BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 09. 07. 2020 PDF Tisk

Cesta k lepší imunitě

Indický premiér Modi uvedl, že pranájáma může pomoci posílit imunitu. To je odvážné tvrzení zejména v dnešní době, kdy ve světě stále zuří pandemie COVID-19. Modi vysvětluje, jak praktikovat pranájámu – jógová dechová cvičení – kterou v boji proti koronaviru doporučuje.

Cesta k lepší imunitě

Indie přijala drastická opatření, aby ochránila své obyvatelstvo proti pandemické nemoci covid-19. O čtyři měsíce později Indie stále přijímá preventivní opatření. Poprvé od svého vzniku v roce 2015 probíhal Mezinárodní den jógy digitální formou a jeho tématem byla Jóga doma a jóga s rodinou.

NDTV oznámila, že premiér Narendra Modi využil příležitosti oslovit národ a povzbudit celou zemi, aby nadále pokračovala v praktikování jógy a pranájámy v zájmu ochrany svého zdraví.

Modi doporučil věnovat se anulomě vilomě pranájámě (střídavé dýchání skrze nosní dírky) jako každodennímu rutinnímu cvičení s cílem zvýšit imunitu a posílit metabolismus.

„Covid-19 útočí na náš dýchací systém. To, co posiluje náš dýchací systém, je právě pranájáma – dechové cvičení. Anulom a vilom jsou populární pranájámické techniky. Měli bychom je učinit součástí naší každodenní rutiny. Existuje mnoho jógových cviků, které posilují imunitu a metabolismus,“ uvedl Modi.

Jestliže s praktikováním anulomy vilomy pranájámy začínáte, můžete postupovat svým vlastním tempem, které vám vyhovuje. Až se stane součástí vaší každodenní rutiny, je dobré dodržovat doporučené poměry uvedené ve starých textech, a to jsou 1 : 4 : 2. Například pokud se nadechujete (puraka) po dobu čtyř sekund, pak byste měli vydechovat (rečaka) po dobu 8 sekund a každé zadržení dechu (kumbhaka) by mělo trvat 16 sekund.

Modi mluví o józe vždy v souvislosti s jejími zdravotními přínosy. Na letošním digitálním Mezinárodním dni jógy připomenul, že jóga přináší fyzickou sílu a klidnou mysl.

„Zdraví jednotlivce by mělo být na prvním místě. Je proto potřeba se o sebe starat. Pokusme se učinit ‚Jógu doma a jógu s rodinou‘ součástí našich životů,“ řekl.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné