Životní styl 01. 07. 2021 PDF Tisk

Cestování s dětmi bez zbytečného stresu

Nastává letní čas, čas dovolených. Ne všichni si pod příjemně stráveným časem s rodinou představí obrovský hotelový komplex s neustále křičící hudbou z reproduktorů a přeplněnými stoly stále stejně chutnajícího jídla. Pokud vás taková představa úplně neláká, možná už jste přemýšleli o tom cestovat na vlastní pěst. Může to být vzrušující dobrodružství, pokud vám doma nepobíhají malá stvoření vydávající různé příjemné i nepříjemné zvuky – a tím myslím děti. Většina lidí se obává cestování s dětmi, protože milují svůj režim a rituály, které cestováním zcela určitě narušíme. Možná by nás ale děti uměly příjemně překvapit. Jak se na takovou cestu připravit a co určitě nezapomenout?

Cestování s dětmi bez zbytečného stresu

Jak překonat obavy?
I pro zkušené cestovatele je vydání se na cestu s dětmi něco zcela nového a je možné, že nás přepadne jistý strach z toho, co se může všechno stát. Mít obavy je částečně dobré, ale můžou nás někdy až paralyzovat a dostat do stavu, že se k cestě ani neodhodláme. Děti jsou samy o sobě důkazem, že všechno jde, protože nejsou zatíženy našimi strachy. Pokud nejste v cestování úplně zběhlí, nedávejte si přemrštěné cíle. Zkuste se vypravit na pár dní na vám neznámá místa po České republice – vyhnete se strachu z toho, že se nedomluvíte cizí řečí. Každý takový výjezd vás ošlehá a krůček po krůčku nabije sebevědomím. V případě, že si nejste jisti svou slovní zásobou v cizím jazyce a chystáte se za hranice našeho státu, velkým pomocníkem může být aplikace Speak&Translate, kam namluvíte to, co potřebujete sdělit, a aplikace vám text přeloží.

Jak balit?
Je dobré si cestu připravovat už několik týdnů dopředu a psát si seznam toho, co budete s sebou potřebovat. Poslední dva dny balení jsou intenzivní. Pokud si budete vše postupně odškrtávat ze seznamu, vyhnete se možnému stresu, které balení vyvolává. Do balení zapojte také samotné děti, pokud jsou už např. v předškolním věku. Je dobře, že převezmou jistou míru zodpovědnosti a budou se cítit do samotné cesty více vtaženi. Možná nastane diskuze o tom, co vlastně s sebou potřebujete sbalit – především o hračkách. Na cestách zjistíte, že děti k hraní hračky ani nepotřebují. Díky své tvořivosti a fantazii si dokážou dost dobře vystačit i bez nich. Možná po návratu přehodnotíte, zda hračky, které máte doma, opravdu potřebujete.

Co vám cestování přinese?
Tím, že se odhodláte a vypravíte se do neznáma spolu s dítětem, bezpochyby posílí vaše sebevědomí. Budete muset řešit situace, které standardně neřešíte: Ve chvíli, kdy zjistíte, že toho zvládnete mnohem víc, než jste si kdy vůbec pomysleli. Další skvělá věc je, že začnete mnohem víc žít přítomností. Vědomí toho, že jste na nádherném místě jen na omezenou dobu, vás donutí nemyslet na to, co všechno se může stát nebo co ještě musíte udělat. Problémy se řeší až ve chvíli, kdy nastanou. Takové cesty s dětmi vás zcela jistě zocelí. Budete odolnější vůči fyzické i psychické námaze, protože budete častěji vystaveni neočekávaným a možná někdy náročným situacím. Díky tomu budete také vděční za to, že máte tu možnost společně takový čas trávit a poznat místa, která jsou pro ostatní lidi domovem jako pro vás to vaše.

Jak si udržet psychickou pohodu?
Určitě nemá cenu zastírat, že při takových cestách může nastat jistá ponorka. Celodenní kontakt s dětmi může být vyčerpávající. Nejspíš se vám nenaskytne možnost věnovat se hodinu meditaci a zklidnit vaši mysl. Proto je dobré pracovat na rychlé meditaci a využít každou klidnou minutu. Zkuste meditovat při plavání nebo čištění zubů. Vypnout rychle prchající mysl i jen na pár minut je něco, co vás může dobít na celý den. Možná bude tak trochu nadlidský úkol přimět děti, aby zrovna šly rychlostí, jakou vy potřebujete. To vůbec nevadí. Smiřte se s tím, že možná neuvidíte všechny cíle, které jste si určili. Možná je tedy lepší si žádné takové cíle nedávat. Nechce se jim zrovna jít? Co takhle udělat si piknik a trochu se u toho protáhnout? Vám půl hodinka jógy jen prospěje a děti se můžou přidat nebo budou zkoumat kamínky a šišky – to je totiž v tu chvíli ta pravá zábava.

Cestování s dětmi je o hodně krocích mimo vaši komfortní zónu. Díky těmto krokům budete mít ale spoustu času jen se svými vlastními myšlenkami. Nebudou vás rozptylovat každodenní starosti a radosti. Možná se právě na cestách dokážete napojit na své vnitřní já a myšlenky v hlavě se začnou třídit a uspořádávat, což je možná to, čeho v pohodlí domova jen těžko dosáhneme.

Krásné prázdniny!

  • autorka: Blanka Smrčinová
  • @blankasmrcinova
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné