Roční období 21. 03. 2020 PDF Tisk

5 způsobů, jak přivítat a oslavit příchod jara

Včera, 20. března, byl astronomický, první jarní den. Na severní polokouli nastala jarní rovnodennost, denbyl přibližně stejně dlouhý jako noc. Tuto skutečnost způsobuje poloha Slunce, které se v tom čase nachází přímo nad rovníkem a zahajuje tak z astronomického hlediska jarní období.

5 způsobů, jak přivítat a oslavit příchod jara

Obě denní doby se během včerejšího dne dostaly do rovnováhy a nyní už začíná délka dne pomalu převažovat. Svěží energie příchozího jara je plná tepla, světla a naděje. Jak se na tuto radostnou atmosféru naladit?

  1. Udělejte si čas na jarní očistu

Jaro symbolizuje nové začátky. Příroda se probouzí k životu, ptáci se vracejí z teplých krajin a vzduchem se nese jejich všetečné štěbetání. První rostlinky se skrze půdu prodírají nahoru, aby se vystavily hřejivým slunečním paprskům. Pro naše předky se jednalo o období radosti a plodnosti, o čas, kdy konečně mohli odložit obavy způsobované zimou a jít s dobrou vírou dál. Inspirujme se jimi i my a odložme pro další cestu vše nepotřebné, vše, co nás svazuje a znemožňuje nám volně dýchat. A nemusí se jednat jen o materiální věci. Sedněte si ke stolu a sepište seznam všeho, co vás jakkoli a v čemkoli tíží. Potom ten kus papíru zmačkejte nebo roztrhejte, zapalte a nechte shořet. Sledujte, jak vaše starosti mizí a rozpouští se, a dovolte si zbavit se jich i uvnitř sebe. Pošlete je pryč.

  1. Začněte znovu

Začít znovu můžete každý den. Jarní období plné slunce, tepla a energie probouzející se přírody k tomu ale přímo vybízí. Zavřete oči, zbavte se okovů toho, co vás svazuje, a dovolte si vykročit do dalšího období svěží, odpočatí a plní vitality. Buďte na sebe hodní, chvalte se a sem tam se rozmazlujte. Nelynčujte se, když se vám něco nepovede, jak jste si představovali. Nepředstavujte si, přijímejte. Neočekávejte, vnímejte. Berte sebe takové, jací jste, a učte se tak milovat. Jak byste se chovali k milovanému partnerovi, kterému se něco nepovedlo? Určitě by to nezměnilo váš pohled na něj. Přistupujte k sobě stejně. Odpouštějte si. Začněte s tím hned dnes. Hned teď. Dovolte si mít se rádi, milovat se!

  1. Budujte nové, pozitivní zvyky

Zbavte se destruktivních návyků, které vám škodí, a nahraďte je novými, pozitivními, takovými, s nimiž porostete a budete kvést jako květiny na jaře. Začněte tím, že každé ráno vstanete o pár minut dříve a tento čas budete věnovat jógové praxi. Uvidíte, že tělo i mysl půjdou do nového dne svěží a odpočatí daleko více a lépe, než kdybyste spali déle tak, jak jste byli zvyklí. Celý svět kolem vás překypuje energií, růstem a úrodností. Přijměte tuto energii za svou a sledujte, jak vám pomáhá rozvíjet vlastní myšlenky, naděje a sny. Následujte je v souladu se sebou a se svým dechem a pěstujte jednotu myšlenek, slov a činů: ať jsou čisté a klidné jako průzračná voda v klidně plynoucí řece.

  1. Najděte rovnováhu ve svém životě

Dostaňte do rovnováhy i vlastní život. Lidová moudrost praví, že je čas k jídlu a čas k dílu. Vše má svůj čas a ten by měl být věnován rovnoměrně a vyváženě tak, aby podporoval harmonii. Vyvažujte pracovní a volný čas, čas, který věnujete odpočinku mentálnímu a fyzickému, čas, který trávíte s rodinou, partnerem, přáteli, a čas, který trávíte sami se sebou. Naslouchejte impulsům, které přicházejí z těla, a následujte intuici, která vám napovídá, jak se zařídit, aby se ve vašem nitru rozhostil pokoj a mír. Vyhledávejte ticho a učte se v něm naslouchat sami sobě. Sledujte dech a dráhu, kterou v těle vykonává.

  1. Vyjděte ven na čerstvý vzduch

Nasávejte atmosféru probouzející se přírody, vystavujte své úsměvy sílícímu sluníčku, poslouchejte zpěv ptáků v korunách stromů, užívejte si toho, jak si vlahý jarní vánek pohrává s vašimi vlasy. Rána i večery jsou světlejší, využijte toho a vyrazte ven, nadýchejte se čerstvého vzduchu, zavírejte oči a sledujte, jak se cítíte. Probouzejte se společně s přírodou z dlouhého zimního spánku a čerpejte během března sílu a energii pro další práci na sobě samém, pro realizaci vlastních snů a naději! Protože nic není nemožné a ten, kdo tvrdí, že ano, jen definuje vlastní hranice. To vy dělat nemusíte.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné