Jóga Zprávy 04. 01. 2021 PDF Tisk

Boj s migrénou

Pracovat s myslí a díky tomu snížit stres může být účinná cesta k eliminaci migrénových stavů!

Boj s migrénou

Migréna je neurologické onemocnění, které může být velmi frustrující a je druhou nejčastější příčinou zdravotních problémů na světě. Mnoho pacientů s migrénou bohužel vysazuje léky kvůli neúčinnosti nebo výskytu vedlejších účinků. Mnoho pacientů stále používá opioidy navzdory tomu, že se jako léčba bolestí hlavy nedoporučují. V nedávné klinické studii Wake Forest Baptist Health však vědci prokázali, že pokud se lidem podaří účinně redukovat stres, může to být cesta ke snížení výskytu migrén.

Studie se zúčastnilo 89 dospělých, kteří byli rozděleni do dvou skupin. První se věnovala práci s myslí jako účinné cestě k redukci stresu a druhá výuce o bolestech hlavy. Obojí ve dvouhodinových relacích po dobu osmi týdnů.

První skupina praktikovala jógu. Účastníci obdrželi elektronické zvukové soubory pro domácí cvičení a byli vyzváni, aby doma cvičili alespoň 30 minut denně. Skupina, která se v této problematice vzdělávala, obdržela informace o bolestech hlavy, patofyziologii, spouštěcích faktorech, stresu a nejrůznějších možnostech léčby.

Účastníci první skupiny zaznamenali nižší počet dní, kdy je sužovala migréna, celkově snížili míru svého postižení a zlepšili kvalitu života – tj. skóre deprese a další aspekty odrážející emoční pohodu – zatímco druhá skupina zaznamenala pouze širší povědomí o daném problému.

„V době, kdy je převážná část migrénových onemocnění stále ještě léčena opioidy, má nalezení bezpečných alternativ bez medikace z dlouhodobého hlediska významný přínos,“ uvedla Rebecca Erwin Wells, jedna z vedoucích pracovnic výzkumu. „Práce s myslí může být skvělý způsob, jak zátěž způsobenou migrénou uchopit a eliminovat a celkově pak snížit dopad tohoto onemocnění.“

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné