Zdravá strava 25. 11. 2015 PDF Tisk

3 největší mýty o dietách

Slovo dieta je až magické, doprovází nás ženy (ale i muže...) všude. Všichni chtějí hubnout, něco dodržovat, ale často se uchylují k těmto krokům se špatně nastaveným myšlením. Podívejte se, jak by to (ne) mělo vypadat.

3 největší mýty o dietách

 

 

  1. Stravovat se zdravě znamená držet dietu a hlídat se 

            Ke zdravé stravě se člověk dostane nejčastěji dvěma cestami - buď to začne vyžadovat zdravotní stav (horší případ), nebo se pro to rozhodneme dobrovolně sami - přivedou nás k tomu přátelé, partneři, environmentální okolnosti apod. V obou případech je důležité si uvědomit, že změna stravování a často spolu s tím i změna životního stylu není krátkodobou záležitostí, ale měla by být záležitostí DOŽIVOTNÍ (pokud zdravotní stav dovolí). K této změně by se mělo přistupovat jako k naprosto dobrovolnému rozhodnutí tzn. když mi nechutná brokolice, tak se do ní nutně nemusím dvakrát týdně nutit nebo pokud mám ráda čokoládu, tak si prostě čas od času nějakou dám. Každý má své chutě, každému dělá dobře něco jiného a zdravá strava má to velké plus, že je pestrá tzn., že se v ní může najít každý trochu jinak.

            Důležitým faktem zůstává, že je potřeba u toho trochu MYSLET a používat SELSKÝ ROZUM - když někde uberu, tak taky někde na druhé straně můžu přidat; nápis light neznamená, že toho můžu sníst najednou hromadu; večeřet nejpozději v 6 večer když chodím spát okolo půlnoci je naprostá hloupost a takto by se dalo pokračovat. Proto každý, kdo vidí ve zdravé stravě jen časově omezenou nutnost za nějakým účelem, neuspěje, ale často si může i uškodit. Vše začíná v hlavě, změnou našeho myšlení.

 

  1. Všechny diety jsou na jedno brdo

            Upřímně řečeno nemám ráda, když někdo řekne že drží dietu...v 80 % případů to znamená, že to špatně skončí. Pravděpodobně to je některá ze slavných diet jako proteinová dieta, tukožroutská dieta, ananasová dieta, keto dieta, nebo se prostě jen pár dní člověk rozhodne potrápit hladem. Tento typ diet je na jednu věc – shodit v rychlosti pár kilogramů, které po návratu na původní režim velmi pravděpodobně zase naskočí zpět (všem známý tzv. jojo efekt) – krutá realita. Navíc si ještě můžete ublížit.

            Jak by to mělo vypadat? Pokud vám váš zdravotní stav "nakazuje" zhubnout nebo jen neste spokojeni s vaší aktuální vyšší hmotností a vzhledem měli byste zahájit tzv. redukční dietu, postavenou na racionálním základu. K držení redukční diety byste se měli uchýlit až po konzultaci s odborníkem a po alespoň základním vyšetření vašeho zdravotního stavu. Pouze poté Vám může být správně nastaven dietní režim s optimálním energetickým příjmem a doporučenou pohybovou aktivitou, který by měl být tzv. zdravotně nezávadný.

 

  1. Nejdůležitější je to, kolik shodím kilogramů

            Každý jsme jedinečný a naše tělesná kompozice proto hraje v redukci velkou roli. Když zhubnete 10 kg a dosáhnete vysněného čísla na váze, stále ještě nemusíte mít vyhráno. Je rozdíl zhubnout 10 kg tuku a 10 kg svalové hmoty. Mnohem důležitějším ukazatelem je obvod paží, hrudníku, břicha a popřípadě stehen. Pokud hubnete správně, máte dostatečný přísun živin a pravidelnou pohybovou aktivitu spalujete převážně nadbytečné tuky. Pokud však hladovíte, tělo sáhne po energetických rezervách i v podobě svalů a ztrácíte tak na hmotnosti na jejich úkor. Proto je tak důležité při držení redukční diety cvičit - jde o změnu poměru mezi svalovou hmotou a tukovou tkání ve vašem těle.

 

3 rady na závěr 

  1. Začít se stravovat zdravě a dodržovat víceméně zdravou stravu by se mělo stát životním stylem a doživotní záležitostí. Srovnejte si to v hlavě :).
  2. Nedržte nesmyslné diety :) !
  3. Hladověním nedocílíte trvalého snížení hmotnosti. K trvalému efektu se musíte správně projíst :) !

 

 

 

Objednat předplatné