Jóga Zprávy 24. 05. 2018 PDF Tisk

5 tipů, jak praktikovat svou jógu venku

Pokud jste ještě nenašli opatření, jak se vyhnout hluku, špíně, zvědavým divákům, a i přes to byste rádi praktikovali jógu venku, odměnou vám nemůže být nic jiného než nalezení zenu.

 

5 tipů, jak praktikovat svou jógu venku

Jógová lekce venku v příjemném jarním klimatu zní jako velmi zenová a mírumilovná zkušenost. Ovšem realita bývá mnohdy na míle vzdálená od vaší představy. Váš pes hledící k zemi bude mít obecenstvo, náhlá bouřka může ukončit váš flow mód ještě dřív, než byste se dostali k šavásaně, a hluk, nerovná zem a nezvaní diváci vás mohou velmi rychle odvést od vašeho záměru cvičit a józe se plně věnovat.

To však není důvod se své praxe pod širým nebem úplně vzdát. Pokud to vezmete jako výzvu, kdy lekci nebudete brát příliš vážně, může být dokonce legrace. Řiďte se našimi tipy a brzy zjistíte, že cvičit venku má i své výhody.

1. Vyberte si místo, kde budete mít soukromí. Jóga je intimní záležitost, při které se vaše tělo nachází v pozicích, které jsou ne vždy pohodlné a ne vždy při nich vypadáte dobře. Jedná se navíc o ásany, které jsou svým způsobem zranitelné, a to nejen fyzicky, ale také emocionálně. Pokud budete praktikovat v místě, kde se budete cítit bezpečně, posílíte tím své sebevědomí, víru i vášeň svého těla a také lidí kolem vás. Venkovní praxe může navíc znamenat skvělý kompromis mezi bezpečím, které naleznete, a osobním růstem, který vám tato praxe dá. A i to je důvod, proč praktikovat jógu někde, kde nebudeme muset uhýbat před nezvanými hosty. Pokud totiž mezi diváky budou ti, kdo o józe nic neví, mohou jim vaše pozice připadat divné a směšné, a tím se totálně může narušit to, oč se celou dobu snažíte … klid a soustředěnost na sebe samé. Ať už je vaše venkovní jóga privátní záležitost, či cvičíte ve skupině, měli byste všem vysvětlit, že nejde o to někoho soudit, nýbrž se soustředit na svou vlastní praxi.

2. Oblečte se s vědomím, že cvičíte venku. Pokud nesnesete jakékoliv znečištění, je asi lepší se venkovnímu cvičení vyhnout. Je totiž jedno, jak moc se budete snažit zůstat čistí, vaše dlaně, kolena, chodidla či jógové legíny čisté nezůstanou. Trocha bahna či tráva nalepená na vaší podložce budou denním chlebem. Klidně použijte starou podložku i starší kolekci oblečení, anebo se smiřte s tím, že vaše nová kolekce nezůstane bez poskvrny. I tak ale můžete udělat několik opatření, jak zůstat co nejvíce čistí, tak například si můžete prohlédnout okolí dříve, než si položíte podložku na místo, kde chcete cvičit.

3. Vyhněte se hluku. Zní to úsměvně, ale je to přesně tak. Je dobré si vybrat klidné a nerušené místo pro svou praxi. Pokud si vyberete místo vedle hlavní silnice, nemůžete čekat, že vás nebude rušit nepřeberné množství hluků. A asi jen těžko uslyšíte svého učitele. Jakmile neuslyšíte instrukce, budete frustrovaní, naštvaní, a možná vás ani lekce nebude bavit.

4. Zkontrolujte místo, kde vaše lekce bude probíhat. Pokud lekci vedete, zkuste si pár zahřívacích pozic, abyste zjistili, zda je zem uzpůsobená cvičení a není příliš nerovná. Vyvrknutý kotník není nic, s čím byste lekci chtěli zakončit.

5. Zjistěte si, jaké má být počasí. Předpověď počasí může zásadně ovlivnit to, jakou podobu bude mít plánovaná jóga. Přiměřeně plánujte a zvažte alternativní řešení v případě, že dojde k nepříznivému počasí, jako je déšť, bouřky nebo chladné teploty. Kromě extrémního počasí bude mít silný vítr velký dopad na rovnováhu a vyrovnání. Silné poryvy vyfouknou trávu a nečistoty ze země a mohou znemožnit vaši vizi. Najděte místo ve stínu, abyste se chránili před přímým slunečním světlem. Přineste si sluneční brýle a pokrývku hlavy pro případ, že budete vystaveni slunci.

 

  • zpracovala: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné