Ájurvéda 03. 12. 2014 PDF Tisk

Výlet za panča karmou

Detoxikační kúra panča karma obsahuje 5 očistných technik: basti, viréčana, vamana, násja, rakta mókša.

Výlet za panča karmou

Říjen se přiblížil a já opět seděl v letadle do Indie. Pokaždé, když plánuji navštívit svou oblíbenou zemi, přemýšlím, jaký směr své cestě dám, co nového se naučím. Při první cestě jsem rozšířil své základní jógové vzdělání instruktora powerjógy z Power Yoga Akademie o 200 hodinový Yoga Teacher Training zaměřený na tradiční aštangu, hatha jógu, meditaci, zpívání manter a pránájámu. Druhá cesta se nesla v duchu léčivé síly Reiki a pro třetí jsem si zvolil matku všech medicín – ájurvédu. Oslovilo mě totiž zhlednutí dokumentárního filmu Ájurvéda – umění bytí od režiséra Nalina Pana. Vzhledem k tomu, že ájurvédu považuji za fascinující vědu, nicméně dosti složitou pro běžného laika, připravil jsem se a načetl dostupné knihy o této východní medicíně v češtině od dr. Freje. 

Z Dillí do Rishikeshe nočním autobusem? Proč ne. Aspoň bude nějaké „vzrůšo“. Do Rishikeshe jsme dorazili ve 4 ráno. Město ještě spalo, pouze ranní ptáčata už stála na náměstí a popíjela masala čaj s mlékem. Sice byla ještě tma, ale já už cítil, že to město má neskutečnou atmosféru. Ubytoval jsem se a hned druhý den mi začínaly ájurvédské kurzy zaměřené na výživu, vaření a stress management. Setkání s dr. Vinodem Kumarem z Ayuskama Ayurveda institut & Panchakarma Center bylo osudové. Nejen že to je příjemný a usměvavý člověk, ale při jeho přednáškách jsem načerpal spoustu nových informací a můj prvotní zmatek ze samostudia ájurvédy dokázal dr. Vinod krásně učesat a zodpovědět všechny mé otázky, které se týkaly nejasností. Při praktické části jsem zakusil širódharu (pročišťovací techniku, při níž dochází k hluboké relaxaci a uvolnění nervového systému pomocí aplikace teplého oleje na oblast hlavy), naučil se indickou masáž hlavy, antistresovou marma terapii (indická akupresura, při níž se stlačuje 108 energetických marma bodů) a vařit podle ájurvédy (tulsi masala čaj, harmonizační pokrm khičrí a sladkou halvu). Rishikesh je velmi duchovní město, zákonem ustanovené jako vegetariánské, takže na maso v restauracích nenarazíte. Nicméně při tak rozličném výběru vegetariánských jídel mě ani nenapadlo dožadovat se masa. A kromě kurzů ájurvédy jsem měl to štěstí navštěvovat i hodiny klasické hatha jógy u Yogiho Dineshe, žáka stále žijícího 106 letého jogína Swamiho Yoganandy Maharaj Ji.

Týden je krátká doba a já si na konci svého pobytu slíbil, že se do Rishikeshe brzy vrátím. Čekala mě však další příjemná část mého indického pobytu – relaxace, doznívání načerpaných informací a ájurvédská sedmidenní detoxikační kúra panča karma v tropické oblasti indického státu Goa. Setkání s dr. Rohitem Borkarem z Ayurclinic Goa bylo opětovné a radostné. Dr. Rohit mě učil základy ájurvédy v Yoga Teacher Training kurzu, který jsem absolvoval v minulém roce. Když jsem se tedy rozhodoval pro panča karmu, věděl jsem, že se mohu svěřit do kvalifikovaných rukou dr. Rohita. A neudělal jsem chybu. Celá kúra probíhala na velmi vysoké profesionální úrovni. Při konzultacích a kontrolách s doktorem jsem vždy obdržel všechny potřebné informace na následující dny. Tým maserů z Ayurclinic Goa je naprosto oddaný svému poslání a musím přiznat, že tak důkladné masáže celého těla, které jsem absolvoval v rámci přípravy na finální procedury panča karmy, jsem ještě nezažil. A vzhledem k tomu, že jsem měl solidní základy informací z Rishikeshe, užíval jsem si už jednotlivé procedury. K mým oblíbeným přípravným procedurám patřily olejová masáž (snéhana), potní terapie ve steam boxu s hlavou venku (svédana), důkladná lymfatická masáž a hluboká relaxační technika šírodhara. A k mým ne příliš oblíbeným patřilo ranní pití očištěného másla ghí, které obsahovalo výtažky z léčivých bylin. To pro mě byla vskutku výzva!  

Detoxikační kúra panča karma obsahuje 5 očistných technik:

  • basti – léčebné klystýry
  • viréčana – použití projímadel (vyvolaný průjem)
  • vamana – použití dávidel (vyvolané zvracení pod dohledem lékaře)
  • násja – pročištění nosních dutin
  • rakta mókša – pouštění žilou

Vzhledem k tomu, že se oba ájurvédští lékaři shodli na mém konstitučním typu, doporučili mi pouze tři z uvedených metod: léčebný klystýr (basti), vyvolaný průjem (viréčana) a pročištění nosních dutin pomocí bylinného oleje (násja). Do 40 let věku totiž není potřeba absolvovat všech pět očistných metod. A přípravnými kúrami se toxiny z těla dostanou do trávicího ústrojí, odkud je možné je jednoduše vyloučit. Zároveň mě doktor Rohit seznámil s potravinami, které podle ájurvédy prospívají mému tělu a také s potravinami, které bych měl omezit nebo se jim zcela vyhnout. Na konci kúry jsem se cítil zdravě, lehce, očištěně a tento stav přetrvává až do dnešních dní. Ájurvédskou kúru panča karma mohu maximálně doporučit nejen jogínům, ale i těm, kteří v rámci prevence chtějí své tělo zbavit toxinů.

Na konci své třetí cesty do Indie jsem ani nepocítil smutek z toho, že odjíždím, ale spíše radost, že se zase brzy vrátím J.

 

 

Odkazy:

Objednat předplatné