Zdraví 08. 12. 2021 PDF Tisk

Alkohol –⁠ Pít, či nepít?

Je známo, že Češi holdují alkoholu. Že za to zkrátka umíme vzít a nebojíme se přitlačit. Zejména při slavnostních příležitostech, mezi něž advent a Vánoce bezesporu patří. I když ho ale náš národ miluje, pravdou je, že jeho příjem mu příliš nesvědčí. V čem může být alkohol nebezpečný?

Alkohol –⁠ Pít, či nepít?

Jistě není špatné si čas od času s blízkými přiťuknout sklenkou něčeho silnějšího, pokud je to ale velmi často, možná bychom se mohli zamyslet, co nás k nezřízenému pití vlastně vede? Dokážeme si odepřít sklenku vína, kterou jsme zvyklí si dopřát každý večer? Tak schválně… Vyzkoušejte, zda na příjmu alkoholu neulpíváte, zda v tomto směru splňujete jamu a nijamu. Není na tom nic těžkého – zkrátka se vědomě rozhodněte, že si nedáte, sledujte, co se ve vás odehrává, a klaďte si otázky…

Součást každodenního života?
Pivo k obědu, likér ke kávě, víno k večeři… Češi se alkoholu nebojí, což je všeobecně velmi dobře známo. Alkohol je pevně spjat s naší kulturou, k níž patří především tradice pití piva. Máme ale i výborné víno, schopné vinaře a nesmíme zapomenout ani na tu lahodnou českou slivovičku! Když se to poskládá všechno dohromady, může se zdát, že jsme hotoví alkoholoví magnáti. A něco na tom bude. Alkohol je u mnohých běžnou součástí každodenního života – sklenku si dají k obědu nebo k večeři či jen tak večer na zklidnění.

Bezpečná dávka neexistuje
O bezpečné dávce alkoholu se pořád debatuje, můžete se dočíst, že pro ženy je to sklenka denně, pro muže dvě nebo nepít více alkoholu, než odpovídá sedmi pivům či dvěma lahvím vína, u těhotných se povoluje sklenka týdně. Stále více odborníků se ale začíná shodovat v tom, že jako jednoznačně bezpečnou a zdraví neškodlivou nelze doporučit žádnou dávku alkoholu. Proč? Čím nám alkohol vlastně tak škodí?

Proč se s alkoholem nevyspíte
Alkohol je pro tělo v podstatě jedovatý, tím pádem se organismus musí nejprve soustředit na jeho odbourání a vstřebávání živin jde proto stranou. To je důvod, proč se po propité noci nikdy pořádně nevyspíte, i když máte ten pocit – tělo se musí soustředit na odbourávání alkoholu a nemůže regenerovat, tudíž spíte mělce a ráno se budíte rozlámaní.

Co všechno v těle alkohol ohrožuje
Zvýšeně zatěžuje játra, ovlivňuje metabolismus živin a připravuje organismus především o minerály a vitaminy, ohrožuje srdce a zhoršuje činnost mozku, což se časem může projevit problémy s pamětí, s udržením pozornosti. V neposlední řadě zvyšuje riziko onemocnění srdce a podporuje nadváhu a obezitu, protože jednak zvyšuje chuť k jídlu, jednak do sebe společně s ním dostáváte mnoho prázdných kilokalorií, tedy energie, kterou tělo nevyužije a ukládá ji do tukových zásob.

Jak mít pití pod kontrolou
Alkohol tělu škodí řadou různých záležitostí ovlivňujících celé jeho fungování. Je ale třeba říci, že abyste byli zdraví, nemusíte abstinovat. Na druhé straně také není dobré se pravidelně opíjet nebo popíjet denně. Důležité je, abyste nad konzumací alkoholu pořád měli kontrolu vy a aby se nenápadně nestalo, že kontrolu začne přejímat tento nevděčný přítel. Z toho důvodu není špatné čas od času vyzkoušet, zda se bez něj obejdete, jak je zmíněno výše. Jedině tak mnohdy zjistíte, že třeba máte problém. A pokud ne? Tím lépe!

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné