pondělí 27. 3. 2023
Amalaki je jedním z nejúčinnějších omlazujících prostředků v ájurvédě, tzv. rasajánou. Nejvíce působí na pittu, krev, kosti, játra a srdce.
Vynikající výtažek z ovocného plodu amalaki je jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu C a slouží jako základ pro chyawanprash, který platí za silný posilovač imunity. Proto je dobré začít užívat buď amalaki, nebo chyawanprash v období nárůstu chřipkových onemocnění či viróz.
Z hlediska vlastností má amalaki všechny chutě kromě slané, ale nejvýraznější je chuť kyselá/chladivá/sladká. Proto je vhodné pro pittu, hodí se také pro vátu, u kaphy by se mělo užívat s rozumem. Nadužívání amalaki podporuje tvorbu toxinů.
Používá se v podobě tablet, odvaru, prášku či zavařeniny. Také můžeme na trhu najít sušené plody amalaki, např. s příchutí kardamomu.
Léčebné účinky:
Kontraindikace
Zvýšená pozornost by se měla věnovat při akutním průjmu či dyzentérii (infekční střevní parazitární onemocnění vyvolané měňavkou). Opatrnost je doporučena také při těhotenství.
Zajímavost
Amalaki je povahy sattvické a přináší štěstí, lásku a dlouhý život. Samo amalaki je dlouhověký strom. Matkám, které se zlobí na své děti, zklidňuje a vyrovnává jejich rozjitřené emoce. Amalaki se v sanskrtu označuje slovem dhatri, což znamená matka. Proto Indové věří, že děti bez matky, které konzumují amalaki, cítí, jako by jejich máma byla stále s nimi.
Použitá literatura:
Swami Sada Shiva Tirtha: The Ayurveda Encyclopedia
David Frawley, Vasant Lad: Rostliny v ájurvédě
David Frej: Ájurvéda – Medicína zdraví a dlouhověkosti