čtvrtek 5. 12. 2024
Velké nároky, velká očekávání, ekonomické problémy, náročný denní shon – to vše způsobuje stres. Většina z nás si myslí, že se jich to netýká. Pravdou ale je, že pomalu, ale rychle dostane nás všechny....
Ztížená schopnost rozhodování a soustředění, rychlé změny nálady, konfliktnost, podrážděnost, časté výbuchy vzteku kvůli maličkostem, problémy se soustředěním, pamětí, zvýšená chybovost, úzkostlivost, myšlenky na sebevraždu, přehnané starosti o zdraví, neschopnost soucítit s ostatními, nedostatek energie, trvalá únava, bolest na hrudi, nepravidelná srdeční činnost, zrychlené dýchání, problémy s tlakem, častá nemocnost, nešikovnost, nepozornost – úrazy, zvýšené pocení, ekzémy, poruchy spánku, silné migrény, problémy s krční páteří, zažívací problémy, nechutenství (nebo naopak přejídání), snížené libido…
Znáte tyto příznaky, pocity? Vždy, když je zažíváte, říkáte si, jestli s vámi není „něco špatně“.
Za všechny výše zmíněné symptomy může stres. Možná si říkáte, co děláte ve svém životě špatně? Vždyť žijete jako jiní. Pravdou je, že stres postihuje nás všechny.
Velké nároky, velká očekávání, ekonomické problémy, náročný denní shon – to vše způsobuje stres. Většina z nás si myslí, že se jich to netýká. Pravdou ale je, že pomalu, ale rychle dostane nás všechny. Pokud vědomě nezakročíme proti němu.
Naše tělo odpovídá na stres kaskádou 1400 biochemických událostí. Nejnovější výzkumy ukazují, že většina lidí z 90 % dne operuje v tzv. sympatickém nervovém systému, známém jako „bojuj, nebo uteč“. Ukazuje se, že nejsme schopni sami od sebe přepnout z beta mozkových vln na vlny, které přivádějí zklidnění a relaxaci. Tyto schopnosti ztrácíme ve shonu a zrychleném životním stylu. Stres může být pro naše tělo dobrý, stejně tak jako sympatický nervový systém. Při tomto zapojení nervového systému je naše tělo připravené bojovat a ochránit nás – lépe vidíme, slyšíme, jsme rychlejší, jsme prostě připraveni na přežití. Při dlouhodobém zapojení sympatiku se ale naše tělo unavuje a vyčerpává, což způsobí, že mu nezbývají síly na boj s běžnými viry a onemocněními. Nervový systém musí být v rovnováze, oba nervové systémy (sympatikus a parasympatikus) musí pracovat spolu, aby se doplňovaly a pracovaly jako jeden.
Právě proto je nezbytné si najít vlastní cestu, jak se vypořádat se stresem a jak si dopřát pauzu. Cest je několik, od masáží po meditaci, dýchací cvičení, jógu…
Dnes bych vás ráda seznámila s technikou, která je mi velmi blízká a ráda ji využívám jako jednu ze svých cest k nalezení klidu a vyrovnání nervového systému. Je to můj pomocník v boji proti stresu. Jmenuje se restorativní jóga. Lidé mají často pocit, že při těchto hodinách nic nedělají, a tudíž je to ztráta času. „Musíme přeci makat, stále něco dělat, plnit úkoly…“ Je to opravdu tak? Musíme být k nezastavení? Co když nás pak zastaví naše zdraví?
Většinu kreditů za „vynalezení“ restorativní jógy dostává „otec jógy“ B. K. S. Iyengar. V podstatě to je terapeutický styl jógy, který využívá pomůcek tak, aby bylo pro naše tělo jednodušší se do pozice dostat a držet ji po delší dobu. Jakmile je naše tělo dobře vypodloženo, tak je pro něj jednodušší relaxovat, uvolnit se, plně se oddat pozici. V chronickém stresu ztrácíme schopnost se sami hojit a léčit, stres je také spojený s chorobami, jako je například obezita, bolesti hlavy, Alzheimerova choroba, cukrovka, deprese, zažívací problémy, astma… A lékem na stres je právě relaxace. Jelikož restorativní jóga je zaměřena na relaxaci, obnovu a klid, jsme pak schopni se plně uvolnit a díky tomu nechat odejít stres z našeho těla i mysli.
Pokud potřebujete ještě trochu „popíchnout“ k tomu, abyste zařadili restorativní jógu do své rutiny, tak tady je pár dalších výhod:
Pro zajímavost bych ještě ráda nabídla restorativní pozice, které pomáhají bojovat právě se stresem:
Na všechny pozice doporučuji použít relaxační polštářek na oči, relaxační hudbu, esenciální oleje, vonné tyčinky, svíčky, léčivé kameny, tibetské mísy…
Pro domácí praxi připomínám, že je potřeba držet pozice nejméně 10 min.
Jedná se o klidný, tichý, meditativní styl jógy. Pokud jste zvyklí být stále aktivní, něco zařizovat, za něčím se honit, tak na začátku budou tyto hodiny pro vás možná oříškem. Dejte si čas. Vaše mysl se časem naučí, jak se zklidnit. Buďte pozorovateli, vědomě se naučte směřovat vaši mysl nejdříve k dechu, k hudbě a pak ji nechte jen tak plynout a dejte si svolení k odpočinku.
Tak na co čekáte? Udělejte si na sebe čas, dostaňte se do formy a bojujte tak proti strašákovi dnešní doby jménem stres.