Jóga Zprávy 12. 12. 2019 PDF Tisk

Bikram jóga – láska, nebo byznys?

Jógový guru Bikram Choudhury vybudoval světoznámé impérium, které je často odsuzováno za to, že požaduje od svých klientů 100% zapojení. Jak časové, tak finanční. Jaká je pravda?

Bikram jóga – láska, nebo byznys?

Jóga je cesta, ale pokud ji chce někdo dělat pořádně, vyžaduje to, jako vše ostatní, píli a vytrvalost. Nic se však nesmí přehánět. Za mírně fanatickou byla již mnohokrát označena právě bikram jóga, jejíž lekce trvá 90 minut, je složená z 26 přesně daných a neměnných ásan, které se praktikují při teplotě 42 °C.

Na lekcích a školení je vyžadována až fanatická přesnost, 100% účast a vše provedené tak, jak si hlavní představitel guru Bikram vysnil. Nad Choudhurem se snáší často vlna kritiky za jeho pedantství.

Choudhury, narozený v roce 1944 v Kalkatě, přišel do Spojených států amerických v 70. letech 20. století a tvrdil, že trénoval Elvise Presleyho a zachránil Richarda Nixona před amputací nohou. Okamžitě zvedl zájem elitní třídy místních celebrit, které se od něj chtěly nechat trénovat. Dostal se do centra Los Angeles, kde trénoval hvězdy jako Shirley MacLaine, Quincy Jones či Raquel Welch (která však Choudhuryho později žalovala za krádež své vlastní cvičební techniky). Jakkoliv podivínský se zdál, jakkoliv fanatické byly jeho nároky či jak drsně projevoval své trenérství, vyvinul Choudhury neuvěřitelně velkou a lukrativní značku. Prostřednictvím školení učitelů, které stálo asi 10 000 $ na osobu, a licencí, které díky tomu vydal, shromáždil jmění v údajné výši 75 milionů dolarů a flotilu 43 luxusních aut – obrázek komicky v rozporu s obvykle asketickým jógovým guruem.

Jenže to není a nebylo o tom vydělat peníze. Co skutečně Choudhury přinesl lidem, byl fakt, že svým zapáleným přístupem změnil trvale jejich životy. V každém objevil potenciál, který v sobě dotyčný neviděl. Proto ho lidé přijali, proto ho měli rádi.

Lidé častokrát přišli na lekci bikram jógy zlomení a s bolestmi fyzického aparátu a již po pár lekcích odcházeli bez bolesti a fit.

Někdo tak může Choudhuryho nařknout z toho, že jeho lekce jsou těžké, fyzicky náročné, školení drahá. Kritika si vždy najde cestu, jak něco zhatit. Co ale bikram józe vzít skutečně nelze, je fakt, že je to styl, který zná každý a za jejím jménem je spousta nadšených příznivců. Pokud byl tedy prvotním záměrem byznys, tak se úplně nepovedl…

 

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné