Zdravá strava 03. 09. 2021 PDF Tisk

Řebříček – bylinka nejen pro ženy

Babí léto před začátkem podzimu nás láká k toulkám přírodou. Louky ještě pěkně kvetou a často na nich bývá bílá bylina zvaná řebříček. Roste nejen na loukách, ale i vysoko v horách, také v městských parcích i u silnic – zkrátka je ho všude dost a skromné podmínky mu nevadí. Symbolicky nám může předávat tuto odolnost i své pevné spojení se zemí, které přináší stabilitu do nejistého světa kolem. Jeho květenství je složeno z tisíců drobounkých kvítků, odtud lidový název tisíclístník. Křehce působící rostlinka má však nečekaně pevný stonek. Voní po heřmánku, uklidní nervy i kašel a pomůže na ženské potíže.

Řebříček – bylinka nejen pro ženy

ŘEBŘÍČEK – všekoření, protizánětlivá a uklidňující bylina, jež staví krvácení
Řebříček obecný je u nás hojnou planou rostlinou, vyráží v trsech, má lístky podobné žebříku a květenství složené z mnoha malých bílých či růžových kvítků. Lidově se nazývá například panenská bylina, polní chmel či zaječí žebřík. Název polní chmel je z Německa, kde se řebříček pro svou hořkou chuť používal k ochucení piva, dávno před objevením chmele. Řebříček patří k nejstarším a nejčastěji užívaným léčivým bylinám a podle faráře Kneippa byl už před více než sto lety „králem v léčbě ženských nemocí“. Řebříček znali jako prastarou magickou bylinu i staří Keltové, připravovali z něj polévku a čaj, také indiáni Čerokíjové ho používají odjakživa jako ženský lék.

Řebříček je vedle kontryhele hlavní ženskou bylinou, účinně tlumí krvácení, i to gynekologické, potlačuje křeče při menstruaci a bolesti při potížích s trávením. Podporuje chuť k jídlu. Je močopudný, dezinfikuje a léčí i močové cesty. Obsahuje podobně jako heřmánek silici s azulenem se silným protizánětlivým účinkem. Azulen však varem uniká, proto řebříčkový čaj nevaříme. Řebříček mírně snižuje krevní tlak a zvyšuje srážlivost krve. Používá se při krvácivé formě hemoroidů, a to formou sedacích koupelí i čaje. 

Podle bylináře Soldána: „Na jemnější úrovni přináší řebříček s bělobou svých květů do našeho života impuls chránit vše živé, podporovat, povzbuzovat. V dnešní době je prospěšný zejména ženám, aby při rychlém způsobu života nezapomínaly rozvíjet svoji ženskost, projevující se nesobeckou láskou, něhou a čistotou. V dnešní době je mnoho žen, které vykonávají mužské činnosti, a tím svou ženskost ztrácí. Upozorňují je na to bolavé vaječníky, záněty a cysty. Žena má probouzet svou mluvou, pohyby i oblečením v mužích touhu být ochráncem. Řebříček nám poskytuje k tomu dostatek síly.“

Zevně pomáhá ve formě výplachů a koupelí na ženské potíže, nemoci močových cest, hemoroidy, na nehojící se rány a jako kloktadlo na záněty ústní dutiny. Působení řebříčku je silné, a měl by se proto používat spíš ve směsích s dalšími bylinami nebo formou tinktury, ne dlouhodobě. V těhotenství a při kojení se smí užívat vnitřně jen v malých dávkách nebo jako homeopatikum. Zevně pro sedací koupele je vhodný i v těhotenství. Řebříček i jeho příbuzná kopretina řimbaba jsou velkým pomocníkem nejen na ženské potíže, ale i na bolesti hlavy.

Éterický řebříčkový olej se používá v aromaterapii při depresích, nespavosti, revmatismu a artritidě, při krvácení, průjmu, hemoroidech, při lupénce, na ekzémy a akné. Léčí smutek v duši z problematických vztahů mezi lidmi. Olej se nesmí používat v těhotenství, po infarktu a při epilepsii. Čerstvé listy řebříčku účinně staví krvácení při úrazech i krvácení z nosu a rány dezinfikují. Stačí čisté listy pomačkat, aby se uvolnila šťáva, a lehce je vsunout do krvácejícího nosu nebo přiložit jako obklad na ránu či do ústní dutiny při bolestech zubů. Pro malé děti není řebříček vhodný jako čaj, ale mohou se naučit ho spolu s jitrocelem a netřeskem používat jako první pomoc při krvácejícím poranění venku v přírodě.

PRO ZDRAVÍ DUŠE
Řebříček podporuje pravé ženství a ženské ctnosti, pomáhá i mužům, kteří nemají schopnost správně vnímat ženy v jejich přirozenosti. Podle M. Hrabici: „Žebřík k poznání je dlouhý, snaž se, ale přitom nikdy nezapomínej na svoji rodinu, stoupej vzhůru i se svým partnerem.“


RECEPTY PRO ZDRAVÍ  

  1. Kneippův královský ženský čaj: 4 díly nati řebříčku + 3 díly nati kontryhelu + 2 díly květu měsíčku + 1 díl listu šalvěje. Jednu lžíci směsi zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut, pijeme teplé, max. 3 šálky denně mezi jídly při potížích a 2–3 dny před očekávanou menstruací. Neužíváme v těhotenství.
  2. Řebříčková sedací lázeň při zánětech vaječníků a močových cest a bolestech z prochladnutí: 100g nati řebříčku namočíme na 12 hodin do ½ litru studené vody. Pak výluh ohřejeme a vlijeme do teplé vody do koupele. Do vany nalijeme tolik vody, aby byly ledviny zakryté, a koupeme se 20 minut. Po lázni se neosušujeme, jen se zabalíme do koupacího pláště a 1 hodinu se v posteli pěkně potíme. Řebříčkovou sedací lázeň si připravujeme při potížích 1–2x týdně.

PĚSTOVÁNÍ A SBĚR
Pěstování řebříčku na zahradě není u nás obvyklé, většinou si ho natrháme někde v čisté přírodě, roste hojně téměř všude. Do vlastní bylinkové zahrady si ho snadno brzy na jaře můžeme z přírody přesadit. V zahradě se pěstují také různé ozdobné barevné kultivary řebříčků, růžové a žluté, které se nepoužívají k léčení, ale spíš jako dekorativní rostliny nebo do sušených kytic a věnců. Řebříček kvete od června do října a sbírá se kvetoucí nať v délce 15–20 cm od července do září. Suší se zavěšený ve svazcích na vzdušném místě.

Objednat předplatné