Technika cvičení 30. 06. 2020 PDF Tisk

Ásanová praxe pro posílení a revitalizaci spodní části těla

Naše nohy nás nosí každý den od rána do večera. Mají na starosti celou váhu těla, starají se o to, abychom neupadli a dostali se tam, kam potřebujeme. Proto bychom o ně měli pečovat s láskou, porozuměním a respektem. Jak s tím pomůže jóga?

Ásanová praxe pro posílení a revitalizaci spodní části těla

Jóga je cvičením těla i mysli. Sílu buduje zevnitř. A to jak na rovině fyzické, tak i na té vnitřní – psychické a mentální. Posiluje hluboké vnitřní svalstvo i mysl. Jóga nám také pomáhá stát pevnýma nohama na zemi a zároveň budovat nejen fyzickou sílu nohou, ale i jejich funkčnost spočívající v pružnosti a lehkosti. Protože skutečná síla netkví v tom, jak velké svaly jsou, ale v tom, jak je dokážeme vnímat, jak s nimi umíme pracovat a jak je využíváme.

Pečujme o chodidla
Silné nohy jsou zdravé nohy. Vše začíná od chodidel, naší opory a našeho spojení se zemí. V době, kdy chodidla halíme do bot, zapomínáme na jejich kontakt se zemí. Jen po ní chodíme místo toho, abychom se o ni opírali. S tím souvisí nejen vadné držení těla, ale také nesprávná celková činnost a práce svalstva, která se v mnohém odvíjí právě od toho, jak pracujeme s chodidly.

Odměňme se jim za tu dřinu, kterou pro nás denně vykonávají, že nás nosí, a když je to možné, oprostěme je od těžkých okovů uzavřených bot. Choďme co nejvíce bosí, chodidla masírujme a prokrvujme, hrajme si s nimi, kružme kotníky, prsty, umývejme je pečlivě a mažme hydratačními krémy. Od síly a funkčnosti chodidel se odvíjí síla a funkčnost nejen dolních končetin, ale celého těla.

Pro pocit lehkých nohou
Nejen ty, již trpí na křečové žíly, trápívají křeče v lýtkách a pocity těžkých nohou. Oblast spodních končetin se často nedokrvuje, nebo je naopak překrvená. Není na škodu se čas od času postavit proti běhu gravitace a lidově řečeno „dát si nohy nahoru“. Zkuste si z toho udělat rituál a pokaždé, když přijdete z práce, věnujte chvilku tomu, že uvolníte své nohy. Přitáhněte si podložku ke zdi, na zeď natlačte hýždě, lehněte si na záda s rukama podél těla, dlaněmi vzhůru, a nohy opřete o zeď. Prokružte kotníky, rozhýbejte prsty, prostřídejte „fajfky“ a „špičky“. A potom zastavte pohyb, uvolněte se a jen dýchejte a odpočívejte.

Pro volné kyčle
Nejen chodidla a lýtka trpí moderním stylem života, kdy buď dlouho sedíme, nebo dlouho stojíme, ale málo chodíme. Ozývají se i kyčle zatuhlé z ustrnulé polohy na kancelářské židli. Poté, co přijdete z práce a „hodíte si nohy“ nahoru, věnujte pozornost i jim – tedy kyčlím. Ležte na zádech a prokružte nohy v kyčlích nejprve každou zvlášť a potom společně. Odpočiňte si v poloze blaženosti, kde můžete spojená chodidla opřít o zeď. Uvolněte se a vnímejte, jak kolena padají dolů a jak se kyčle uvolňují. Rozhýbejte je následně v poloze indického dřepu a variacích, které vás v ní baví.

Pro pevné hýždě i stehna
Jakmile nohy unavené po celodenní práci uvolníte, můžete se zaměřit na jejich zpevňování. Začněte jemným protažením v kočce, kde prokroužíte dopředu i dozadu nejprve pravou (a čím větší kroužky budou, tím více budou hýždě zabírat) a potom i levou nohu. Přesuňte se do polohy střechy a zopakujte kroužení oběma směry a na obě strany. Přejděte pravou nohou do bojovníka číslo 2, držte polohu nohou a vykonejte variace, které poloha nabízí. Zopakujte i na druhou stranu. Další sekvencí se může stát sestava tvořená variacemi na polohu jezdce spojená s nízkými a vysokými výpady.

Tip pro boj s celulitidou
Poloha jezdce skvěle funguje zařazená v pozdravu slunci, kde dotykem kolena v podpažní jamce stimulujete tok lymfy, která se zase stará o pocit lehkých nohou a pomáhá bojovat proti nepěkné celulitidě. Zahajte ranní praxi vždy několika pozdravy slunci a vypijte si předtím sklenku vody. Do celého dne tak skvěle naladíte nejen spodní část těla.

Věnujme svým nohám láskyplnou péči a po náročných ásanách nezapomínejme zařazovat ásany uvolňující, relaxační.

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné