrá a zároveň flexibilní. Postupně jsem přidal také meditaci a práci s dechem,“ vysvětluje.

S tím souhlasí také Seonaid, která dodává: 
„Byla jsem překvapená, jak moc mě jóga ovlivnila mentálně. Mentální aspekty jógy spolu se zvládnutím správné techniky dechu, flexibilitou a sílou mi pomáhají cítit se dobře a do každého tréninku dát naprosté maximum.“

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Chaay_Tee / Shutterstock.com

Objednat předplatné