Životní styl 07. 06. 2022 PDF Tisk

3 výhody pro praktikování jógy v létě

Blíží se léto a dovolené! Všichni slavíme příchod většího množství světla, tepla a vůně trávy všude kolem. Je to období úcty k přírodě, protože teplý vzduch venku nás vybízí k tomu, abychom se vyhřívali ve slávě slunce.

3 výhody pro praktikování jógy v létě

Pro ty z nás, kteří nežijí v trvale horkém podnebí, může být ale léto také problémem, jak se náhle popasovat s horkem letních dnů. Léto v mnohých z nás může vyvolat doslova manický stav mysli už jen svým velkým kontrastem oproti temné a studené zimě. Abychom byli schopni ocenit všechny nuance, které nám léto může nabídnout, je potřeba vyrovnat svou mysl.

Abychom zůstali motivováni a věrni své praxi jógy, když všechno, co si přejete udělat, je být venku, popíjet mojito nebo trávit čas na pláži, a ne se potit více, než je třeba, je nutné svou praxi létu přizpůsobit. Léto je však opravdu období, kdy se můžete do své jógy ponořit více než kdy jindy. Jak? To se dozvíte v následujícím příspěvku.

Zde jsou 3 výhody pro cvičení jógy v létě, kterých bychom se všichni měli držet:

1. Příležitost k praxi mimo uzavřený prostor

Jako moderní lidé máme velmi malý fyzický kontakt s matkou přírodou. Oblékáme si boty, oblečení a zřídka se objevujeme v prostředí, které nám umožňuje fyzický kontakt právě s půdou jako takovou. Nejde však pouze o to dotknout se holýma nohama hlíny pod sebou, jde také o kontakt s nečistotami, který má nejen léčivé účinky, ale napomáhá také hojení.

Praktikování své jógy venku pod širým nebem a pití magnetické energie Gaia dlaněmi a chodidly je skutečně transformační zkušenost.

2. Hlubší flexibilita

Když je teplejší počasí, jsme přirozeně více ohební. Někdy se v chladných zimních měsících může jakákoliv ásana, která má například otevírat naše kyčle, zdát lehce frustrující a v nás samotných může vzbuzovat nepohodlí. Tělo je ztuhlé a plné chladu. Když však teplo začne pronikat vzduchem, pomáhá uvolnit tělo a poskytuje příležitost jít dál do ásan.

Nikdy nevíte, co byste mohli najít uložené za svým srdcem nebo zastrčené pod lopatkami. Jemnost léta vám pomůže objevit emoce, které držíte v sobě a které jste skryli v propasti svého bytí.

3. Šance vidět vše, co pro vás jóga udělala

Většina z nás je aktivnější v letních měsících, protože právě tam je větší motivace být venku v krásném počasí. Někdy je snadné zapomenout, jak moc jóga skutečně mění vaše fyzické já. Když se setkáváte s těmi okamžiky, kdy je třeba podpořit sebe sama, připomeňte si svou praxi jógy, aby vás podpořila.

Když se například vydáte do hor a začnete se cítit unavení a otrávení, zkuste se v tu chvíli vrátit ke svému dechu. Právě tam totiž najdete energii, která je třeba k tomu, abyste ve své cestě pokračovali. Nejde tedy pouze o to, že jógou posilujete paže a nohy, ale celkově o fyzické zdraví, kterého vám pravidelná jógová praxe pomohla dosáhnout.

  • autor: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné