BLESKOVĚ
Ásany 26. 04. 2023 PDF Tisk

Vírabhadrásana III - stvořený bohem Šivou

Vírabhadra byl hrdina, válečník stvořený bohem Šivou z jeho vlasů, které si vytrhnul, když jeho žena opustila své pozemské tělo. To udělala na protest proti svému otci, který ji veřejně ponižoval za sňatek s Šivou. Šivův bojovník Vírabhadra tak pomstil její smrt ve jménu lásky a srdce.

Vírabhadrásana III - stvořený bohem Šivou

Vira – hrdina
Bhadra – přítel
Ásana – pozice       

Provádění pozice
Z pozice psa hlavou dolů vykročíme pravou nohou k pravé dlani a zatlačíme špičku levého chodidla do podložky, poté patu zvedáme vzhůru. S nádechem přejdeme do stoje s pánví nasměrovanou dopředu, koleno pravé nohy je v linii nad kotníkem, stehno v konečné fázi rovnoběžné se zemí. Zadní noha zůstává natažená. Vzpažíme a dlaně buď spojíme nad hlavou, nebo natočíme k sobě. Opakujeme na opačnou stranu.

Pozornost
Z fyzického hlediska svou pozornost věnujeme protahovaným kyčlím a zpevněnému středu těla, pohled nasměrujeme dopředu nebo do dlaní.

Účinky pozice                          
V pozici posilujeme dolní končetiny a záda, uvolňujeme kyčelní klouby a třísla, zároveň rozvíjíme rovnováhu a zvyšujeme koncentraci. Díky postavení těla podporujeme cirkulaci lymfy a krve v horní polovině trupu a z hlediska spirituálního harmonizujeme kořenovou a srdeční čakru.

Kontraindikace
Problémy s klouby dolních končetin.

TIP (varianty a rozvinutí pozice)
U varianty si můžeme položit špičku nohy, nebo koleno zadní nohy na podložku.

V pozici bojovníka III položíme levé nadloktí nad pravé koleno, spojíme dlaně a vytáčíme trup do pravé strany do twistu. Při změně postavení pozice na opačnou stranu položíme pravé nadloktí nad levé koleno, spojíme dlaně a vytáčíme trup doleva. 

Jaké tajemství pozice ukrývá?
Jedna z interpretací popisuje, že pozice reprezentuje naše vyšší já, které bojuje s arogantním egem.

Pro zajímavost
V mnohých jógových školách se vírabhadrásanou III označuje pozice rovnovážného bojovníka, do kterého i tak můžeme v rámci dynamické lekce přejít z výše popsané pozice.

 

Objednat předplatné