Relaxace 07. 07. 2019 PDF Tisk

Chill na podložce…

Vstupte proto toto léto na svou podložku s větší lehkostí a vyrovnaností, a zpomalte tempo pohybu těla, abyste vytvořili osvěžující a revitalizační praxi.

Chill na podložce…

Každá sezóna nabízí příležitost sladit naše vnitřní prostředí s přírodními rytmy a cykly přírody. Posilněte se, abyste svou osobní praxí nalezli harmonii, z které vás vlivy sezóny vychylují. V letních měsících je to především teplo a nadměrná aktivita, které nám mohou naše tělo trochu vysílit. Když praktikujete specifické pozice, pránájámu (dechová cvičení), meditační techniky a vizualizaci tak, jak je v létě správné, můžete na fyzické, duševní i emocionální úrovni snížit nadměrné teplo.

Pozice 

Pozice níže posílají zklidňující vlnu nervovým systémem a podporují snahy těla o samoregulaci a nalezení rovnováhy. Pozice, které jsou blíže k zemi, jsou prospěšné v teplém počasí, protože země poskytuje chlad, stabilitu a pocit uzemnění. A co je nejdůležitější, neberte si sebe nebo pozici příliš vážně. Povzbuzujte změkčování síly a napětí, abyste kultivovali větší plynulost a požitek z těla, dechu a pohybu samotného.

Předklony

Předklony ochlazují tělo, snižují stres a úzkost, stimulují játra a ledviny, zlepšují a podporují trávení a oživují mysl. Můžete zvolit předklon v širokém stoji rozkročném, který odvádí teplo od stehen, nebo příjemnou pozici dítěte.

Rotace

Rotace masírují vnitřní orgány a zažívací/vylučovací systém, propláchnou nadměrné teplo, a uvolní tak napětí z trupu, břicha, střev a jater.

Podporované inverze

Podepřená inverze, jako nohy opřené nahoru o zeď, zklidňuje mysl a stimuluje parasympatický nervový systém, vytváří pocity klidu, rovnováhy a lehkosti. 

Záklony

Záklony, jako je například pozice kobry, podporují zdravou funkci štítné žlázy, která je zodpovědná za vnitřní regulaci teploty a metabolismus.

Pránájáma

Během své praxe jógy se zaměřte na hladký, plynulý, dech s úplným výdechem, který má zklidňující účinky pro tělo a mysl. Delší výdech navodí přirozenou relaxační odezvu těla, zklidní a obnoví nervový systém. Silná dechová cvičení, jako je bhastrika a kapalabhati, mají tendenci přehřívat tělo. Místo toho tedy zkuste tyto chladicí pránájámové techniky:

Dech sheetali

Prodlužte jazyk a stočte ho jako ruličku. Skrze tuto ruličku inhalujte pomalu vzduch a následně zavřete ústa a lehce se dotkněte špičkou jazyka horního patra. Vydechněte nosem. Tento dech ochlazuje mozek, snižuje zánět a horečku, a čistí krev.

Dech sitkari

Nechte jazyk, aby se vznášel v ústech, zatímco se lehce dotýká zubů. Nadechněte se otevřenými ústy skrze zuby. Vydechněte nosem a dotýkejte se špičkou jazyka horního patra.

Vizualizace

Pozvěte chladicí vizualizaci do své praxe. Představte si například, že vás ovívá chladný vánek nebo si během šavásany představte obraz osvěžující vody proudící přes vaše tělo od hlavy až k patám. 

Meditace

Meditace je tiché opakování slov nebo frází. Tato praxe využívá dech a mantru k tomu, aby ulevila mysli. Tím dochází k jejímu ochlazení a uvolnění tepla, které se v ní může nacházet.

Šavásana

Pokuste se na konci své praxe, během šavásany, tlačit své břicho k páteři, což umožní vašemu jádru připojení k Zemi. Chlazení a uzemňovací techniky uvolní mysl a tělo a zmírní napětí v břiše. Zůstaňte v šavásaně o něco déle, abyste dali mysli a tělu čas na odpočinek, zklidnění a úplné ochlazení.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné