BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 16. 08. 2021 PDF Tisk

Ásany přínosné pro těhotné ženy

Je známo, že jóga nabízí holistické benefity všem, a je skvělá také pro těhotné ženy. Výhody čerpající z jógy jim pomáhají udržovat tělo zdravé, klidné a uvolněné. Jóga připravuje ženy na porod a také jim pomáhá se po porodu lépe zotavit.

Ásany přínosné pro těhotné ženy

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších zážitků v životě ženy. Je to doba, kdy je žena zaplavena různými emocemi – štěstím, vzrušením, úzkostí – současně. Během této fáze dochází rovněž k častým výkyvům nálad v důsledku hormonálních změn v těle. Také únava a nepohodlí se stávají stálými společníky, a to kvůli fyzickým změnám, ke kterým dochází.

Rajeev Rajesh, vedoucí oddělení jógy, Jindal Naturecure Institute, sdílí pět jógových ásan, které mohou těhotným ženám přinést řadu výhod.

Trijaka tadásana 
Tato ásana jemně pracuje s linií pasu a zlepšuje pružnost páteře. Poskytuje úlevu při bolestech zad a zácpě, což je běžně se vyskytující problém během těhotenství. 

Vírabhadrásana
Pomáhá rozvíjet rovnováhu, odstraňuje stres z paží a ramen a uvolňuje mysl a tělo. Je to také vynikající ásana pro posílení dolní části zad, nohou a paží. 

Márdžárjásana 
Tato ásana protahuje a zpružňuje páteř, což pomáhá podporovat větší váhu během těhotenství. Rovněž tonizuje břišní orgány a zlepšuje krevní oběh. 

Baddha kónásana
Tato pozice dobře protahuje vnitřní oblast stehen a pánve, a pomáhá tak zlepšit pružnost a sílu oblasti pánve a kyčlí. Pokud se cvičí pravidelně, usnadní samotný porod. 

Šavásana 
Ásana pomáhající dosáhnout hlubokého meditativního stavu, který podporuje rejuvenaci tkání a buněk a zmírňuje stres. Je rovněž osvědčeným postupem při snížení krevního tlaku, nespavosti a úzkosti.

Na závěr několik rad: Je velmi důležité, aby si těhotné ženy pamatovaly, že by si neměly dopřávat ásany, které vyžadují leh na břiše. Rovněž je třeba se vyhnout obráceným pozicím a ásanám v předklonu, protože by mohly vyvíjet tlak na břicho. Cvičte vždy pod dohledem odborníka.

TIP
Na Jóga Virtual naleznete kurz Jógy pro budoucí maminky od Simony Josefové, lektorky jógy a porodní asistentky!

Objednat předplatné