BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 31. 10. 2019 PDF Tisk

Ásany, které uvolní i zatuhlé muže!

Dokonce i v józe je užitečné se zahřát. To je zvláště důležité pro muže.

Ásany, které uvolní i zatuhlé muže!

Mnoho jógových ásan je zaměřených na zvyšování flexibility. Ale i v józe je užitečné se zahřát. To je zvláště důležité pro muže, kteří mají tendenci být na sebe přísnější a potřebují tak dostatek času na přípravu svého těla na lekci. Flexibilita je schopnost protáhnout sval, když je to potřeba. To může být náročné, protože muži obecně si také musí dávat pozor, aby nešli dál, než momentálně zvládnou. Než budou sami připraveni na jednotlivé ásany.

Zde jsou ásany, které by každý muž měl pravidelně cvičit, aby protáhl zkrácené svaly a dobře a kvalitně připravil své tělo na pravidelnou jógovou praxi:

Střecha

Muži mají obecně pevnější hamstringy, což také přispívá k dlouhému seznamu dalších problémů, včetně ztuhlé dolní části zad. U střechy si rovnoměrně zasunete stehna do beder, což vám pomůže dosáhnout zdravého oblouku v dolní části zad. Toto držení těla také pomáhá s pevnými rameny, protože paže se natahují nad hlavou a ramena se otáčejí ven, zatímco váha těla padá na ruce. Díky těmto výhodám je praktikování střechy velmi účinným způsobem, který vám pomůže snadněji se pohybovat při pozdravech slunce na začátku jógové lekce.

Boční úhel

Boční úhel otevírá ramena, krk a spodní a střední část zad, zatímco buduje sílu v nohou. Prodlužuje boky trupu a pomáhá udržovat neutrální pánev a záda. To je rozhodující pro pózy jako kobra, kobylka a pes hledící vzhůru, kde muži s největší pravděpodobností komprimují zkrácené svaly bederní části zad.

Předklon v širokém stoji rozkročném

Pro muže široký postoj v předklonech nabízí obecně větší stabilitu, což jim pomáhá udržet rovnováhu a usnadňuje protažení mnohdy zkrácených svalů nohou a zad. Rovněž jim poskytuje více prostoru pro vytvoření mírně klenuté dolní části zad. Muži by měli tento postoj upravovat ohýbáním kolen tak, jak je třeba, aby se vyhnuli zakulacování páteře. Tento předklon je plně připraví na všechny pozice, kde je potřeba protáhnout hamstringy, a to zejména na začátku každé lekce, kdy jsou svaly ztuhlejší.

Jóga je původně mužský sport, který však dnes cvičí více ženy. Muži by ale měli z této tradice hodně čerpat, aby své přirozeně zatuhlejší tělo udrželi v potřebné kondici!

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné