Jezte chytře 02. 06. 2023 PDF Tisk

Astaxanthin – nejsilnější antioxidant, který v létě ocení hlavně vaše pokožka

Konečně jsme se dočkali. Sluníčko nabírá na síle, odhazujeme mikiny a dlouhé kalhoty a radostně se vystavujeme prvním silným slunečním paprskům. Je tedy na místě zvážit, co pro sebe můžeme udělat stran ochrany pokožky mimo nákupu vhodného opalovacího krému

 

Astaxanthin – nejsilnější antioxidant, který v létě ocení hlavně vaše pokožka

UV index v těchto dnech už konečně dosahuje v poledních hodinách vyšších hodnot okolo 6 a 7 a to také neznamená nic jiného, než že je potřeba naši pokožku také trochu více chránit. Kosmetiku, tedy opalovací krémy, teď necháme stranou. Podíváme se na ochranu zvnitřku stran výživy a suplementace. Mnozí z vás mají v paměti betakaroten, který byl dlouhou dobu populární jako ochrana pokožky před nežádoucími vlivy slunečního záření. V tomto příspěvku bych vám ráda představila jiný pigment, který se do našeho povědomí dostává až posledních několik let. A stojí za pozornost. Patří totiž k nejsilnějším antioxidantům vůbec. Jmenuje se astaxanthin.

 

Co je astaxanthin a jaký je vůbec jeho původ

Stejně jako u již zmíněného betakarotenu jde o přírodní látku z řad karotenoidů. Je to tedy barvivo, pigment, který se v přírodě nachází v rostlinách, řasách, ale i rybách a mořském krillu (mořští korýši). Najdeme ho v lososu, v humrech nebo třeba v krevetách. Ty jsou tedy skvělým potravním zdrojem této látky. Dejte si ale pozor, jakého lososa kupujete. Kupujte divokého lososa, který je loven na moři a není pěstován v sádkách, kde je krmen speciální směsí, která podporuje jeho zabarvení, ale které není způsobeno astaxanthinem. Úplně nejvíce ho je v jednobuněčné mikrořase Haematococcus pluvialis, ze které se také toto barvivo nejčastěji extrahuje a dále používá. Řasám slouží jako ochranný faktor, který je chrání před negativními vlivy vnějšího prostředí a jak to tak bývá, přesně takové látky jsou pak pro člověka nejvíce zajímavé a nejvíce z nich prospívá.

 

Účinky astaxanthinu

Astaxanthin je považován za vůbec nejsilnější antioxidant, který kdy byl zatím vůbec objeven. Pro představu, je až 550x účinnější než antioxidanty v zeleném čaji. Byly prokázány jeho pozitivní účinky na zdraví očí a má neuroprotektivní účinky a může pomáhat předcházet poklesu kognitivních funkcí ve stáří. Jeho vyhlídky jsou opravdu velmi pozitivní a na rozdíl od jiných antioxidantů navíc vůbec nevykazuje tzv. prooxidační efekt. Tzn., že se jeho účinky nemohou zvrhnoutv negativní, jako tomu může být u jiných látek, když jejich příjem v dobré víře přeženete.

 

Astaxanthin a zdraví pokožky

No a nyní se dostáváme k tématu pokožky. Sluneční záření, které máme tak rádi, do velké míry z něho na této planetě dost těžíme (vlastně úplně, protože bychom tady bez něj nebyli), je pro nás skvělý sluha ale také trochu zlý pán. Důležitá je jeho míra. Sluneční paprsky jsou pro nás také volné radikály, se kterými se naše tělo musí nějakým způsobem vypořádat. Po dopadu na pokožku velmi přispívají k destrukci vláken jako je elastin a kolagen, což při jejich nadměrném působení pomalu způsobuje to, že přibývají vrásky a pleť vypadá starší, než ve skutečnosti je. Čím více je pokožka chráněna, naplněna antioxidanty, tím lépe se dokáže bránit a volné radikály neutralizovat. Astaxanthin dokáže to, že se při zvýšené konzumaci hromadí ve vrstvách pokožky a chrání ji tak před spálením a právě vlivem již zmíněných volných radikálů. S trochou nadsázky tedy můžeme říci, že se jeho zvýšeným příjmem mažeme zevnitř. Příjmem ze stravy však rozhodně nemůžete dosáhnout takových účinků, i kdybyste lososa jedli každý den (což není vhodné). Z toho důvodu je vhodné sáhnout po doplňku stravy s obsahem astaxathinu a to v množství zhruba 4, ideálně 8 mg denně. Takové množství už je dostatečně vysoké na to, aby mělo vliv na vrstvy kůže. Jeho příjem zejména pocítí ženy s citlivější pokožkou, která se snadněji spálí, tedy světlé fototypy.

 

Plánujete dovolenou?

Pokud tedy nyní na léto plánujete dovolenou u moře, je dobré začít konzumovat doplněk stravy s obsahem astaxanthinu ještě ideálně i tři týdny před odjezdem. Jeho síla je tak velká, že při vysoké saturaci dokonce může posloužit jako 100 % ochrana před sluncem (nemusíte se mazat opalovacím krémem; to však raději nezkoušejte a rozhodně to nedoporučuji). Pokud se rozhodnete na astaxanthin vsadit, vybírejte jen ten přírodní, který je účinnější, než syntetický a ideálně v bio kvalitě z ověřeného zdroje. Určitě můžete být jen příjemně překvapeni.

 

 

Objednat předplatné