Roční období 04. 02. 2017 PDF Tisk

Únorové tipy pro zdraví

Mráz, sníh, nedostatek světla - to vše naplňuje současnou atmosféru. Sluneční svit není nijak velký, a tak začíná chybět energie. Abychom vše rozproudili, pomůžeme vám základními tipy na podporu energie a dobré nálady.

Únorové tipy pro zdraví

Jóga je průvodcem, který nám dává pocit klidu a uvolnění i v náročném zimním období. Pravidelné cvičení, rozumná strava a odpočinek jsou stále prostředky, jak trávit příjemnou zimu a nechat organismus odpočívat, aby v jarních dnech (a to už se blíží) mohl pookřát a rozkvést.

Období zimy souvisí s vodním živlem. Plynoucí voda je jako život. Postupně plyne a přivádí, nebo odvádí vše, co ji přijde do cesty. Únorové období, kdy se člověku nechce moc ven a rád by zůstal v „pelíšku“ je náročné i na psychiku. Proměňující se nálady musí člověk zvládnout, aby jim nepodlehl. Hýbat se! To je zimní lék. V únoru je nutné pečovat dle čínské medicíny o ledviny. Ledviny jsou důležitým orgánem, který se podílí na odstraňování toxinů a jedů z lidského organismu. Vše, co nemá být v těle, například v krvi, ledviny odstraňují do moči a tímto způsobem vylučují z organismu. Ledviny jsou také orgánem životní síly. Vitalita a dlouhověkost se „ukládá“ právě zde. Prostě voda je život!

Slabost ledvin se projevuje jako letargie, naopak jejich síla jako ambice a směřování k cílům. To, že jsou vaše ledviny zatížené, mohou signalizovat nateklá horní víčka, otoky v obličeji, bolest v oblasti spodní části zad, změněná barva moči anebo celková slabost organismu.

Základní doporučení: „držet nohy v teple“, hodně pít a odpočívat a praktikovat jógu. Vyhledávat a tvořit teplo. Ledviny milují teplo, a tak jim ho dopřejte. Vinyasa jóga je výborným společníkem února, stejně jako dech udždžají. Všechny pozice, pracující na teplém středu těla, pozice pro sílu břicha nebo sluneční meditace. To vše může pomoci. Cvičením jógy můžete efektivně aktivovat základní meridiány ledvin a močového měchýře.

Únorový jídelníček by měl být pestrý na obiloviny, dušenou a pečenou zeleninu, zeleninové vývary nebo rozmixované kořeny zeleniny v husté a teplé polévce. Pokud jíte maso a mléčné výrobky, tak i ty patří do zimní stravy. Energii dodává zázvor, žen-šen, lopuch, kostival, zázvor a lékořice. To nejnutnější k dodržování v zimě je zachování příjmu a výdeje energie. Jezte rozumně a cvičte!

Zkuste si dopřát v období zimy dostatek antioxidantů, které zlepšují imunitu a odstraňují volné radikály, které vznikají při oxidaci v organismu. Antioxidanty se vyskytují v ovoci, zelenině, olivovém oleji, rybím tuku (koenzym Q10). Je dokázáno, že lidé, živící se středomořskou stravou, která toto všechno obsahuje v bohaté míře, netrpí tolik problémy s trávením, a především rakovinou tlustého střeva. Výborným antioxidantem, který hubí volné radikály, je zelený čaj, vitamín E a C.

Volné radiály napadají cévní stěny, poškozují DNA a spolupodílejí se na vzniku rakovinových buněk. Jsou to látky, které neustále vznikají u živých organismů v důsledku látkové výměny, přeměny energie a při ochranně organismu. 

Pijte vlažnou vodu a teplé čaje. Postavte si na stůl termosku s teplým čajem a po celý den usrkávejte bylinné čaje. Zvláště dobrý je zázvorový.

Shrnutí

V únoru je třeba věnovat pozornost ledvinám, jsou důležitým orgánem, který se podílí na odstraňování jedovatých látek z těla. Ledvinami protéká krev a ta je zbavována odpadních produktů metabolismu. Výsledkem je moč.

Vrchol biologických hodin je od 17 do 19 hodin. Tento meridián začíná na plosce chodidla a stoupá po zadní straně nohy, pokračuje ve spodní části stehna a středem těla až k hrudní kosti.

Posaďte se s nohama před sebou. S nádechem se předkloňte a rukama se chyťte chodidel. Snažte se dosáhnout přes špičky do středu chodidel a lehce prsty zmáčkněte chodidlo.

 

 

Objednat předplatné