BLESKOVĚ
Jóga Zprávy 28. 10. 2019 PDF Tisk

Proč jsou jógové retreaty tak populární?

Se stále se zvyšující popularitou jógy se stávají populární také cesty za jógou. A to takové cesty, kde mobilní telefon ani jiná připojení k síti nefungují. Mnohé z těchto cest jsou pak obohaceny o další aktivity, jako je surfování, lyžování nebo turistika, takže na konci takové dovolené se účastníci cítí svěží a plní energie.

Proč jsou jógové retreaty tak populární?

Důvody, proč byste i vy měli takové „výlety“ za hranice všech technologií vyzkoušet, jsou následující:

Umožní vám déle se věnovat mentálním výhodám jógy

„Přemýšlejte o tom, když cvičíte jógu v rušném městě,“ řekla Beth Purserová, která již šest let provozuje jógové/turistické retreaty na nejkrásnějších horských chatách Britské Kolumbie. „Cítíte se dobře na své lekci, kde naleznete klid a ticho, ale pak otevřete dveře na bláznivou ulici, kde je shon každodenního života, a je těžké tuto praxi integrovat dál a hlavně udržet si klid.“

Purserová vysvětluje, že naproti tomu několikadenní cvičení v tichém prostředí přírody vám umožňuje udržovat vnitřní klid a klidnou mysl po dobu několika dní. „Nabízí představu o skutečné hodnotě této praxe a o tom, jak ji můžete smysluplněji vložit do svého života.“

Pomáhá vám odpojit se od telefonu 24/7

Další studie ukazují, že trávení času na sociálních médiích v nás ve skutečnosti vzbuzuje depresivnější nálady než dříve. A přesto jsme závislí na snadném zabíjení času – procházení Facebooku a Instagramu, na endorfinových oznámeních, jako jsou komentáře, zprávy, testy a e-maily. Neustálé připojení nám také umožňuje pracovat doslova kdekoli a kdykoli a tím zvyšovat úroveň stresu během průměrného pracovního dne trvajícího osm hodin.

Jógové retreaty kombinují výhody vícedenního tréninku s nuceným odpojením se od sociálních sítí. Ačkoli mnoho z těchto míst má wifi, často se vypíná na dobu pobytu nebo se zapíná pouze na určité časové úseky, což umožňuje větší přítomnost a méně stresu.

Skvělý způsob, jak odbourat stres z každodenního života.

„Mnoho lidí, kteří se účastní našich cest, má ve svém životě nějaký stres nebo prochází náročným životním obdobím,“ řekla Purserová. „Potřebují dovolenou, kde je strukturovaný čas na reflexi, přehodnocení nebo přemýšlení nad danou věcí.“ Říká, že je užitečné věnovat si duševní prostor, pro který bychom si v našich každodenních životech čas nenalezli, abychom si byli schopni se stresem poradit nebo učinit důležité rozhodnutí.

 

  • připravila: Valentina Lebová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné