BLESKOVĚ

Skřípnutý sedací nerv

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, které asány jsou prospěšné při skřípnutém sedacím nervu. Děkuji za odpověď. Lucie, Kvítkov.

Odpověď:
Dobrý den Lucie,
V první řadě bych tento problém řešila s ošetřujícím lékařem. 
Při jakémkoliv cvičení je nutné vnímat bolest a její postup - tedy pokud cokoliv cvičím a bolest se zhoršuje, nikdy se jí nesnažím (v tomto případě) rozcvičit. 
 
Pokud se jedná o akutní problém doporučila bych pozici Pawana Muktásana (uvolňování větru)
Ležíme na zádech, obě nohy jsou aktivní, chodidla ve flexu (tzv. „Fajfky“:) S nádechem vzpažím a s výdechem pokrčím pravou nohu, přitáhnu pravé stehno k hrudníku a rukama se pevně chytnu uprostřed pravé holeně. Přitáhnu pravé stehnou k hrudníku co to jde, snažím se zpevnit břicho a hlava je uvolněná na podložce. S nádechem nohu protáhnu pravou nohu zpět, opět vzpažím a zopakuji to samé na levou stranu. 
 
Provedu 6-9 opakování na každou stranu a můžu provést ještě jedno ve výdrži, tzn. Přitáhnu nohu a dýchám. 6 dechů stačí.
 
Je-li to možné, mohu provést s oběma nohama současně.
 
Dbám na plynulý hluboký dech a sladění pohybu a dechu.
 
Varianta je s překříženýma nohama a přitažení stehna k hrudníku.
 
Jako uvolnění ležím na zádech, pokrčím nohy a chytnu dlaněmi kolena. Pažemi kroužím pokrčenýma nohama a koulím se po celé zadní straně pánve - pokud by to bolelo jakoukoliv ustřelovací bolestí, neprovádět. 
 
Je-li to možné, doporučila bych osobní konzultaci s lektorem jógy nebo nějakou lekci jógové terapie.
 
Dana Walker, lektorka Energy Studia

Zobrazit všechny dotazy