Bechtěrevova nemoc

Dotaz:

Dobrý den, zajímalo by mě, jak cvičit jógu s lidmi, kteří mají Bechtěrevovu nemoc. Které asány nejsou vhodné? A které naopak? Děkuji za odpověď. Lucie

Odpověď:

Dobrý den Lucie, 

Jóga je pro osoby s Bechtěrevovou nemocí vhodná, protože pomáhá rozhýbat klouby a páteř. Je však třeba mít na paměti, že v tomto případě o to více platí postupné cvičení s ohledem na předchozí fyzickou zátěž. Tedy jinak bude probíhat cvičení u někoho, kdo byl dříve sportovně aktivní a naopak u osoby se spíše sedavým způsobem života bude potřeba věnovat správnému nácviku ještě větší pozornost. 

 
Obecně platí začít rozhýbávat páteř s důrazem na správné dýchání v ásanách. Určitě bych doporučila pozdrav slunci (zpočátku jeho Hatha jógovou či ještě zjednodušenou verzi) a pozice v sedě - Vadžrásána, Páščimótanásana, obecně předklonové pozice a jemné twisty. 
 
Důležité je posílit pánevní dno a střed těla. V pozicích je při jejich správném provedení nejdůležitější dech (který vždy musí být pod kontrolou a s postupující praxí dýcháme tzv. Udžájí - se zvukem) a vnímání svého těla. Nikde nesmí bolet bedra, kolena a krční páteř. 
 
Doporučila bych, jak situace a vaše možnosti dovolí, zkusit soukromou lekci s vyškoleným lektorem či pro začátek alespoň nějakou vedenou (jógovou terapii nebo Hatha jógu). 
 
Dana Walker, Lektorka Energy Studia 

Zobrazit všechny dotazy