Relaxace 08. 02. 2022 PDF Tisk

Aromajógou proti stresu

Jak slýcháme čím dál častěji, věnovat se duševnímu zdraví je důležité. Krátkodobý stres je pozitivní, povzbudí nás k aktivitě. Oproti tomu dlouhodobý má negativní důsledky pro naše fyzické i psychické zdraví. Jednou z cest, jak harmonizovat a posilovat psychickou i fyzickou kondici, je jóga. Vyzkoušejte ji v kombinaci s aromaterapií! 

Aromajógou proti stresu

Jsme-li ve stresu, je aktivován sympatický nervový systém a potlačován parasympatický. Endokrinní systém začne produkovat hormony kortizol a adrenalin, které nás mobilizují, pomáhají nám třeba utéci, nebo bojovat. Při této fyzické námaze se spotřebovávají, jsou odbourávány. V dobách minulých nám pomáhaly přežít nebezpečí. Takovým situacím dnes již většinou vystaveni nejsme a stresové hormony zůstávají v organismu. Dlouhodobě zvýšená hladina těchto hormonů může mít za následek zdravotní problémy.

Celé tělo se hůře prokrvuje, vnitřní orgány nemají možnost dostatečně regenerovat. Mohou se objevit bolesti hlavy, problémy s trávením, zvýšený krevní tlak, potíže se spánkem. Časté je také zhoršení chronických chorob, jako jsou diabetes, astma, artróza a kardiovaskulární onemocnění.

Psychická zátěž se obvykle začíná projevovat nutkavými myšlenkami, které ubírají energii a chuť k aktivitě a rozvoji. Pokud na psychické kondici nepracujeme, může se situace rozvinout až do úzkostných nebo depresivních stavů.

Jóga pro psychickou i fyzickou vzpruhu
Jednou z cest, jak harmonizovat a posilovat psychickou i fyzickou kondici, je jóga. Pozitivní vliv jógy na psychiku je prokázán řadou studií. Metaanalýzu publikovala Jacinta Brinsley s kolektivem v časopise British Journal of Sports Medicine.

Při praktikování jógy dochází k harmonizaci sympatického a parasympatického nervového systému, aktivuje se hypotalamus, hypofýza a nadledviny. Celé tělo se lépe prokrvuje, rozproudí se energie. Koncentrace na dech a pozice potlačuje nutkavé myšlenky, zklidňuje mysl.

Aromaterapie
Tato metoda využívá působení vůní. Vůně, kterou cítíme, stimuluje čichové receptory. Signály se přenášejí do limbického centra což je část mozku pracující s emocemi, náladou a pamětí. Dostávají se i do mozkové kůry (vědomé chování) a centra chuťového. To vysvětluje, proč zápach nebo vůně mají výrazný emocionální význam. Čich je jediný smyslový orgán spojený s pamětí a s velmi silným ovlivněním psychických pocitů.

Aromajóga
Syntéza vlivu vůní a jógy na psychiku jsou ideálním důvodem, proč do praxe zařadit aromajógu. Pro dosažení požadovaného efektu je důležitá, stejně jako u ostatních stylů jógy, pravidelnost.

Při aromajóze používáme esenciální oleje (EO) několika způsoby:

  • jeden druh EO, může být čistý, nebo v nosném rostlinném oleji, nebo tělovém mléce
  • vlastní vonná směs
  • hotová vonná směs (proti stresu, pro klidný spánek apod.)

Tipy na použití esenciálních olejů

  • Proti stresu: litsea cubeba, růže damašská, levandule, ylang ylang, máta peprná, cedr, kardamom. Směs pro domácí výrobu: z bergamotu, neroli, ylang ylangu a růžového dřeva.
  • Pro energii: jakékoli citrusy, levandule ve větší koncentraci.
  • Směs pro domácí výrobu: z grapefruitu, eukalyptu, skořice a magnolie.
  • Na zklidnění, pro meditaci: směs pro klidný spánek, velmi příjemná je směs klidné dítě, z jednodruhových pak levandule, pačule, růžové dřevo, neroli, amyris.

TIP
Vyzkoušejte lekci Jóga proti stresu nebo další z více než 500 jógových online videí na Jóga Virtual!

  • autor: Romana Kotěrová
  • www.energystudio.cz
  • foto: Shuttestock.com

Objednat předplatné