Jóga Zprávy 08. 06. 2020 PDF Tisk

5 způsobů, jak snížit pocit uspěchanosti a nervozity

Zažil to každý z nás. Uspěchaný život plný stresu, ve kterém jsme se jen těžko dokázali plně orientovat. Pak přišel covid a všechno zastavil. Postavil nás před hotovou věc – naučit se být sami se sebou…

5 způsobů, jak snížit pocit uspěchanosti a nervozity

Život se ale opět pomalu dává do pohybu a my bychom si z toho, co bylo, měli a mohli něco vzít. U.S. News přinesl zajímavý článek o tom, jak se naučit zpomalit i bez pandemií a eliminovat tím stres alespoň na takovou hranici, která bude pro každého z nás únosná. Trvalý stres může mít škodlivé účinky na fyzické i duševní zdraví. Naštěstí existují metody, říká se jim mindfulness neboli všímavost, které mohou pomoci.

Co přesně je všímavost?
Všímavost znamená nebýt lhostejný vůči pocitům, myšlenkám a emocím současného okamžiku a přistupovat k nim bez předsudků. To vám umožní zvolit přiměřenější reakci na to, co se kolem vás děje, a nejednat automaticky nebo bez rozmyslu. 

Zvažte začlenění jedné nebo více z následujících technik všímavosti do vaší každodenní rutiny:

Všímavý pohyb
Když se řekne všímavý pohyb, většina lidí si představí jógu, taiči nebo qigong – a všechno to jsou skvělé volby. Ale chůze, běh, jízda na kole a veslování mohou být také všímavé, pokud se nenecháte ničím rozptylovat, zevnitř ani zvnějšku, a soustředíte se na opakování pohybu, váš dechový vzorec a způsob, jakým se vaše tělo cítí, když se pohybuje v prostoru.

Rozjímání
Existuje mnoho druhů meditačních praktik, ale pokud jste v meditaci nováčkem nebo si jen chcete odpočinout během těchto stresujících časů, zvolte jednoduchou cestu.

Najděte nebo vytvořte zónu bez rušivých prvků a posaďte se nebo si lehněte – co pro vás bude pohodlnější – na 10 nebo 15 minut se ponořte do ticha nebo modlitby. Snažte se nevnímat přicházející myšlenky a svou pozornost zaměřte na dýchání. Další typ meditace spočívá ve stahování a uvolňování svalů, začíná se prsty na nohou, rozpohybováním každé svalové skupiny se postupně dostanete až ke svalům obličeje a hlavy. Konečně existuje nespočet telefonních aplikací a videí na YouTube s řízenou meditací, které mohou být pro začátek rovněž ideální.

Dechová cvičení
Dechová cvičení se někdy provádějí v kombinaci s meditací, ale lze je provádět i samostatně. Pouhých 10 vědomých dechů může uvolnit mysl a tělo a umožnit vám začít se znovu soustředit.

Existuje řada dechových technik, můžete si vybrat tu nejjednodušší: Položte jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Dýchejte pomalu a uvědomte si, jak se vzduch pohybuje dovnitř a ven z těla, s každým dechem tyto oblasti nafoukněte a vyfoukněte. Vnímejte uvolnění s výdechem, které se netýká pouze fyzického těla, ale také mysli.

Všímejte si jídla
Být přítomný, a tudíž myslí plně napojený se ale netýká pouze jógy. Tuto techniku lze aplikovat i v oblasti stravování. Příprava zdravého jídla je skvělý způsob, jak trávit kvalitní čas s rodinou a zároveň se věnovat něčemu, co je pro vás dobré. A jakmile se posadíte k jídlu, přemýšlejte o chuti, struktuře, vůni a vzhledu jídla – stejně jako o zdraví a výživě, které poskytuje.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • usnews.com
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné