Rozhovory s osobnostmi 01. 05. 2015 PDF Tisk

O životě s jógou ......Ladislav Pokorný

Ta nejtěžší praxe jógy je po zbytek dne, kdy člověk musí běžně fungovat a plnit své povinnosti. Někdy se daří jógu do všedního života přenést lépe, jindy trochu hůř, ale důležité je nepřestat se snažit.

O životě s jógou ......Ladislav Pokorný

Jak si se dostal k józe?

Józe jsem se začal věnovat kvůli tréninku karate, kterému se věnuji téměř od dětství. Na jednom velmi intenzivním tréninku jsem si natrhl zadní stehenní sval, jelikož jsem nebyl moc pružný. Toto zranění mě asi na dva měsíce vyřadilo z tréninků. Hledal jsem proto způsob, jak tělo udělat pružným a odolným, aby se již podobná zranění neopakovala. Doma jsem měl starou knihu o józe, tak jsem nejdřív začal cvičit podle ní a později jsem začal navštěvovat jógové lekce. 

 

Proč si u jógy zůstal?

Protože jsem začal cítit změny, které sebou její praktikování přináší. Kromě pružnějšího těla, také upevnění zdraví, více vnitřního klidu a možnost více sám na sobě pracovat. S jejím praktikováním u mě začal úplně nový život. 

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Ano, jóga je se mnou a já jsem s jógou 365 dní v roce. Každý den, buď hodně brzy ráno, nebo kdykoli přes den praktikuji Aštanga vinjása jógu. Snažím se praktikovat i některé jógové krije, pránájámu a snažím se aspoň trochu meditovat. Samozřejmě to je jenom začátek. Ta nejtěžší praxe jógy je pak po zbytek dne, kdy člověk musí běžně fungovat a plnit své povinnosti. Někdy se daří jógu do všedního života přenést lépe, jindy trochu hůř, ale důležité je nepřestat se snažit. Ranní praxe na podložce je ale pro to skvělým startem.  Každopádně život je s jógou mnohem lepší než bez ní ☺

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Stále ještě trénuji i učím karate, ale jinak jsem přesvědčen o tom, že jóga je díky své komplexnosti absolutně dostačující. Jiné aktivity nehledám, jsem plně uspokojen.

Řekl bys, že zájem o jógu vrůstá?

Ano, stačí si pustit televizi, otevřít jakýkoli časopis a je velká pravděpodobnost, že na vás vybafne slovo jóga. Ne vždy je to, co se v TV nebo časopisech objeví úplně košer. Ale to nemění nic na faktu, že evidentně je dnes o jógu velký zájem. Samozřejmě právem ☺

Co jóga může nabídnout lidem, kteří jí zkusí?

Vlastně všechno, co právě ve svém životě hledají. Není nic, co by s jógou pak nebylo lepší.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia, nebo instruktora?

Určitě bych zájemcům doporučil, aby zkusili více studií a instruktorů. Někdy se totiž stane, že člověk na začátku svého hledání natrefí na ne úplně dobrého instruktora a pak si kvůli této zkušenosti udělá špatný obrázek o józe. Myslí si, tak tohle to je ta jóga! A vzdají to, což je velká škoda. Líbí se mi ale přísloví, které říká toto: „Když je žák připraven, učitel se objeví.“

Určitě to chce trpělivost.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Když má člověk dobré vedení a nežene ho ego, tak nic nehrozí. Fyzická zranění jsou v józe vzácná, a když už se něco stane, tak většinou z nějaké nepozornosti, případně z nedodržování jógových principů. Co ale může, nastat je to, že s prohlubováním jógové praxe, budete citlivější na některé věci. Začnete se jinak dívat na život a s tím přehodnotíte svůj žebříček hodnot. Možná přijdete o pár starých kamarádů, ale získáte řadu nových, pro které nebudete exot z jiného světa.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Nemusí, ale měl by se jím stát. S praxí jógy se to velmi často a lehko stane. 

Jak jíš ty?

Po dlouhých letech vegetariánské stravy jsem „přestoupil“ na veganství.

Jóga je filozofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace...co je jóga pro tebe?

Vším, co zaznělo v otázce ☺

 

Objednat předplatné