BLESKOVĚ
Indie - moje femme fatale 15. 12. 2023 PDF Tisk

Perfekcionismus a očekávání - killer no.1

Moji rodiče přijeli na návštěvu k nám do Indie, ostatně jako každým rokem před covidem. Marně jsem se snažila mému tátovi zprostředkovat pocit odpočinku. Já odpočívám při práci,pravil zatvrzele. A jelikož jsme zrovna dodělávali rekonstrukci jednoho domu, jeho představa odpočinku mi přišla vcelku vhod.

Perfekcionismus a očekávání - killer no.1

Jednoho dne jsme se z rána jali smontovávat dřevěné postele, které krátce předtím přivezl místní truhlář. Nechala jsem otce svému osudu a šla jsem do našeho domu něco naléhavého vyřídit. Asi po 2 hodinách jsem si na něj vzpomněla a šla ho zkontrolovat. Už z dálky ke mně doléhají nadávky: Kdyby tady v Indii měli alespoň pořádný nářadí. Mají to lajdácky vyrobený. To je každej pes jiná ves. Ani větrák nefunguje. Vypadla elektřina.

A v tomto duchu jsem vstoupila do místnosti, kde stál upocený zuřící otec. Navrhla jsem mu tedy, že to přece nemusí dělat, že to můžeme udělat později. Jak je celkem obvyklé, ale nechtěl si nechat říct.

V tom stejném okamžiku se mi vybavila situace, kdy nám chtěli hosté “pomocttím, že nám koupí pořádný smeták nebo mop, netušíc že kvalita je zcela jiná a uklízečky ani takový typ mopu neumí používat.

Ale zpět k mému tatínkovi. Vybavila se mi věta mého muže, který často říká, že my nejsme dokonalí, ale očekáváme, že všechno kolem se bude dít dokonale a zcela podle našich představ.

Není to tak trochu naivní a nerealistické očekávat, že v Indii budou mít hasáky různých rozměrů? Co na to říct? Tatínek vzdal bitvu poté, co se chopil vrtačky k vyvrtání špatně udělaných děr a vrtačka se mu hned při první zapnutí zadřela, protože byla zcela zrezlá.

A tak to chodí i s našimi dokonalými představami a očekáváními. Nějakou představu v podobě záměru musíme mít, abychom nabrali správný směr. Problém však tkví pouze v ulpívání na určitém výsledku. Pokud se výsledek nesetká na 100% s očekáváním, je něco špatně. Ale co kdybychom ten dokonalý” výsledek přenechali někomu jinému a soustředili jsme veškerou svoji pozornost na to, co právě konáme? Potom nám přeci bude jedno, jestli je šroubek trochu nakřivo, jelikož jsme v tu chvíli udělali danou věc na své maximum.

 

Objednat předplatné