Technika cvičení 17. 04. 2018 PDF Tisk

Co dělat, aby bedra nebolela?

Bolest spodní části zad dnes ve větší či menší míře trápí převážnou část populace. Jistě je to dáno současným obvyklým životním stylem – věčné sezení, nedostatek pohybu, přepínání, když se k pohybu konečně dostaneme, špatné držení těla, stres, úzkost, strach a v neposlední řadě i nedostačující výživa stravou. To všechno jsou faktory, které se na stavu našich zad nepříjemně podepisují.

Co dělat, aby bedra nebolela?

Klademe toho na svá bedra mnoho. Tak se potom nemůžeme divit, že nás bolí. Snažíme se stihnout vše, co jsme si předsevzali, a už nemyslíme na to, jak to zvládneme a jaké to může mít důsledky. Proto první radou, kterou mohu dát, je zvolnit. Pokud vás trápí bolesti spodní části zad, je možné, že se jedná o chronickou bolest způsobenou kombinací faktorů psychického i fyzického charakteru.

Prohnutí ve vzporu

Stačí uvést jednoduchý příklad z každodenního života – po práci jste unavení, ale místo toho si jdete zacvičit, a abyste zapomněli na to, co vás trápí, rozhodnete se pořádně fyzicky „zničit“. Když ale přijde výdrž ve vzporu, najednou ztratíte sílu, máte pocit, že už to nevydržíte, nedokážete koncentrovat mysl, a tak se prohnete v zádech. Situaci nezvládne mysl, ani tělo. Co s tím? Příště, až se tak zase budete cítit, běžte po práci domů, lehněte si na záda do polohy šavásany, udělejte si pohodlí a čas na to, sledovat dech a dráhu, kterou v těle vykonává. Sledujte, jak se v dané poloze a situaci cítíte, a identifikujte to, co je vám nepříjemné. Jakmile totiž strachy a úzkosti odhalíte, podíváte se jim do tváře, dáte jim šanci odejít. A ony se vás pustí, protože poznají, že už pro ně nemáte místo. Nebo spíše vy pustíte je.

Kočka a dítě

Jóga léčí. Mysl, duši i tělo. Zevnitř i zvenku. Neřeší problém, hledá příčinu. Zůstaňte v šavásaně a hledejte. Pozorujte. Dívejte se. Naslouchejte. A až se na to budete cítit, přesuňte se na všechny čtyři, do polohy kočky. Dlaně mějte pod rameny, kolena pod kyčlemi, záda rovná jako stůl, hlavu v prodloužení páteře, loketní jamky proti sobě, ruce lehce pokrčené. S nádechem od kostrče přejděte do prohnutí, s výdechem, zase od kostrče, do vyhrbení. Opakujte několikrát v souladu se svým dechem, poté zastavte ve vyhrbení a dech změňte – nadechněte ve vyhrbení, vydechněte s prohnutím. Opakujte několikrát, potom spojte vzadu špičky, odtlačte se od dlaní a sedněte si na paty. Položte čelo na zem a dýchejte do břicha. Užijte si polohu dítěte. Zůstaňte tak dlouho, jak dlouho to bude příjemné.

Kleště, pluh a šavásana

Přesuňte se do polohy sedu s nataženýma nohama. Vytáhněte se s nádechem do výšky za špičkami prstů, které jsou nad rameny. S výdechem povolte do polohy kleští. Dýchejte do břicha. Poté uvolněte a přesuňte se do lehu na zádech. Přitáhněte pravé koleno k hrudníku a dýchejte do břicha. Poté vyměňte nohy. Nakonec zaujměte polohu pluhu. Kompenzujte v poloze rybky. V šavásaně v sobě nechte doznít pocity z uplynulého cvičení a vnímejte, jak se cítíte.

 

Objednat předplatné