BLESKOVĚ
Technika cvičení 13. 05. 2022 PDF Tisk

Tak jak cvičit ásany, jak používat střed těla a dýchat?

Naučte se vhodně zapojovat své tělo do jógových ásan, cvičit "optimálně" sekvence i pozice a netrapte se zbytečně "jemnostmi slovních návodů", které často nejdou ani realizovat. Naučte se logicky a prakticky své tělo používat v pohybu. 

Tak jak cvičit ásany, jak používat střed těla a dýchat?

Jednoduché principy zdravého pohybu mohou velice dobře ovlivnit celou jógovou praxi. Samotná jógová praxe se po zapojení principu zdravého pohybu velice zjednoduší a ulehčí. 

Při cvičení ásan je vhodné naučit se využívat některé principy pocházející z vývojové kineziologie, různých fyzioterapeutických konceptů a samozřejmě i z jógy, optimálně zapojit nohy a ruce (bandhy), uvědomovat si záměr pohybu a to nejhlavnější… dech, protože bez toho nefunguje nic.

Tělo je naším prostředkem pohybu, komunikace. V těle máme zapsány všechny životní zkušenosti fyzické, ale i psychické. Pohyby našeho těla jsou neskutečně různé: od funkčních pohybů až po spontánní či reflexní pohyby těla. Tělo je prostě neskutečně dokonalý prostředek, který je napojený na “vyšší dokonalost” v nás a funguje ve všech jeho exemplářích podobně - stejně. Je dokonale seřízeno a řízeno.

Aby naše tělo fungovalo správně, potřebujeme vyvážit příjem a výdej, stabilitu i mobilitu, nádech i výdech. K tomu je zapotřebí vědomí. Abychom mohli dosáhnout vědomé úpravy těla, ať už v pohybu nebo ve statice, potřebujeme docílit rovnováhy mezi mobilitou a stabilitou. Abychom byli stabilní, potřebujeme jako základní podporu mobilitu, a abychom byli mobilní, potřebujeme stabilní základ. Stabilita a mobilita jsou úzce propojeny.

Dech je to, co spojuje život s vědomím, dech sjednocuje tělo s myšlenkami. Prostřednictvím dechu jsme zapojeni do nepřetržitého dialogu mezi naším vnitřním já a světem. Potřebujeme vědomě vnímat svůj dech, a tím podpořit své sebeuvědomění. Toto uvědomění nám přinese uvolnění a energii. Uvědomění je proces neustálého se učení a změny.

Potřebujeme se naučit pohybovat co nejefektivněji. Samozřejmě, že je téměř nemožné, a (ani se to neděje, ani při józe často..), abychom si plně uvědomovali každý svůj pohyb. Ale co lidské tělo dokáže, je vytvoření pohybu na principu kinetických řetězců, které jsou na podvědomé úrovni zapsány do pohybových vzorců. Proč si nevytvořit ty správné pohybové stopy v CNS?

Naučit se správně pohybovat, naučit se uvědomění si pohybu, mít jasnou představu o pohybu vlastního těla. Podnětem k pohybu je motivace, která se častým opakováním mění ve zvyk. Každý máme nějaké pohybové návyky, které se promítají i do života i do pohybové aktivity (cvičení).

Pozvánka na seminář:

Do Prahy přijedou dvě odbornice na pohyb ze Slovenska, které se správným a zdravým cvičením zabývají řadu let. Naďa Ulehlová a Michaela Hluchová mají mnoho zkušeností a praktických "fíglů", které vám pomohou posunout a zkvalitnit, možná i zjednodušit vaši jógovou praxi. 


Principy zdravého pohybu v józe
…cvičte a neničte se

Seminář je tvořený dvěma víkendy: 21.–22. 5. 2022 + 25.–26. 6. 2022
Lektorky: Bc. Michaela Hluchová, Mgr. Nada Ulehlová
Místo konání: Praha, Energy Studio HOME

Základem semináře Principy zdravého pohybu v józe je využití poznatků z biomechaniky, vývojové kineziologie a fyziologie lidského těla pro optimalizaci zdravého pohybu v józe. Tyto poznatky jsou praxí ověřeny a stojí na empirických i odborných základech.

V rámci dvou víkendů se seznámíte s:

 • Kineziologií a fyziologií řízeného pohybu
 • Propojením těla a mysli, působením psychiky na pohyb lidského těla
 • Anatomii pohybového aparátu (svaly, kosti, fascie, svalové řetězce)
 • Diagnostikou pohybového aparátu
 • Jógovými ásanami na základě různých fyzioterapeutických konceptů
 • Průpravnými a terapeutickými pozicemi a cviky
 • Principy aktivace hlubokého stabilizačního systému
 • Ovlivněním a vlivu kořenových kloubů /ramene a bedra/ a dále nohy, chodidla a ruce.

Seznámíte se s principem řízeného pohybu, optimálního držení těla a prakticky si zacvičíte a budete trénovat ásany a jejich techniku.

Přihlášení ZDE

 • autor: Power Yoga Akademie, vzdělávací akreditované centrum MŠMT a Yoga Alliance
 • www.poweryoga.cz
 • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné