BLESKOVĚ
Rozhovory s osobnostmi 23. 06. 2017 PDF Tisk

Barbora Hu: K józe mne přivedla silná osobní zkušenost

„K józe jsem se dostala na prahu dětství a dospělosti, v temné noci svojí duše. Vděčím jí hlavně za to, že mi pomohla formulovat si potřebné otázky a dala směr v hledání odpovědí....“

Barbora Hu: K józe mne přivedla silná osobní zkušenost

Minimedailonek

Jméno: Barbora Hu

Věk: 29

Znamení zvěrokruhu: Rak/drak 

Specializace v józe: Čakra sádhana, jóga terapie

Oblíbený jógový guru / duchovní učitel: Všichni moji učitelé, vnější i vnitřní

 

Co je pro vás jóga – především? Cvičení, filosofie, duchovní cesta, nebo životní styl?

Jóga je pro mne cestou k integritě. Mezi tělesnou, mentální a duchovní úrovní, mezi detaily a celkem, mezi dočasným a trvalým, osobním a nadosobním.

Jak jste se k józe dostala? A čím vám „učarovala“? Jaká byla vaše jógová cesta?

K józe jsem se dostala na prahu dětství a dospělosti, v temné noci svojí duše. Vděčím jí hlavně za to, že mi pomohla formulovat si potřebné otázky a dala směr v hledání odpovědí. Moje jógová cesta zahrnovala a zahrnuje různé formy studia a sebezkoumání. Jsem přesvědčená, že jógu nelze předávat bez vlastní zkušenosti a vlastní zkušenost je třeba stále prověřovat a aktualizovat. To se snažím dělat. Velké téma je pro mne hledat schůdnou cestu jak skutečně pochopit a zprostředkovat původnost tradičního a do jaké míry tuto původnost adaptovat kontextu dnešní doby tak, aby v něm byla srozumitelná a platná.

Jaké lekce vedete a proč právě tento typ jógy? Jakou lekcí se představíte účastníkům JógaDnes konference a na co se mohou těšit?

Mojí doménou je už několik let praxe čakra jógy. V mém podání je komplexním přístupem, který propojuje energetiku tantrické jógy s jóga terapií, technikami hatha jógy, vinyasa kramy, ale i jinými poli sebezkušenosti, jakými jsou třeba inspirace z dynamických meditací, bionergetiky nebo práce s hypnotickým transem. V čakra sádhaně se snažím o to, aby její adepti dokázali skutečně prožít různé vrstvy sebe sama, zejména na úrovni těla a psychoemoční roviny. Aby dokázali rozeznat své vlastní mentální nebo fyzické stereotypy, obranné vzorce nebo prožitkové programy. Teorie čakra jógy, se kterou pracuji, je propojením jejích tantrických kořenů s poznatky z psychologie a kulturní antropologie. Prostor pro praktickou zkušenost této teorie poskytuje naše tělo, mysl a život.

Změnil se váš život po tom, co jste začala praktikovat jógu?

Zásadně.

Jak jste se dostala k vedení lekcí jógy a co vám učení nejvíce přináší?

Měla jsem silnou osobní zkušenost a velké nadšení pro věc. Začalo se mi dít to, že lidé kolem mě chtěli tuto zkušenost a nadšení se mnou sdílet. Nejprve jsem praktikovala jógu jen se svými přáteli, pak jejich přáteli a známými. Postupně jejich počty rostly a spolu s tím i můj pocit osobní zodpovědnosti. Studovala jsem indologii a k Indii měla všelijak blízko, a tak jsem se rozhodla, absolvovat několik lektorských výcviků tam a posléze i na jiných místech. Tahle cesta nekončí, věřím, že člověk je proces, a sebevzdělávání beru jako jeho zásadní součást. Mám své učitele, z nichž s některými stále udržuji studentský vztah a jsem vděčná za jejich supervizi – učení mi přináší učení se. Přestože hodně učím tematické workshopy, lekce a kurzy, asi největší objem mé práce už několik let tvoří individuální praxe a terapie. Každý člověk, který přichází, s sebou přináší svá specifika, osobní příběh a nároky, a mně tím pádem nové poznatky a postřehy, motivuje mě k novým úhlům pohledu a novým pochopením. Tím učím sama sebe.

Jaký význam má jóga pro dnešní společnost a generaci?

Významů je celá řada a hodně záleží na tom, jaké konkrétní významy v józe budou hledat jednotlivci, kteří společnost utvářejí a kterou jsou pak zpětně formováni. Je myslím škoda jógu redukovat jen na exotický tělocvik s esoterním přesahem, stejně jako ji vnímat jako módu a zdroj výživy pro vlastní ego. Hlavní benefit jógy pro soudobého našince vnímám v jejím celostním přístupu, který člověku říká: „není tu taková oddělenost, jak jsi možná dlouho věřil“. To se může týkat vztahu mezi tělem a myslí, osobními přesvědčeními a kvalitou života, anebo vnímáním sebe sama v kontextu existence. Důležité je i zdůraznění kauzality a apel na přítomnost, jako jediný časoprostorový úsek, kde je možné s touto příčinností něco dělat. 

Máte nějaké osobní poselství pro ty, kteří s jógou teprve začínají, anebo stále ještě váhají a odhodlávají se k návštěvě první lekce?

Řekla bych jim, že vlastní zkušenost je zásadní bod k pochopení. A že jóga je jednou ze zajímavých cest, jak se naučit chápat sebe sama. A to za zkušenost stojí.

 

Děkujeme za rozhovor!

S Barborou Hu si můžete zacvičit na pražské Weleda Jóga DNES Konferenci, která se koná 21.10.2017

Přihlášky ZDE

foto: archiv autora

 

Objednat předplatné