Madeira ostrov jara

24. 06. 2013


Cestování je mojí velkou vášní. Vždy, když je třeba naplánovat diář na příští rok, úplně pookřeju. Po dlouhém zvažování pro a proti jsem vybral ostrůvek ani velký ani malý, který není ani blízko ani d...

Cestování je mojí velkou vášní. Vždy, když je třeba naplánovat diář na příští rok, úplně pookřeju. Po dlouhém zvažování pro a proti jsem vybral ostrůvek ani velký ani malý, který není ani blízko ani daleko. Jmenuje se Madeira a letadlem jste tam za necelých 5 hodin.  Tomuto ostrovu se, pro jeho stabilní celoroční teplotu kolem 23 stupňů, přezdívá ostrov věčného jara. Usoudil jsem, že nebude špatné načerpat, před sychravým podzimem, trochu slunce a energii oceánu.
Z Prahy jsem odlétal brzy ráno a krátce po poledni už jsem se procházel po letištní hale na portugalském ostrůvku Madeira. Ostrůvek píši záměrně, protože má pouhých 60 km napříč. Při prvním kroku z haly ven jsem nasál vlhký, ale teplý vzduch a hned mi bylo jasné, že to bude dokonalý týden!


Letiště bylo vzdálené jen 15 km od mého hotelu a do hlavního města Funchalu pouhých 10 km. Všechno jako na dlani. Jenom jsem si v duchu přál pokoj s výhledem na moře. A to se také stalo!


Pohled na moře krásně uklidní mysl a já osobně mohu hodiny sledovat, jak se vlny tříští o útesy a pozorovat zapadající slunce. Hned ráno jsem seběhl na recepci a domluvil si půjčení  auta. Velice mě překvapilo a potěšilo, že veškerý personál mluvil vcelku dobře anglicky. Madeira je totiž častým cílem anglických turistů, takže se na celém ostrově setkáte i s anglicky přeloženými jídelními lístky a to jsem opravdu kvitoval, protože nemám příliš v lásce plody moře a vzhledem k tomu, že portugalština není moje silná stránka bych si je, jako naschvál, většinou objednal. A tak si pokaždé slibuji, že se začnu učit španělsky, italsky, francouzsky atd. Ještěže umím alespoň anglicky. Hned na to jsem vyrazil na schůzku s naší delegátkou, kde jsem se dozvěděl spoustu zajímavých informací.


• počasí se mění každých 10 minut a to díky neutuchajícímu větru  • lidé na ostrově nebudou zrovna rozdávat úsměvy  • co je napsáno v jízdním řádu autobusů je čistě orientační a nevyplatí se na to spolehnout • ochutnat místní vyhlášené nasládlé víno • pokud si půjčujete auto, trubte do zatáček a na severní části ostrova z auta vůbec nevystupujte neb by vás mohl do hlavy trefit padající balvan • pokud chcete absolvovat vyjížďku na lodi, vezměte si prášky na mořskou nemoc (doporučuji!!!) • teplé oblečení do hor ( z úrovně moře se dostanete během 20 minut do 1800 m ) • pokud plánujete pěší turistiku, baterku, pláštěnku sebou (můžete se brodit tmavými jeskyněmi po pás ve vodě, naštěstí to hrozí jen při jedné túře).


Na jednu schůzku informací víc než dost. Po pár dnech pobytu jsem musel uznat, že informace byly účelné a přínosné! Obzvláště pak informace týkající se neutuchajícího větru a neusměvavých domorodců, což neznamená, že jsou neochotní nebo protivní. Prostě se jen méně usmívají.


Po schůzce jsem si na recepci vyzvedl auto, maličkou Corsu. Pro mě tedy maličkou, ale na ostrov se velikostí hodila. Naplánoval jsem si trasy na tři dny a to na jižní část, severní část a hlavní město Funchal. A stihnul jsem většinu plánu za první den. Tedy abych to vzal popořadě. Od hotelu na pláži jsem vyrazil rovnou do hor, které se nacházejí uprostřed ostrova a nejvyšší vrchol dosahuje 1800 metrů. Převýšení absolvujete, dle rychlosti jízdy do kopce, tak za 20 minut. Takže vás, pravděpodobně, bude po zbytek dne bolet hlava a budete mít zalehlé uši. Ale překrásné výhledy vám budou odměnou.
Výhled nádherný, ale také si nezapomeňte vzít bundu! Převýšení sebou nese také velký teplotní rozdíl. U moře 23° a na horách 1°. Nezdržoval jsem se nijak dlouho. V restauraci s výhledem do údolí jsem si dal espresso a uháněl dolů do tepla. Cestou jsem se nějak ztratil, ale díky tomu jsem objevil nádhernou zátoku s bouřícím příbojem.


A k mé velké radosti jsem našel na pláži kavárnu s relaxační terasou, třemi bazény a velkou restaurací. Trochu jsem poseděl na sluníčku, ale nedalo mi to a za chvíli jsem seděl v autě a uháněl  na nejzápadnější kout ostrova, odkud se můžete vydat na túru po útesech až k majáku, který ostrov zakončuje. Naivně jsem si myslel, že se na dvě hodiny projdu, ale po třech hodinách jsem ještě nebyl u majáku a pomalu se začínalo smrákat. Cestu zpátky jsem skoro celou běžel a večer jsem nebyl schopný zvednout se z postele. Ale stálo to za to!


Další dny byly nabité doslova a do písmene. Výlet na katamaránu s pozorováním delfínů a velryb, přechod mezi horskými vrcholy Pico Ruivo a Pico Areiro, túry podél levád, což jsou cestičky sloužící k udržování zavlažovacího systému, který rozvádí vodu po celém ostrově a z nich jsou opravdu úchvatné výhledy, nádherná golfová hřiště s výhledem na oceán, která mají lichotivý driving range z kopce, takže máte pocit, že míček letí neskutečně daleko a kdyby vám náhodou začala jít všechna ta přírodní krása na nervy, pak se můžete vrhnout do nákupního centra Madeira Shopping a pozorovat západ slunce z jeho terasy.
A když se vám podaří začít den lekcí jógy a stejně jej i zakončit, dalo by se říct, že se na týden ocitnete v pohádce. Jakub Šamberger www.energystudio.cz


Pokud si chcete prodloužit léto, pojeďte se mnou, Václavem Krejčíkem a Katkou Bílkovou od 21. do 28.10.2013 cvičit na Madeiru a prožijte její krásu.

Přihlášky www.capro.cz


Jóga Dnes Konference
Energy Studio jd
JógaMarket