úterý 15. 10. 2024
První britský odborový svaz jógy bojuje za spravedlivější podíl z celkového ročního obratu pro instruktory jógy. Odvětví, které pouze ve Spojeném království vykazuje více než 900milionové zisky ročně, žádá, aby byl podíl zisku studií a platů jógových učitelů ve větší rovnováze.
Mnohdy se může zdát, že takovému jogínovi zhola nic nechybí. Dokonalé držení těla, klidná mysl a úsměv na tváři ale vyžadují velké úsilí a práci na sobě samém. Je to zkrátka dřina být dobrým jogínem a o to víc pak tím, kdo bude tajemství této pradávné tradice šířit dál jako učitel. Lektoři chtějí spravedlivější podíl ze svých lekcí. A tak byl založen první svaz jógy, který usiluje o to, aby byli učitelé jógy lépe placeni.
Po vzoru kolegů z jiných oblastí služeb, jako je Uber či kurýrní služby, žádá Nezávislý odborový svaz jógy z Velké Británie přibližně 10 000 učitelů jógy, aby se zaregistrovali a společně bojovali za lepší podmínky. Svaz apeluje na to, že není protijogínské chtít za svou práci řádnou a spravedlivou mzdu.
Tento krok pravděpodobně postaví proti sobě zaregistrované učitele a sítě jógových studií a tělocvičen, kde se obvykle platí od 10 do 20 liber za hodinu. Vzhledem k tomu, že se do tohoto výdělku zahrnují také náklady na cestu, příprava lekce a fyzická námaha omezující denní výuku na maximálně čtyři lekce, upozorňuje svaz na to, že mnoho lektorů jógy vydělává méně, než je životní minimum, v Británii stanoveno na 9,50 GBP za hodinu a 10,85 GBP v Londýně. Svaz také povede kampaň proti případům sexuálního obtěžování a šikany na pracovišti.
Mimo covid éru, kdy podnikání všeho druhu vzalo za své, vydělávala britská jógová studia značné částky a jejich příjem nepramenil pouze ze samotných lekcí, ale také z nejrůznějších workshopů a instruktorských kurzů, kterých se účastní stále víc a víc jedinců.
Podle průmyslového výzkumu společnosti Ibis World se počet lidí pracujících v sektoru jógy na britské půdě mezi lety 2012 a 2020 zvýšil o 12 %. V roce 2019 si londýnský řetězec Triyoga podle prokazatelných účtů vydělal celých 8 milionů £, díky svým pěti studiím. Pure Gym, největší britský provozovatel tělocvičen, který v roce 2019 dosáhl zisku 30 milionů £, patří mezi několik celostátních řetězců, které také zaměstnávají učitele jógy.
„Existuje jakýsi nereálný obraz toho, že být v dnešní době učitelem jógy je doslova zlatý důl vzhledem k ceně lekcí a počtu lekcí odvedených za týden jedním lektorem. Nikdo však už nezná realitu, ve které lektor za lekci dostane jen poměrnou část výdělku, která většinou odpovídá jednomu či dvěma zaplaceným vstupům, zatímco se lekce účastní 15 až 20 lidí,“ vysvětluje 25letý tajemník nové jógové unie Simran Uppal. „Celosvětový jógový průmysl má hodnotu 60 miliard £, ale většina učitelů, které znám, vydělá jen tolik, že jim to nestačí ani na běžné živobytí, natož na zaplacení dovolené.“