Roční období 03. 04. 2024 PDF Tisk

6 způsobů, jak obejmout jaro skrze jógu

Květy kvetou; ptáci zpívají; a lidé mají ruce v půdě při sázení květin. Jaro je ve vzduchu! Ale lze jaro objevit také v praxi jógy?

6 způsobů, jak obejmout jaro skrze jógu

Jaro je čas obnovy, přeměny a propouštění starých, nepotřebných návyků, aby vznikl prostor pro to nové. Energie jara je všude kolem nás a těchto šest tipů vám pomůže využít ducha jara také ve vaší jógové praxi. 

Energizujte svou praxi

Zima, období hibernace neboli dlouhého zimního spánku, se v nás často projeví jako letargie a neschopnost se pohnout z místa. Dlouhé kabáty, teplé a těžké oblečení, které nás má ochránit před dlouhou a mrazivou sezónou. Zátěž však není pouze v oblečení. Zatížené je také naše tělo a mysl. Jaro je ten správný čas, abychom se vymanili z klidové zimy a s čerstvou energií rozkvetli stejně jako všechno kolem nás. Důležité je začít a vybrat si tu správnou jógu přímo pro nás. Zatímco v zimě je pro nás lepší jinová odnož jógy, jaro plně volá po jangových stylech, jakými jsou vinjása, bikram jóga či aštánga. Styly, které jsou dynamické a dají našemu tělu tolik potřebný restart. Prohřejí naše tělo zevnitř, a tím nám pomohou „vyloučit“ starý a nepotřebný „odpad“ nahromaděný během zimy a připravit prostor pro novou a svěží energii. 

Odlehčete svému zažívání

Duben a květen jsou ideálním časem pro jarní očistu. Většinu z nás stále drží naše staré návyky, vyčerpané emoce, a Vánocemi a svátky přespříliš zahlcená střeva. Je potřeba jim odlehčit, a dát jim tak možnost začít pracovat lépe. Zahrňte do své praxe twisty a dech kapalabháti (dech ohně), abyste pomohli vyčistit všechno, co už nepotřebujete, a udělejte tak prostor pro nové.

Buďte hraví

Během jara je radost a zábava všude kolem, všechno kvete a probouzí se k životu. Sledujte, jak si zvířata hrají v trávě nebo poslouchejte zpěv ptáků, sídlících ve stromech kolem vás. Tento „nový život“ vás bude inspirovat v hravosti nejen ve vašem životě, ale také ve vaší praxi, a proto se nebojte dát jí tolik potřebnou spontaneitu. Neberte se příliš vážně, když se vám nějaká z ásan nepovede, zasmějte se tomu a jděte dál. Co se nepovede dnes, může se povést zítra či za týden, každopádně není kam spěchat. V józe nám nic neuteče. Všechno má své načasování, svůj okamžik, ve kterém se to povede, aniž bychom museli přemýšlet jak.

Cvičte venku!

S příchodem jara a značným oteplením se vybízí praktikovat jógu pod širým nebem. Nezáleží na tom, jestli se rozhodnete cvičit na zahradě, nebo budete v tu chvíli zrovna na horách, protože cvičení venku je skvělou příležitostí, jak se přirozeně připojit k přírodě. Vydejte se na čerstvý vzduch a oslavte tuto neuvěřitelnou a krásnou zemi, po které je požehnáním kráčet. Až na konci své praxe zaujmete pozici šavásany, vnímejte zvláštní pocit blaženosti, který vám dá a který může přinést pouze cvičení jógy venku.

Probuďte nové vibrace

Ti, kteří myslí a mluví o duchovní energii, říkají, že jaro je čas intenzivních vibrací. Celá planeta se snaží zbavit starých unavených způsobů zimy a přijmout jasnější a živější stav bytí. Tato transformace je hmatatelná a nakažlivá. Stejně jako had, který odhazuje svou starou kůži pro tu novou, oslavujte i vy jaro tím, že necháte vše staré „zimní“ za vámi a otevřete se energii nadcházející sezóny. Začněte například s jednoduchou jarní meditací. Ta pročistí vaši mysl a otevře prostor nekonečných možnosti. Tyto malé krůčky vpřed mohou v celkovém měřítku přinést masivní změny. 

Čerstvost

Jaro je ideální čas pro nový start. Zkuste proto takový typ jógy, který jste nikdy předtím nezkusili, třeba paddleboard jógu či akrojógu, do které navíc budete moci zahrnout také svou drahou polovičku. Na každou lekci jógy se pak dívejte jako na nový začátek. Zapomeňte na to, co bylo předtím, a oprostěte se od obav, co by mohlo následovat. Vezměte každou lekci – anebo každou ásanu a každý dech – jako šanci na něco zcela nového.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné