Žijte jógu blog 04. 01. 2019 PDF Tisk

Aloha, Maui a jóga, aneb #tonikdyneomrzí

Pokračujeme s dalším dílem cestovního blogu Václava Krejčíka pro Jóga Dnes… tentokrát z havajského ostrova Maui o józe, velrybách a sopkách. 

Aloha, Maui a jóga, aneb #tonikdyneomrzí

To, co mě na Maui fascinuje, kromě vzdálenosti od Evropy a místa v Tichém oceánu, je to, že stačí jet po silnici a pozorně se dívat. Můžete vidět vyfukující gejzír vody, zadní ploutev velryb nebo její výskoky, které pořádně rozčeří vodní hladinu

Všudypřítomné slepice a kohouti díky hurikánu z roku 1982, který je vypustil na ulici, neustále proměňující se počasí, palmy naklánějící se ve větru a ze silnice viděné hrající si, skákající velryby... to je prosincové, vánoční Maui, druhý největší havajský ostrov uprostřed Pacifiku. 132 ostrovů z nichž 8 větších a hlavních tvoří havajské souostroví, patřící jako 50. stát k USA, avšak spadající pod polynéské souostroví.

Cesta na Havaj
Již v Praze jsem se připravil na velkou vánočně-novoroční cestu a zakoupil jsem s Hawaiian Airlines letenky do Kahului. Hledal jsem na české Letušce, kde jsem nakonec našel nejvýhodnější cenu letenky. Letiště v hlavním městě Maui – Kahului, kde se palmy větrem naklánějí, je ostrovní, stále se zvětšující letiště, kam létají letadla z LA, SF a také Seattlu. Z mé zkušenosti je dobré na americkém kontinentu zůstat pár dnů, abyste se zregenerovali po letu z Evropy, který je dlouhý. Navíc vás pak čeká ještě cesta k Pacifiku, která trvá dalších šest hodin. Proto, když budete plánovat cestu na Havaj, počítejte s časem a také s tím, že vás čeká jet lag. Havajské ostrovy jsou od Čech posunuty o -12 hodin, a tak první dny po příletu budete dost mimo. Mně trvá minimálně týden, než se vzpamatuji a srovnám. I celý organismus je rozhozený, a tak se vše, včetně trávení a vylučování, nově nastavuje.

Maui láká svojí jedinečností, teplem a pohodou, stejně jako celá Havaj. Přivádí mě sem, již po několikáté, neomezenost jógy, spirit a síla vulkánu, oceánu a hippies, a letos navíc upgrade tréninku restorativní jógy a velký jógový festival, který se v lednu 2019 uskuteční v Lahaině. Když vše spojím do jednoho celku, je z toho pohodová pracovně-relaxační dovolená, na kterou se jen tak nezapomíná. Ubytuji se v Lahaině, což je ve středu Maui, odkud se po celém ostrově výborně cestuje. Postupně vystřídám i ostatní ostrovy a na Maui se opět vrátím.

Lahaina (také psáno Lāhainā) je havajské město na západním pobřeží ostrova Maui. Žije v něm 11 704 obyvatel a v období sezóny se počet až zečtyřnásobí. O vánočních svátcích je Lahaina přeplněná a místní komunikace, parkoviště a restaurace nezvládají příliv turistů. Všechny atrakce a běžné výlety loďmi, vrtulníkem atd. jsou zcela vyprodány. Název města znamená v havajštině „nemilosrdné slunce“, protože zdejší klima je mimořádně horké a suché. I přesto zde prší a počasí se mění jako všude jinde. Symbolem města je obrovský fíkovník „banyán“ v jeho centru, který byl zasazený roku 1873 jako připomínka 50. výročí příchodu misionářů. Hlavní ulici Front Street v Lahaině (původně hlavní město mauiského havajského ostrova) lemuje Tichý oceán umožňující nádherné obrazy s průzračně tyrkysovou barvou vody odrážející sluneční paprsky. Usednete-li mezi 17.–18. hodinou do přístavu nebo na jakoukoliv pláž, pozorujete neskutečné západy slunce.....

Pokračování blogu na www.vaclavkrejcik.cz

 

foto: archiv V. Krejčíka

Objednat předplatné