Rozhovory s osobnostmi 03. 05. 2022 PDF Tisk

Jóga a já: Simona Josefová - Vitalita a štíhlá postava, to chce řád

I já po dlouhé zimě, kdy je více tmy a málo slunce, a také poslední dva roky v kombinaci se vším co se děje kolem nás, pociťuji určitou jarní únavu. Přidám pohyb, stačí procházky v přírodě, odlehčím stravu, do jídelníčku zařadím jarní bylinky a vitamíny a ...jdu dál!

Jóga a já: Simona Josefová - Vitalita a štíhlá postava, to chce řád

Jak se vám daří udržet si kondici?

Kondici si udržuji pohybem, pobytem v přírodě a psychickou pohodou. Zásadní je pravidelná jógové praxe, ale také turistika. V létě jezdím na kole, v zimě lyžuji. Kromě toho se snažím zdravě se stravovat, mít dostatek spánku, a brát věci tak, jak jsou, i když se přiznám, že ne vždy je to snadné.

Dodržujete nějaké pravidelný režim, rituál proto, abyste se cítila dobře?

Každý den, kromě volného víkendu, vstávám ve stejnou dobu. Mám svůj ranní kávový rituál a krátkou jógovou praxi. Dechové cvičení, krátká ásanová praxe, kterou zakončím meditací. Jak jenom to moje pracovní povinnosti dovolí, odjíždím do přírody. Stačí víkend na chalupě v Českém ráji a hned cítím příliv energie.

Působí na vás jaro, tak jak hodně lidí říká, únavou? Nebo se vás to vůbec netýká?

I já po dlouhé zimě, kdy je více tmy a málo slunce, a také poslední dva roky v kombinaci se vším co se děje kolem nás, pociťuji určitou jarní únavu, ale jakmile se začnou prodlužovat dny, vysvitne slunce, probouzí se příroda, pociťuji radost, vděk a vlastně příliv nové energie. Přidám pohyb, stačí procházky v přírodě, odlehčím stravu, do jídelníčku zařadím jarní bylinky a vitamíny. 

Jak se stravujete? Jste štíhlá, vitální…co je za tím schováno?

Stravuji se jednoduše, pravidelně, nepřejídám se. Nemám ráda extrémy a jsem zastánkyní zlaté střední cesty, bez vychýlení jedním, či druhým směrem. Vím, co mi dělá dobře a co ne. Důležitá je pro mě kvalita, čerstvost, lokálnost a sezónnost potravin.

Pokud zhřeším, tak si to nevyčítám. Přidám na pohybu nebo zařadím lehčí stravu další den. Vitalitu vnímám jako vědomé žití, jako plnohodnotné plynutí časem a vytváření harmonického vztahu mezi tělem, myslí a duchem. Vitalita je i o tom, že jsem si vědoma svých nedostatků, které máme každý, ale nedělám si z nich těžkou hlavu. Být vitální pro mě znamená mít zájem o sebe, o druhé, o svět kolem nás. Vitalita, stejně jako jóga, propojuje. Proto ten, kdo pravidelně praktikuje jógu, je vitální.

Podstupujete nějaké očisty?

Pravidelně každý rok zařazuji masový půst, od Třech králů až do Velikonoc. Ráno provádím džala nétí - očistu sliznice nosu, nosních dutin a dechových cest. S příchodem jara praktikuj očistnou techniku šankaprakšálanu, tzv. promývání ulity, k pročištění celého trávicího traktu. Zařazuji jednodenní půst, kdy piji pouze ovocné a zeleninové šťávy.

Proč by čtenáři Jóga Dnes měli otevřít váš online seriál: DETOXIKAČNÍ SESTAVY? Co jim nabídnete v téměř třech hodinách jógové praxe?

V rámci online seriálu Detoxikační sestavy, si čtenáři Jóga Dnes, mohou nastartovat onu zmiňovanou energii a vitalitu. Sestavy pomohou ke stimulaci krevního oběhu, lymfatického systému, metabolismu, podpoří trávení a vylučování. Zharmonizují celé tělo. Proč? Abychom se s jarními dny cítili lehčeji a radostněji kráčeli vstříc létu.

Ať se daří a děkujeme za výživná videa detoxikační jógové praxe.

  • -jd-
  • foto: Jóga Virtual

Objednat předplatné