Technika cvičení 08. 01. 2015 PDF Tisk

Chceme li se zbavit bolesti, je třeba vytvořit prostor!

Čím více začneme praktikovat, tím více se dá energie do pohybu, a to, co je třeba v těle či mysli vyřešit, vyjde na povrch.

Chceme li se zbavit bolesti, je třeba vytvořit prostor!

Jsem opět na vánoční intensivní praxi s Jayne Orton v Birminghamu, která studovala s panem Iyengarem od svých 22 let. Odpoledne jsem potkala na ulici tuto ceduli. Zhruba přeloženo jako vyrovnání či seřízení kol, aby všechna čtyři kola dobře seděla na silnici a netáhla automobil do strany. Když auto táhne do strany, nejedeme rovně, jízda je trhavá a asi ne úplně bezpečná. Přijde mi to jako skvělé přirovnání k tomu, oč se snažíme v józe.  Vyladit se, vyrovnat sebe, své zdraví, tělo, mysl i ducha, aby vše fungovalo v rovnováze a harmonii. Když je v těle něco neseštelovaného, a porouchaného, necítíme se dobře, a náš mentální stav a emoce nejsou v rovnováze.

Jayne říká, že abychom se zbavili bolesti, je třeba vytvořit v těle prostor. A to znamená nejen na fyzické úrovni, ale samozřejmě i na mentální. Když nás něco bolí při praktikování ásan, znamená to, že tam není vědomí, není tam naše pozornost, a tudíž tam nejde energie. Zároveň mentálně o tom místě nemáme povědomí, tudíž v našem vědomí není prostor. Tím, že soustředíme pozornost na tu oblast, věnujeme se jí, a pozorněji praktikujeme se snahou zachytit moment, kdy se bolest objeví, přistupujeme k sobě vědoměji, zkoumáme prostor uvnitř toho místečka a tím měníme nastavení a ve vědomí si vytváříme prostor pro danou věc.

Čím více začneme praktikovat, tím více se dá energie do pohybu, a to, co je třeba v těle či mysli vyřešit, vyjde na povrch. Je na nás, jak se s tím v praxi porovnáme. Podle Iyengara je právě to, co nám nejde, nebo co nás bolí, klíčem k posunutí se dál, takže vlastně můžeme bolest přivítat vesele, jelikož nám ukazuje cestu.

David Meloni při učitelském výcviku v Brně nedávno vysvětloval rozdíl mezi instrukcemi pohybu a instrukcemi akcí. Instrukce týkající se pohybu jsou např.: zvedněte ruku, otočte hlavou, vytočte špičku ven, a podobně. Jednoduše pohyb a umístění končetin. Instrukce týkající se akcí nám vytváří v těle prostor! Např. rolujte přední stehna dovnitř, vytvoří prostor v bederní oblasti, zatlačení lopatek dovnitř nám vytvoří prostor pro hrudní oblast, prodloužení ramene k lokti nám rozšíří oblast klíčních kostí atd. Takovéto instrukce vytváří zásadní rozdíl v efektivitě praxe a ve vytváření prostoru v těle. Že vám je jednoduše v ásaně lépe, když je tělu lépe, je lépe i vědomí.

Akce jsou důležité i při praxi pránájámy. Čím více nám učitel pomůže vytvořit prostor v hrudníku, nejen do výšky, ale i do šířky, tím lépe dech prochází, tím lépe se můžeme posunout na vnitřní cestě, jelikož pránájáma je propojující článek mezi ásanou a koncentrací a dále meditací. Dnes jsem šla z lekce a měla jsem pocit obrovského volného a čistého prostoru v těle, lehkost a šíři vědomí. A s jakým pocitem odcházíte z lekce vy?  

  • autor: Jana Chadimová
  • www.yogalight.cz
  • zdroj fotky: Jana Chadinová
  • Jana Chadimová, 28.12.2014, Birmingham

Objednat předplatné