Technika cvičení 18. 08. 2022 PDF Tisk

5 pozic, díky kterým odbouráte „staré“ a připravíte se na příchod nového

Ve vzduchu je cítit blížící se konec prázdnin a postupna proměna rozčního období. Změny ročních období nám jako přirozený koloběh života připomínají, že vždy něco končí a něco nového začíná. Pokaždé přizpůsobíme svůj vnější život a aklimatizujeme se na měnící se počasí, ale už zapomínáme na říši uvnitř nás, která také potřebuje posun.

5 pozic, díky kterým odbouráte „staré“ a připravíte se na příchod nového

Vnímání přírody tak pro nás může být velkým pomocníkem a zároveň cestou nejmenšího odporu. Pokud se opravdu naladíte na své tělo a ducha, sami si všimnete vnitřního volání po nutnosti změn v podzimní sezóně.

S koncem prázdnin se dny zkracují a vítr se stává ostřejším. Listy se začínají pomalu kroutit v důsledku seschlosti a mrtvé padají k zemi. Tím nám mohou mnohé naznačit… nesnaží se totiž držet se stromů zuby nehty, ale nechají se unášet pryč s vírou, že se po období odpočinku objeví nový růst.

Obdobně by se stejného cyklu měli chopit lidé: nechat jít staré a nepotřebné, odpočívat a omlazovat se tak, jak se rok mění. Spíše než očekávat, že se život bude pohybovat rychlostí léta po celý rok, je na podzim čas na úmyslné, ale přirozené uvolnění. V očekávání, společností určeného času, nových začátků v novém roce je podzim časem, kdy začnete hodnotit svůj život a určujete, co vám slouží dobře (například režim jógy, meditační čas nebo večery strávené s přáteli) a co neslouží vašemu nejvyššímu dobru (každodenní party, příliš málo spánku či podlehnutí úzkostným myšlenkám).

Je čas pustit se

„Být jako strom a nechat mrtvé listy spadnout.“

Možná jste slyšeli svého učitele jógy říkat něco jako: „Pusťte to, co už vám neslouží,“ když jste se objevili na lekci jógy. I když toto běžné přísloví hovoří pravdu, už jste někdy přemýšleli, jaké oblasti vašeho života by mohly těžit z této filozofické myšlenky?

Mohlo by to znamenat něco tak jednoduchého jako dokončení výdechu v kterémkoli daném okamžiku, nebo tak složitého a trnitého jako odchod ze vztahu, který vám již neslouží. Stojí to za prozkoumání, zvláště v čase, kdy vítáte podzim zpět do svého života.

 • Pusťte zášť.
 • Odpusťte někomu.
 • Buďte na sebe milejší.
 • Odpočiňte si od sebezlepšení. Stravte tuto sezónu zamilováním se do sebe sama takoví, jací jste.
 • Všimněte si, na co si nejčastěji stěžujete, a pak se rozhodněte buď vyřešit kořen stížnosti, nebo si slibte, že si stěžovat přestanete.
 • Pusťte své negativní myšlenky a pocity nejistoty. Nahraďte je optimismem a jistotou.
 • Očistěte své tělo.
 • Přestaňte se snažit všem zalíbit.
 • Neplánujte, spíše nechte věcem volný průběh.

Čas se uzemnit

„Jóga je z 99 % zbavování se nečistot.“ T. K. V. Desikachar

Cvičení jógy je mocný prostředek, jak do fyzického i mentálního těla přinést harmonii. Podívejte se na svou každodenní praxi jako na možnost odstranit vše, co stojí v cestě vašemu rozkvětu. Tímto způsobem odstraníte „odpad“ ze svých systémů a připravíte se na hojnost zdraví a vitality.

A jaké ásany nám pomohou ke změně?

 1. Střecha – tato pozice představuje uzemňovací energii spojením rukou a nohou se zemí; otevírá boky hrudníku pro hlubší dýchání a současně zahřívá tělo zevnitř ven.
 2. Bojovník II – prostřednictvím ticha a síly se můžete znovu zaměřit na své priority pohledem mírumilovného bojovníka.
 3. Strom – konečným symbolem sezóny je strom, který vám pomůže připojit se ke svým kořenům, uvolnit „mrtvé listy“ a růst nahoru i do stran.
 4. Předklon vsedě – tato pozice ctí vnitřní moudrost a hlas vašeho ducha; uklidňuje nervový systém a umožňuje vám doslova se obrátit směrem k sobě.
 5. Šavásana – jako symbolická smrt nám šavásana dává příležitost praktikovat koloběh zrození, života, smrti a obnovy znovu a znovu. Tato pozice je také hluboce restorativní pro celý systém. Prodlužte svou šavásanu v podzimních měsících na 20 až 30 minut, abyste dosáhli vytouženého cíle.

 

 • autor: Valentina Lebová
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné