BLESKOVĚ
Relaxace 12. 12. 2020 PDF Tisk

Aromaterapie v období adventu

V období adventu stoupá spotřeba svíček, vonných tyčinek a éterických olejíčků. Dny jsou kratší, počasí méně přívětivé, a tak toužíme po útulném koutku alespoň u nás doma. Letos vůbec trávíme doma mnohem více času. Vytvořme si tedy příjemné prostředí, ve kterém nám bude dobře. Zapalme si aromalampu nebo nakapejme pár kapek vonného olejíčku do vany a těšme se na Vánoce.

Aromaterapie v období adventu

Aromaterapie využívá vůni pro posílení organismu, je tedy jedním z preventivních kroků, které podporují naše zdraví. Ulevuje naší psychice, a to buď tím, že ji stimuluje, nebo naopak zklidní. Hraje podpůrnou roli i v případě, že zdravotní problém již existuje. Využívá k tomu éterické oleje, které jsou koncentrátem samotné rostliny. V jedné kapce éterického oleje se skrývá obrovská síla mnoha rostlin, a právě proto jej dávkujeme jen po kapkách. V tomto případě rozhodně platí, že méně je více. Do aromalampy nebo difuzéru se vždy používají pouze 2–4 kapky éterického oleje, které stačí na to, aby se vámi zvolená místnost nádherně rozvoněla. Během adventu vám doporučuji vůně, které vám budou evokovat blížící se Vánoce.

Skořice – díky své sladké vůni zlepšuje náladu, ale pomáhá i od bolestí
Vůně skořice nám pomáhá zvyšovat činnost mozku a jeho funkce, tzn. schopnost učit se, pamatovat si a udržovat pozornost, což ocení především studenti. Zmírňuje nervozitu, únavu a dopady stresu, takže pro relaxaci v předvánočním čase je ideální. Pomáhá překonat bolesti vznikající při křečích a uvolňuje svalstvo, neboť vonné esence dokážou zvýšit prokrvení, čímž se pocit bolesti může snížit a křeč povolit. Dezinfikuje a čistí nejen naši krev, ale také prostor kolem nás.  Reguluje trávení a činnost tlustého střeva, dokonce působí i jako mírné afrodiziakum. Vzhledem k jejím stimulačním účinkům byste se jí měli vyhnout těsně před spaním. Doporučována není ani pro osoby s vysokým krevním tlakem, v období těhotenství nebo při kojení a úplně vyhnout by se jí měly děti do 2,5 let věku.

Vanilka – ta pravá nevoní přehnaně nasládle jako její syntetická náhražka
Z jejích sladkých tónů vystupují i lehce kořeněné a nahořklé podtóny. Na naši mysl dokáže působit uklidňujícím a povzbuzujícím dojmem zároveň, čehož využívá nejen aromaterapie, ale i parfémové odvětví. Stejně jako skořice dokáže navodit dobrou náladu, ale na rozdíl od ní pomáhá při nespavosti. Působí dokonce i proti mírnějším formám depresí nebo stavům vyhoření. Energii nám dodá při psychické i fyzické únavě. Vůně vanilky funguje na podobné bázi jako lidské feromony, tzn. že zvyšuje erotickou přitažlivost, působí jako silné afrodiziakum, a proto se často přidává do masážních olejů i parfémů.

Borovice – antiseptická a svěží jehličnatá vůně
Má silné antibakteriální a protiinfekční účinky, působí pozitivně na celou řadu dýchacích problémů, od běžného nachlazení až po astma. Výborně uvolňuje zahleděné dutiny, dezinfikuje vzduch. Kápněte pár kapiček do koupele a uleví vám při infekcích močových cest nebo revmatismu. Patří mezi stimulanty, používá se pro lepší prokrvení a podporu krevního oběhu, pomáhá při únavě. V kosmetice bývá využívána na mastnou a zánětlivou pleť a také jako součást přípravků na péči o vlasy. Olejíček z borovice je vhodný též jako součást masážních přípravků a koupelových olejů proti ztuhlým a namoženým svalům. Je to tradiční olej pro saunování. Nepoužívejte neředěný na pokožku a chraňte si oči.

Citrón – vhodný při duševní námaze, příznivý pro pleť
Krásně osvěží vzduch a zlepší vaši náladu. K jeho nejdůležitějším vlastnostem patří schopnost stimulovat tělo k obraně proti infekcím. Může také snižovat krevní tlak, působí jako prevence a zmírňuje bolesti při revmatismu, snižuje horečku. Zastavuje krvácení z drobných poranění a nosu. Používá se i k odstraňování bradavic, kuřích ok, pomáhá při akné a oparech. Ale pozor, citrónový olej může dráždit citlivou pokožku, a proto ho v masážních a koupelových směsích používejte pouze silně zředěný, a ne více než několik dní za sebou.

Pomeranč – jedna z nejoblíbenějších vůní
Vůně, kterou si snad každý oblíbí, spolu s ostatními citrusy vyváří širokou škálu sladkých a svěžích vůní. Pomeranč je vhodný při horečce a nechutenství. Jinak je to skvělé antidepresivum, které posiluje a podporuje nervový systém. Může být osvěžující nebo uklidňující, záleží na tom, s kterým dalším olejem se mísí. Například spolu s levandulí a ylang-ylangem získáte ideální směs proti nespavosti. Kombinace s borovicí působí proti depresím a stává se přímo elixírem radosti.

 

Objednat předplatné