Roční období 20. 06. 2020 PDF Tisk

108 pozdravů slunci na letní slunovrat

Již v sanskrtském termínu HATHA(JÓGA) je zakódováno magické spojení jógy a vesmíru. Ha totiž znamená Slunce a tha Měsíc. Věřte, nebo ne, ale lidské tělo je již odpradávna napojeno na koloběh Slunce i Měsíce.

108 pozdravů slunci na letní slunovrat

Dnes máme možnost si to znovu ověřit. Slunce se dostane na svůj nejzazší bod ve 23:44 středoevropského času a dosáhne obratníků Raka. Nastane LETNÍ SLUNOVRAT, magická nejkratší noc v roce. Pozdravte příchod léta cvičením jógy. Z běžných pozdravů slunci se může stát obřad, který uzavře to staré a otevře vám dveře do léta.

YOGASTROLOGY
V roce 2004 založila astroložka a milovnice jógy Diane Booth Gilliam program Yogastrology. Zjistila, že propojení jógové praxe s rytmem Slunce a Měsíce, přináší cvičení zcela nový rozměr. Ve své knize se zabývá čtyřmi elementy ohněm, vodou, vzduchem i zemí. Zkoumá, jak propojit jógu a znamení zvěrokruhu. A také popisuje, jaké jógové sestavy zvolit na rovnodennost i slunovrat. To jsou totiž jedny z nejsilnějších okamžiků roku.

LETNÍ SLUNOVRAT
Naši předkové ctili běh Slunce a Měsíce více než my dnes. Právě příchod letního slunovratu jim byl důvodem k velkým slavnostem. Staří Slované zapalovali velké ohnivé fatry a tancem a zpěvem oslavovali matku zemi a ženskou energii. Netušili, že se Slunce o půlnoci dotkne horizontu na severním polárním kruhu, aniž by zapadlo, a na jižním polárním kruhu, aniž by vyšlo. Nezajímalo je, že dosáhlo obratníků Raka a Kozoroha. Věděli jen, že je nejdelší den a nejkratší noc v roce, že všechny následující dny roku budou již kratší a kratší, a také, že s letním Slunovratem přijde teplo a léto a Slunce ukáže svou opravdovou sílu.

108 POZDRAVŮ SLUNCE
Naši předkové věděli, co dělají, a tak je myslím dobrý nápad se jimi inspirovat. Napojit se na sluneční energii s příchodem léta může i každý sám svým malým jógovým rituálem. S trochou humoru můžeme poznamenat, že právě na Slunovrat – na nejdelší den v roce bychom si neměli stěžovat na nedostatek času. A tak se vydejte na své oblíbené energeticky silné místo. Obraťte čelo své jógové podložky na východ či ke Slunci a ponořte se do meditativního plynutí – jak jinak než Surya Namaskar, tedy pozdravy Slunce, které jsou základním pilířem jógy. Cvičí-li se plynule, v souladu s dechem a s klidnou myslí, mají silný spirituální charakter. Z běžného jógového cvičení můžete vytvořit obřad, když pozdravů slunci zacvičíte přesně 108. Číslo 108 má totiž zvláštní čarovnou sílu. 108 je korálků na modlitební male (obdoba křesťanského růžence. Mala se používá s odpočítáváním a opakováním mantry). 108 je Upanišád i tajných marma bodů, se kterými pracuje ajurvéda. Číslo 108 je ve védské kultuře chápáno jako číslo celistvosti lidské existence. Pokud vám před cvičením přijde myšlenka, že takový počet pozdravů slunci nezvládnete, uvidíte, že se brzy rozplyne. V průběhu cvičení se zaměřte na otvírání hrudníku a protahování ramen. Tyto oblasti jsou totiž propojeny se znamením raka, které po slunovratu přichází. Ideální je zapojit například pozice, jako je velbloud či luk. Jógové cvičení zakončete harmonizačním dechem pomocí jedné nosní dírky tzv. Surya Bhedana Pranayama a spojením rukou do anjali mudry. Nechte proudit teplo a sluneční energii celým tělem.

VNITŘNÍ TRANSFORMACE
Změna ročního období je vždy momentem, který otvírá možnost vnitřní transformaci. Pokud cítíte, že změnu potřebujete, můžete ji podpořit uvědoměním si své sankalpy – svého vnitřního přání, své pozitivní afirmace – před a po cvičení. A věřte síle Slunce. Je opravdu mocná.

 

  • autor: Markéta Faustová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné