O životě 09. 12. 2019 PDF Tisk

3 posvátné prvky z jógy, díky kterým udržím rovnováhu během Vánoc!

Během Vánoc se naše přirozené rytmy mění. Naše vnitřní rozpoložení je připraveno na oddych, milou společnost našich blízkých, rituály a posvátné tradice...

3 posvátné prvky z jógy, díky kterým udržím rovnováhu během Vánoc!

Jako jogíni jsme povoláni kultivovat vnitřní vědomí a učit se, jak využít energii, která nám je dána v různých ročních obdobích – změna ročních období, fáze měsíce, posvátné období roku. 

Období zimy je časem, kdy se více než kdy jindy díváme dovnitř sebe a celkově se snažíme zpomalit. Je méně denního světla, více tmy a tichých hodin a s tím spojené menší množství prány (neboli vitální energie).

Poslech vnitřního rytmu zimy nám dává nápovědu, jak dosáhnout rovnováhy nejen v našem životě, ale také v naší praxi. Je důležité, abychom se důmyslně obrátili k praktikám, které jsou více meditativní a zaměřené dovnitř, aby naše praxe byla vyvážená.

Je užitečné vědomě zpomalit a zapojit do svého života více dechových praktik, aby se zvýšila pránická energetická úroveň těla, která je v tuto dobu přirozeně nižší. A tak o Vánocích, mezi oslavami, návštěvami, radostí, vínem, jídlem a přátelstvím je možná ten správný čas zaposlouchat se do toho pravého tažení zimy.

Zde jsou tři jemná připomenutí, která mohou sloužit jako nástroje pro samoléčení v této roční době:

1. Odpočinek

Možná nevíte, o čem je řeč. Žijeme v kultuře, která je zbavena odpočinku a relaxace. Zní to jako klišé? Vždyť i během Vánoc máme na starosti tolik věcí, že kolikrát je odpočinek to jediné, na co nám nezbývá čas. I přesto, že tento sváteční čas k odpočinku přímo vybízí. Měli bychom se proto zaměřit na úkoly, které budou naši energii šetřit a ne vyčerpávat.

Vše je o prioritách a tou hlavní jste vy sami. Zkuste se tedy zamyslet nad energetickou hladinou sebe samých a nevyčerpávejte zbytečně všechny své energetické rezervy. Energetickou rezervou je zde míněný fakt, kdy je naše tělo vyčerpané, ale my se stále posouváme nad svůj limit. To může být nejen velmi vyčerpávající, ale také škodlivé pro zdraví a celkovou vitalitu. A to obzvlášť v době, kdy, jak jsme řekli, je naše prána přirozeně nižší.

Je tudíž třeba naučit se myslet sám na sebe. Není to sobecké, ale je to nutné. Kdo chce vedle sebe mít manželku s kruhy pod očima až na zem nebo přítele, který bude věčně nevrlý, protože se už dlouho nevyspal dorůžova? 

A proto si dovolte jeden vánoční večírek vyměnit za večírek spánkový a sami uvidíte, jak šťastní, odpočatí a fit se budete cítit!

2. Ticho

Ano, stále existuje. Jen je momentálně schované pod koledami, plechy s vánočním cukrovím a…myšlenkami na e-maily, které bychom měli dodělat, abychom měli čistý stůl. Ticho je pozvání. Když trávíme čas v tichosti (ať už meditací, rozjímáním nad sebou samým nebo reflexí nad uplynulým rokem), jsme schopni niterně slyšet, co bylo příliš dlouho utajeno rušným bzučením našich životů.

Ticho je něco jak dárek s potenciálem. Umožňuje nám to slyšet nejjemnější volání „já“ a znovu se spojit s podstatnými částmi našeho já, které často ztrácí hlas v kakofonii vnějšího světa. Váš vnitřní život potřebuje vaši pozornost. A ticho je začátek této pozornosti. Je to posvátná praxe, na kterou nesmíme zapomenout nejen jako jogíni.

3. Pomoc druhým 

Cokoli uděláte pro ostatní, děláte i pro sebe. Toto je moudré přísloví o mnoha duchovních tradicích. Jak dáváme ostatním, tak vytváříme podmínky pro přijímání. To by samozřejmě nemělo být tou jedinou motivací, ale když dáváme ostatním, skutečnost je taková, že sázíme semínka pro svou vlastní výživu.

Navíc, když uděláme dobrý skutek, aktivuje se centrum našeho srdce, fyzické i to psychické „srdcové“. Oblasti, které jsou nedílnou součástí brzlíku, jenž je základní součástí imunitního systému.

Dávání sebe samých nejen že vytváří vnitřní pocity lásky a míru, ale ve skutečnosti může pomoci energeticky zlepšit váš imunitní systém, zdraví a pohodu.

To vše bez obav!

Nebojte, neznamená to, že musíte zůstat na gauči v pyžamu po celý čas Vánoc, budete hodiny meditovat a ven vyjdete jen, když budete chtít nakrmit bezdomovce. Svátky se přece jen týkají oslav, radosti, pospolitosti a lásky a je potřeba, aby ve všem, co budete dělat a pro co se rozhodnete, byla rovnováha.

A to je to, o co tu běží. Vyvážit pozornost, kterou věnujeme svému vnějšímu životu, s pozorností, kterou se rozhodneme věnovat i životu vnitřnímu. Tím, že to uděláme, vdechneme posvátnost zpět i do samotných Vánoc.

 

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné