Ájurvéda 21. 01. 2017 PDF Tisk

Ájurvéda proti únavě - zvyšte agni!

Pokud je agni (trávící oheň) slabý, trávení bude pomalé a hladina energie se sníží....Jak proti únavě bojuje ájurvéda?

Ájurvéda proti únavě - zvyšte agni!

Neobvyklá psychická a fyzická námaha, stres a nedostatek spánku nás vyčerpává. Nejlepší prevencí v tomto případě je jednoduše sledovat se. Znamená to, že se nebudeme pokoušet překračovat hranice svých možností. Například v určitých okamžicích nám chůze nebo jiná podobná fyzická aktivita může pomoci hladinu životní energie zvýšit.

K ostatním hlavním příčinám únavy můžeme zařadit anémii, slabý trávící oheň a slabost jater. Jestliže únava vznikla díky anémii, pomůžou potraviny bohaté na železo. Sem zařazujeme například šťávu z pomerančů, hrozny či jejich šťávu, nebo šťávu z červené řepy a mrkve. Prospěšné je i správné sluneční dýchání nosem (surya pranayama), protože stimuluje játra, která se významně podílejí na tvorbě krve. Únavu vzniklou fyzickou námahou nejlépe zažene čerstvý pomerančový džus se špetkou soli. Pro zklidnění je vhodné přidat 10 kapek citrusového džusu.

Jedním ze způsobů, jak agni zvýšit, je nasekat nebo nastrouhat malé množství čerstvého zázvoru, přidat k němu pár kapek citrusového džusu a špetku soli, a pak tuto směs žvýkat před každým jídlem. Také byste se měli vyvarovat studených nebo ledových nápojů, protože mohou působit proti agni a efektivní trávení zpomalit. Místo toho během jídla pijte po malých doušcích vlažnou vodu.

 

  • přeložila: Tereza Křížová
  • zdroj: Yoga Journal, autor: Vasant Lad
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné