Technika cvičení 18. 12. 2018 PDF Tisk

6 způsobů, jak udržet svou praxi i během Vánoc

Bez ohledu na radost, kterou bychom mohli v tomto ročním období prožívat, může být také období Vánoc stresující. S trochou přípravy vám krátká každodenní praxe pomůže korigovat širokou škálu sezónních emocí, pozitivních i negativních, a to zejména při ruchu, neustálém pohybu z místa na místo a navštěvování mnoha lidí.

 

6 způsobů, jak udržet svou praxi i během Vánoc

Zde je 6 rychlých tipů, které vám pomohou udržet vaši praxi i během svátků.

1. Nastavte si cíl.

Stanovení cíle před začátkem trávení svátků vaším způsobem nebo volna vám pomůže připravit se na nadcházející dny a nenechat se vykolejit z každodenní rutiny. Zvažte, kde budete a s kým budete svátky trávit, a zamyslete se nad výzvami, osobními i běžnými, se kterými se můžete setkat. Co potřebujete k tomu, abyste v průběhu této doby udrželi svou praxi aktivní a jako součást svých dnů? Netlačit. I proto byste si neměli dávat náročné cíle. Cíl by měl být jednoduchý, jako je být trpělivý, vyjadřovat vděčnost či zůstat pozitivní. Svůj cíl si pak připomeňte na začátku své praxe každý den a vneste ji pak do každé interakce či rozhovoru během dne.

2. Určete nejdůležitější součásti své praxe.

Jakmile nastavíte svůj cíl, vyberte nejdůležitější aspekty své praxe, abyste si pomohli tento cíl zhmotnit. Mějte realistická očekávání, protože možná nebudete mít tolik času, kolik očekáváte. Zamyslete se nad „maximálním přínosem“ a „nízkým časovým limitem“, abyste pochopili, že po 10 až 20 minutách můžete dokončit složitou praxi. V závislosti na tom, co vám nejvíce pomáhá ve vaší pravidelné osobní praxi, můžete vybrat několik ásan, dechových cvičení či druhů meditace, které se přizpůsobí vašemu úmyslu. Abyste se mohli uvolnit, můžete se například zaměřit na jednu nebo dvě ásany nebo udělat pár pozdravů slunci, po nichž následuje nadi shodhana (dechové cvičení se zapojením střídání nosních dírek) a krátká meditace. Nebo si můžete zvolit nějaké silné pozice, krátkou agni sara praxi a bhastriku, které zvýší tok energie vaším tělem.

3. Pokud cestujete, nastavte si tréninkový prostor hned, jakmile dorazíte na místo.

Prozkoumejte své okolí, abyste našli nejvhodnější místo pro své cvičení (což může být jen malý kout kousek od vás). Nastavte si svůj meditační polštář nebo položte svou podložku přesně tam, kde chcete jógu praktikovat. Tak bude prostor vaší praxe jasně vymezen a zároveň to bude připomínka, abyste na svou praxi nezapomněli.

4. Plánujte, ale buďte flexibilní.

Promyslete plán své praxe, ale mějte rezervu na ty dny, kdy svou praxi zkrátka nestihnete. Nejedná se pouze o dny, ale také o časy. Zatímco ranní praxe je skvělý způsob, jak dát vašemu dni pozitivní nádech, může pro vás být každé ráno zároveň připomínka toho, že se svátky nezadržitelně blíží a vy nic nestíháte tak, jak jste si původně mysleli. Můžete ale také zjistit, že praxe, kterou chcete plnit, není momentálně to, co vám vyhovuje, co hledáte a potřebujete. V tomto případě se na sebe hlavně nezlobte. Nebuďte zkoprnělí! To je správný přístup ke každé praxi, nenutit se, jít hezky s proudem a nebát se improvizovat.

5. Nastavte si způsob, jakým chcete začít den.

A pokud ho chcete začít praxí, vyhýbejte se všem aspektům, které by vás od praxe mohly vzdálit či ji odsunout na jiný den. I kdybyste totiž měli svou praxi zkrátit na pár minut, k tomu přidat dvě minuty meditace, je to stále něco, co se počítá a z čeho vaše tělo získá velké množství benefitů.

6. Rozšiřte svou definici jógy.

Přemýšlejte nad rámec ásany, pránájámy a meditace k širším jógovým praktikám. Zde je několik možností, jak to udělat.

  • Modlitba: Pokud v něco věříte, odříkejte si v duchu krátkou modlitbu nebo jen mantru dřív, než se přesunete z postele na svou podložku.
  • Seva: Nezištná pomoc druhým. Je třeba si uvědomit povahu lidských emocí, jako je osamělost, strach nebo radost. Cílem je otevřít své srdce, léčit vztahy a budovat mosty od jednoho člověka k druhému.
  • Svadhyaya: Samostudium neboli reflektování na našich společných myšlenkových vzorcích nám může pomoci při procházení těžké situace, nebo naopak vychutnání si toho pozitivního. Zkuste si své myšlenky sepsat a pak se na ně podívat trochu s nadhledem.

A nakonec je dobré nebýt na sebe příliš tvrdý. Pokud stojíte o to, abyste si svou praxi udrželi i během Vánoc, tj. ve změněných podmínkách a za ne vždy příznivých okolností, je třeba, abyste na sebe byli jemní. Prázdninová sezóna je intenzivní roční období a tlaky, které přináší, mohou zanechat pocit ochromení. Připomeňte si, že jiní pravděpodobně procházejí podobnými zážitky. Dovolte si užívat si výjimečné okamžiky, které nastanou. Všechno ostatní přece může počkat na nový rok!

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné