Technika cvičení 29. 09. 2019 PDF Tisk

5 pozic, díky kterým odbouráte „staré“ a připravíte se na příchod nového

Změny ročních období nám jako přirozený koloběh života připomínají, že vždy něco končí a něco nového začíná. Pokaždé přizpůsobíme svůj vnější život a aklimatizujeme se na měnící se počasí, ale už zapomínáme na říši uvnitř nás, která také potřebuje posun...

5 pozic, díky kterým odbouráte „staré“ a připravíte se na příchod nového

Vnímání přírody tak pro nás může být velkým pomocníkem a zároveň cestou nejmenšího odporu. Pokud se opravdu naladíte na své tělo a ducha, sami si všimnete vnitřního volání po nutnosti změn v podzimní sezóně.

S koncem léta se dny zkracují a vítr se stává ostřejším. Listy se začínají pomalu kroutit v důsledku seschlosti a mrtvé padají k zemi. Tím nám mohou mnohé naznačit… nesnaží se totiž držet se stromů zuby nehty, ale nechají se unášet pryč s vírou, že se po období odpočinku objeví nový růst.

Obdobně by se stejného cyklu měli chopit lidé: nechat jít staré a nepotřebné, odpočívat a omlazovat se tak, jak se rok mění. Spíše než očekávat, že se život bude pohybovat rychlostí léta po celý rok, je na podzim čas na úmyslné, ale přirozené uvolnění. V očekávání, společností určeného času, nových začátků v novém roce je podzim časem, kdy začnete hodnotit svůj život a určujete, co vám slouží dobře (například režim jógy, meditační čas nebo večery strávené s přáteli) a co neslouží vašemu nejvyššímu dobru (každodenní party, příliš málo spánku či podlehnutí úzkostným myšlenkám).

Je čas pustit se

„Být jako strom a nechat mrtvé listy spadnout.“

Možná jste slyšeli svého učitele jógy říkat něco jako: „Pusťte to, co už vám neslouží,“ když jste se objevili na lekci jógy. I když toto běžné přísloví hovoří pravdu, už jste někdy přemýšleli, jaké oblasti vašeho života by mohly těžit z této filozofické myšlenky?

Mohlo by to znamenat něco tak jednoduchého jako dokončení výdechu v kterémkoli daném okamžiku, nebo tak složitého a trnitého jako odchod ze vztahu, který vám již neslouží. Stojí to za prozkoumání, zvláště v čase, kdy vítáte podzim zpět do svého života.

Pusťte zášť.

Odpusťte někomu.

Buďte na sebe milejší.

Odpočiňte si od sebezlepšení. Stravte tuto sezónu zamilováním se do sebe sama takoví, jací jste.

Všimněte si, na co si nejčastěji stěžujete, a pak se rozhodněte buď vyřešit kořen stížnosti, nebo si slibte, že si stěžovat přestanete.

Pusťte své negativní myšlenky a pocity nejistoty. Nahraďte je optimismem a jistotou.

Očistěte své tělo.

Přestaňte se snažit všem zalíbit.

Neplánujte, spíše nechte věcem volný průběh.

Čas se uzemnit

„Jóga je z 99 % zbavování se nečistot.“ T. K. V. Desikachar

Cvičení jógy je mocný prostředek, jak do fyzického i mentálního těla přinést harmonii. Podívejte se na svou každodenní praxi jako na možnost odstranit vše, co stojí v cestě vašemu rozkvětu. Tímto způsobem odstraníte „odpad“ ze svých systémů a připravíte se na hojnost zdraví a vitality.

A jaké ásany nám během podzimu budou těmi nejlepšími pomocníky?

  1. Střecha – tato pozice představuje uzemňovací energii spojením rukou a nohou se zemí; otevírá boky hrudníku pro hlubší dýchání a současně zahřívá tělo zevnitř ven.
  2. Bojovník II – prostřednictvím ticha a síly se můžete znovu zaměřit na své priority pohledem válečníka.
  3. Pozice stromu – konečným symbolem sezóny je strom, který vám pomůže připojit se ke svým kořenům, uvolnit „mrtvé listy“ a růst nahoru i do stran.
  4. Předklon vsedě – tato pozice ctí vnitřní moudrost a hlas vašeho ducha; uklidňuje nervový systém a umožňuje vám doslova se obrátit směrem k sobě.
  5. Šavásana – jako symbolická smrt nám šavásana dává příležitost praktikovat koloběh zrození, života, smrti a obnovy znovu a znovu. Tato pozice je také hluboce restorativní pro celý systém. Prodlužte svou šavásanu v podzimních měsících na 20 až 30 minut, abyste dosáhli vytouženého cíle.

 

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com