BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 03. 06. 2021 PDF Tisk

Alkohol a riziko kardiovaskulárních chorob

Mírný příjem alkoholu – definovaný jako jeden alkoholický nápoj pro ženy a dva pro muže denně – je spojován s nižším rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění ve srovnání s jedinci, kteří abstinují, nebo těmi, kteří ho využívají nadměrně. Toto poznání přinesla nová studie, prezentovaná na 70. výročním vědeckém zasedání American College of Cardiology.

Alkohol a riziko kardiovaskulárních chorob

Jedná se o první studii, která ukazuje, že konzumace mírného množství alkoholu může být pro srdce ochranná, neboť snižuje signály mozku související se stresem, na základě podskupiny pacientů, kteří podstoupili screening mozku.

Je ale velice důležité, aby se správná míra doporučené denní spotřeby alkoholu nepřekročila. Výzkum dále doporučil otevřít dveře i dalším technikám snižujícím stres, jako je jóga, o které se ví, že dokáže minimalizovat stresové signály jako takové.

„Současná studie naznačuje, že mírný příjem alkoholu příznivě ovlivňuje spojení mozku a srdce. Alkohol má však několik důležitých vedlejších účinků, včetně zvýšeného rizika rakoviny, poškození jater a závislosti, je proto potřeba jej konzumovat s mírou,“ nechal se slyšet jeden z odborníků.

Ze všech zúčastněných bylo pouze 15 % těch, již prodělali nějaký typ kardiovaskulární příhody: 17 % ve skupině s nízkým příjmem alkoholu a 13 % ve skupině s mírným příjmem alkoholu. Bylo zjištěno, že lidé, kteří uváděli mírný příjem alkoholu, měli o 20 % nižší šanci prodělat závažnou kardiovaskulární příhodu ve srovnání s účastníky s nízkým příjmem alkoholu (podle upravené analýzy) a také měli nižší mozkovou aktivitu související se stresem. Tyto výsledky pak plně korespondovaly s těmi po kontrole demografických proměnných, kardiovaskulárních rizikových faktorů, socioekonomických proměnných a psychologických faktorů.

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné