Technika cvičení 13. 09. 2023 PDF Tisk

Buď bojovník – nejen na podložce!

Zaujmout pozice bojovníka není zas tak těžké, ale nalézt svého vnitřního bojovníka, tj. odnést si svůj jógový „skill“ i mimo podložku, je to podstatné a důležité. A o tom právě jógová praxe je.

Buď bojovník – nejen na podložce!

Jóga nás učí nejen pracovat se svým fyzickým tělem a ovládat každou jeho část, ale její hlavní filozofií je fakt, abychom to, co se naučíme na fyzické úrovni, byli schopni „vpravit“ do té mentální a nakonec to aplikovat nejen na podložce, ale hlavně ve svém každodenním životě.

Povědomí –  je důležité nepodceňovat pozornost. Většina z nás si je vědoma podrobností o tom, co se děje kolem nás, údajů, které jsou předkládány, a úkolů, které je třeba zvládnout a hlavně dokončit. O tom to celé vlastně je. Cvičení jógy nás učí se hlouběji dívat na to, co se v nás děje v kontextu vnějšího světa, ve kterém se nacházíme. Bez ohledu na to, jaké okolnosti to momentálně doprovází.

Mysl je rychlejší než tělo. My se však chceme pohybovat rychlostí těla, nikoli mysli. Při cvičení ásany a jógy obecně se snažíme vytvořit jakýsi soulad mezi fyzickým tělem a dechem a vnést jej do své mysli. Abychom dostali tělo a dech na místo, kde se můžeme cítit stabilně, vnímavě a v pohodě, musíme si nejprve uvědomit, co každý z nich dělá. Zní to jednoduše, ale všichni, kdo jógu praktikují, ví, jak náročné to mnohdy může být. Sami jsme se mockrát přistihli, že mysl pobíhá zcela jinde, než kde se právě nachází naše fyzická rovina. Jenže pak ásana tak trochu ztrácí na významu.

V běžném životě je to naprosto stejné. Vždy je to o tom, kam právě směřujeme svou energii, abychom jasně viděli, kudy se bude ubírat náš další krok.

Volba – nemůžete ovládat vlny, ale můžete se na nich naučit surfovat. Cítíte se pohodlně a sebevědomě, nebo nervózně a opatrně? Co se děje v daný okamžik s vaším dechem? A co zbytek fyzického těla, jak je na tom? Třese se vám hlas a máte mělký a krátký dech? Cítíte nepříjemné pocity v žaludku a břichu? To vše jsou informace tolik potřebné k tomu, abyste se na malý okamžik zastavili a právě „tady a teď“ se rozhodli, co budete dělat.

Věřte tomu nebo ne, ale v životě existuje jen velmi málo situací, ve kterých byste neměli na výběr, co dělat, nebo kdy by existoval pouze jeden jediný možný postup, jak situaci řešit.

A zde je potřeba, stejně jako v józe, se na chvilku zastavit. I pauza v básni je tím, co ji činí tak mocnou. Prostor, který vám nabídne vaše praxe, je stejně dobře využitelný v práci i v životě. Vždy máte na výběr, kde se zapojit a kde naopak zvolit uvolnění.

Akce – naše volba. To my si, stejně jako v jógové praxi, volíme, co v daný moment považujeme za správné. A i když se bojovník jeví jako jednoduchá ásana, při delší výdrži aktivuje každý sval v těle a na nás je, kolik dechů v něm setrváme. A přesně tak to chodí i mimo podložku.

Můžeme to vzdát a utéct, nebo se zastavit a zapojit dech. Počkat, co to s námi udělá a kam nás to posune. Co nám to dá a jestli prvotní pocity napětí nakonec nevystřídá pocit blaženosti a spokojenosti.

  • autorka: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné