úterý 15. 10. 2024
Silvestr a příprava novoročních oslav je v plném proudu. Mimo cukroví, řízků, kapra, bramborového salátu, které se pojí k Vánocům, a různých dalších pochutin patří ke svátečnímu období i zvýšená konzumace alkoholu.
Tu pivo k řízku a salátu - aby přece slehlo. Tu víno na vánočním večírku a tu pár panáků - když přece slavíme ten nový rok 2020. Zatímco "my" se z kocoviny vyspíme (někdo dříve, někdo později...), játra si pamatují vše. Aneb jak se říká: alkohol, metla lidstva.
Ethanol a jeho účinky
Alkoholickým nápojům říkáme obecně "alkohol", i když ze skupiny alkoholů se v nich vyskytuje v různé míře jen ethanol (měl by...když je přítomen i methanol, je zle..). Dlouhodobá, pravidelná až nadměrná konzumace ethanolu vede k nevratným poškozením jater, která jsou klíčovým orgánem pro celkovou látkovou výměnu organismu. Ethanol má velmi široké spektrum škodlivých účinků na naše zdraví - od snižování buněčné imunity a podporu nežádoucí oxidace (což je mimo jiné jeden z hlavních příčin stárnutí), až po vyvolání psychické a fyzické závislosti. Ethanol má také silné neurotoxické účinky - ačkoliv malé dávky způsobují euforii, uvolněnost a volnomyšlenkářství, vysoké dávky ničí mozkové buňky, neurony, které pod jeho účinkem degenerují a mohou i zanikat. Nekvalitní lihoviny z domácích nekontrolovaných zdrojů mohou obsahovat spoustu nežádoucích látek, které jen doplňují škodlivé účinky ethanolu.
A co červené víno?
O víně, a to hlavně červeném, a jeho zdravotních účincích toho bylo již napsáno hodně. Faktem zůstává, že společnost, vědci ani lékaři se ještě neshodli na jednotném názoru ohledně povahy těchto účinků. Milovníky tohoto lahodného moku však snad potěším, protože to stále vypadá, že mírná (střídmá – tedy 1-2 sklenky, pro ženy do 2 dcl, pro muže do 4 dcl) konzumace vína má spíše pozitivní vliv na naše zdraví. Na tomto místě je však třeba opět upozornit na to, že jakmile se střídmá konzumace překlopí v nadměrnou (což může pro ženu znamenat více jak 4 dcl denně), pozitivní zdravotní účinky jsou pryč.
Je to hlavně resveratrol, kterému jsou připisovány blahodárné účinky červeného vína. Mezi jeho proklamované vlastnosti patří schopnost tlumit zánět, stabilizovávat hladinu glukózy, chránit kardiovaskulární systém a působit chemopreventivně. Žádné z těchto účinků ale bohužel nebyly jednoznačně prokázány (co lze také v dnešní době jednoznačně prokázat, že?) Nutno podotknout, že jeho koncentrace značně závisí na typu hroznů a jejich zpracování, takže ne každá láhev má stejný (účinný) obsah. Bohužel, čím víc vína pijete, tím větší dávky této látky do sebe dostanete, nepřímo úměrně však tělu naopak škodíte vyššími dávkami alkoholu.
Mimo víno jsou zdroji resveratrolu i arašídy, kokosový prášek nebo různé lesní plody (zkuste tedy zařadit i je).
Verdikt...
Nevýhodou konzumace alkoholu je to, že jeho počáteční nežádoucí účinky na náš organismus "nebolí"...stejně jako je tomu třeba u cukru (a cukrovky). Je proto důležité míti na paměti to, že zdravé orgány máme jen jedny a i přesto, že v mládí, jak se říká, vydržíme všechno, s postupujícím věkem můžeme dost litovat. Zlaté pravidlo říká – jedna sklenka vína nebo malé pivo denně zdravému organismu neuškodí, ba v řadě případů může prospět. Povzneste se však nad potřebu ten Nový rok pořádně oslavit, raději si ťukněte jednou sklenkou kvalitního, suchého šampaňského a popřejte si mnoho zdraví :)
Příjemné prožití Silvestra a hodně ZDRAVÍ do nového roku!