INCREDIBLE INDIA 2 - putování skrze tatvy

04. 02. 2017 - 18. 02. 2017
Indie


Pořádá: Šárka Konečná
Kontaktní osoba: Šárka Konečná
Telefon: 605115855
E-mail: sarka@jogovna.cz
Místo konání: Indie

 Země, oheň, voda, vzduch, éter a my

 

Co tě nezabije, to tě posílí - v Indii platí dvojnásob. (Šárka)

 

Říká se, že Indie je země mnoha tváří, barev, chutí, vůní a kontrastů. Říká se, že Indii si člověk buď zamiluje a nebo ji nenávidí. Říká se, že Indie je země protikladů. A právě díky oněm protikladům člověk může poznat blížeji nejen a především sám sebe. Ve chvílích, kdy člověk vystupuje z konfortní zóny svého obydlí a vkračuje na prašnou a sluncem rozpálenou indickou půdu  prosycenou různorodými zvuky, troubením klaksonů, omamnými vůněmi kokosového oleje, kurkumy a rozmanitým kořením mnoha barev, tak přesně v tu chvíli si uvědomuje, že jediná opora si je, a po celou dobu bude, on sám.

 

Každý člověk je velmi silně ovlivňován svým okolím. Přesně řečeno okolí na něj působí prostřednictvím smyslových vjemů. Takovými branami, kterými do nás vjemy vstupují, jsou naše smysly jako zrak, čich, chuť, sluch a hmat. A právě na místě, kde se kloubí směsice chudoby, bohatství a duchovna, se dostává smyslům nesčetně mnoho podnětů. Proto nese další putování Incredible India téma pancha tattva, tedy teorii pěti elementů známou tisíce let, které svým působením tvoří vše kolem i v nás, kdy se každý element pojí s určitým smyslem. V průběhu putování navštívíme různá místa jižní Indie poukazující na ony tatvy a okusíme sytou praxi jógy, jenž nám může nabídnout užší poznání obsahu. 

 

Opěrným bodem pro nás bude ášram Arsha yoga Gurukulam v jižní Indii ve státě Kérala. Gurukulam znamená domov, ve kterém guru přebývá. Podle indického učení se říká, že aby se člověk mohl stát moudrým, je zapotřebí žít s guruem (učitelem) a jeho životem se nechal inspirovat. Moudrost se nedá naučit. Je předávána žákovi, který si ji zaslouží, když přijde ta správná chvíle. Denní ášramový program, ranní meditace a pránajáma na břehu oceánu, tradiční lekce jógy, tradičně servírované jihoindické jídlo, večerní meditace, satsangy s místními a různé výlety. To vše v doprovodu indického učitele Hariláldžího a jeho ženy Meery. 

 

JÓGA

Intenzivní praxe a pestrost přístupů nejen se Šárkou, ale i v tradičním pojetí s indickými učiteli na střeše ášramu s výhledem na Arabské moře či v Patandžalího sále. Lekce ve svém denním programu zahrnují 150 minut ranní praxe ásan, pránajámy a meditace a odpolední lekci 90 minut relaxační jógy, převážně jin jógové meditační praxe. Dle plánovaných výletů se bude denní program přizpůsobovat. Spontánnosti se meze nekladou.

 

Indie mě naučila jedno - umění přizpůsobit se. (Šárka)

 

VÝLETY A PROGRAM

  • Thrissur - výlet indickým autobusem do města Thrissur a možnost nákupů indických svršků a potřebných věcí pro následující dny
  • Jógová praxe doprovázená živou hudbou na tradiční nástroje a zpěvem manter
  • Guruvayur - sloní rezervace
  • Tradiční lodičky a plavba po keralské řece
  • Návštěva malého chrámu s možností vlastních rituálů (půdži)
  • 3 denní výlet do hor a distriktu Idduki, track na horu, kde Hariláldží žil a meditoval několik let sám v divočině, přejezd do města Madurai (vedlejší stát Tamil Nadu), návštěva města a indického bazaru, návštěva velkého tradičního chrámu Meenakshi, cesta zpět do AY nočním indickým vlakem
  • Závěrečný tradiční rituál Homa pro odstranění překážek

 

Denní program ášramu, jenž se dle výletů bude přizpůsobovat:

 

Vezměte, prosím, na vědomí, že denní rozvrh ášramu je povinný pro všechny hosty. 

 

06:00 - 8:30 Ranní intensivní praxe jógy (ásany, pránajáma, meditace)

8:30 Čaj

10:30 Brunch

11:30 Karma jóga

14:00 Čaj a svačina

16:00 - 17:30 Odpolední praxe jógy

18:00 Večeře

19:30 Satsang, zpěv manter a večerní meditace

21:30 Noční klid

 

ŘÁD ÁŠRAMU s kterým je třeba seznámit se a jenž je nutné v jeho plném rozsahu při pobytu ášramu plnit:

 

Je zakázáno konzumovat alkohol, užívat drogy, kouřit a stravovat se jinak než vegetariánsky (žádné maso, ryby a vejce), a to během celého pobytu v ášramu.

•Při pobytu v ášramu je nutné nosit dlouhé kalhoty a tričko s krátkým rukávem zahalujícím ramena. Odhalující, přiléhavé a průsvitné oblečení je nepřípustné.

• Jelikož není pláž turistická a nachází se ve vesnici, jsou jako úbor na plavání pro ženy nutné kraťasy po kolena a tričko s krátkým rukávem.

• S ohledem na místní kulturu se laskavě vyhněte projevům emocí na veřejnosti (např. objímání nebo líbání).

• Pomáhejte nám udržovat v ášramu čistotu.

• Prosíme, nevozte s sebou zbytečně plastové láhve a obaly, které zatěžují životní prostředí. V ášramu jsou k dispozici moskytiéry, lékárnička a převařená voda. Ekologické mýdlo na praní je také možné zakoupit.

• Buďte dochvilní, aby byl dodržen denní rytmus ášramu.

• Neopouštějte pozemek ášramu mezi 6 hodinou večerní a 6 hodinou ranní bez předchozí konzultace se členy Arsha Yoga. Vedení ášramu nedoporučuje ani ve zbylém čase opouštět ášram, jelikož toto odvádí pozornost od duchovní praxe.

• Zbytečně nemluvte a udržujte klidnou atmosféru v Patanjali sále před ranní praxi, po večerním satsangu a během jídla. Dodržujte hodinu nočního klidu, která je ve 21.30 hod. 

• Obuv a o něco méně nohy jsou považovány za nečisté, proto je nošení obuvi zakázáno ve všech budovách ášramu. Odkládejte svou obuv pečlivě v místech na to určených. Nohy by nikdy neměly směřovat k oltáři nebo k učiteli, jelikož je toto považováno za nezdvořilé.

• Jelikož je levá ruka v Indii používána k osobní hygieně, neměla by tedy sloužit v interakci s druhými. Dle tradice je jídlo podáváno na zemi a jí se výhradně pravou rukou. Je nezdvořilé něco nabízet levou rukou nebo jí podávat jídlo. Jez, dávej a přijímej (především jídlo a prasád) pravou.

 

UBYTOVÁNÍ A STRAVA

Ášram poskytuje dva dvou-lůžkové pokoje, jeden tří-lůžkový pokoj a jeden čtyř-lůžkový pokoj. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení, větrák a potřebný počet moskytiér. Strava je formou dvou vegetariánských jídel za den, které jsou vhodné pro cvičení jógy. U odpoledního čaje je podávána svačina. 

 

Další: Možnost ajurvédských masáží, půjčení knih z ášramové knihovny. Připojení k internetu je omezené a je možné ho využít pouze v předem určený čas.

 

POČASÍ KERALA

Teplota zůstává stabilní po celý rok kolem 30 stupňů. Relativně vysoká vlhkost vzduchu. 

 

O NÁS S VÁMI

Patnáct dní v indickém ášramu na břehu Arabského moře, v turisticky netknuté části jižní Indie ve státě Kerala u města Vadanappally v přátelském duchu se Šárkou (www.jogovna.cz) a Meerou (www.arshayoga.org) pod střechou rodinného ášramu Arsha Yoga.

 

Šárka je žákem Hariláldžího stojící za asociací Arsha Yoga, je lektorkou jógy, jógové terapie, jin jógy a vinjása jógy a ve svých lekcích hledá více, než pouhé pokyny sloužící ke vstupu a výstupu z ásan. Snaží se hledat obsah za formou. Šárka je autorkou mnoha jógových článků, blogových příběhu z Indie a připravované knihy. Je majitelkou jógového studia Jógovna v Praze. 

 

Meera je manželkou indického gurudžího Harilála a matkou malé Gayatri. Je spoluzakladatelkou ášramu a dobročinné organizace Arsha Yoga v jižní Indii, kde převážně také bydlí. Je překladatelkou, lektorkou jógy, jógové a hormonální terapie. Ve svých lekcích usiluje především o to, aby jóga nezůstávala pouze na jóga matce, ale aby vstoupila také do kanceláří, kuchyní, obýváků a zejména škol. 

 

KDY: 04. - 18. 02. 2017 

 

CENA: 23.500 ,- 

(cena zahrnuje ubytování, stravu, pití, ucelený jógový program, výlety, překlad, průvodce, organizaci)

 

Cena nezahrnuje: letenku, transfer z a na letiště, cestovní pojištění, vízum, jídlo mimo ášram

 

Orientační ceny v Indii: čaj 10 RS, jídlo 70 RS, mála 150 RS, sárí 800 - 4000 RS, dýška pro pomocníky celkem 1000 RS, ajurvédská masáž1200 RS, (10 rupií = 2,5 Kč)

 

REZERVACE: vyplněná přihláška, která vám bude zaslána po kontaktování  sarka@jogovna.cz + záloha 7000,- na účet 86-6791380237/0100 (do poznámky: CELÉ JMÉNO_INDIE_2) do konce září 2016

 

KAPACITA omezena na 12 osob.

 

Indie je vždy plná překvapení a tak to, co si naplánujete jeden den, druhý nemusí být pravda. To nás učí Indie. (Meera)

 

STORNO PODMÍNKY:

– do 60 dnů před odletem  30% z celkové částky

– 59-41 dnů před odletem 40% z celkové částky

– 40-21 dnů před odletem 60% z celkové částky

– 20-6 dnů před odletem 80% z celkové částky

– 5 dnů před odletem 100% z celkové částky

Přihlášku je možné převést na druhou osobu.

 

Praktické informace k letenkám a transferu z letiště:

 

Nejbližší letiště (cca 90 min autem) je Cochin. Z Prahy do Cochinu je nejrychlejší a nejpohodlnější spoj se společností Emirates s kterým také poletí lektorka (Šárka) a to v pátek 3.2 15:30 letem EK140 (Praha do Kóčin).

 

Je možné dohodnout se na společném letu a rezervaci letenek či na společném letu z Frankfurtu, odkud letenka vychází o podstatný kus levněji.

 

Bezpečný transfer z letiště v Cochinu je možno využít skrze overeneho řidiče, který bydlí v sousedstvi ášramu. Cena za auto se pohybuje kolem 1800 RS

 

Sraz v Arsha Yoga ášramu během soboty 4.2., je však potřeba počítat nejpozději do 18:00. Program je včetně 18.2 a plánovaný odlet lektorky je v neděli 19.2 4:30 s letem EK533 (Kóčin do Praha).

 

OTÁZKY A DALŠÍ INFORMACE: sarka@jogovna.cz

Indie je ryzí a živá. Proto si každý den ještě hlouběji uvědomujeme, že je to dar být naživu. (Meera)