Ochutnávka JARO 1/2010 Energie dechu

11. 07. 2010


Dech - přirozená energie Když ztrácíme energii, jsme unaveni, nervózní a necítíme ve své kůži, hledáme lék, co nás vrátí do pohody a klidu. Objevujeme pilulky proti nervozitě, doplňujeme vitamí...

Dech - přirozená energie

Když ztrácíme energii, jsme unaveni, nervózní a necítíme ve své kůži, hledáme lék, co nás vrátí do pohody a klidu. Objevujeme pilulky proti nervozitě, doplňujeme vitamíny i minerály, pijeme kávu nebo sáhneme po energetickém nápoji. Hledáme v okolí, a ani nás nenapadne, že tajemství je ukryto uvnitř nás. Slovo „DECH“ nám dává odpověď na to, jak přirozeně můžeme obnovit energetický potenciál svého těla. Při hlubokém a řízeném nádechu dojde k přijetí potřebného vzduchu, ve kterém je obsažený mimo jiné kyslík. Ten je potom krví rozváděn do celého těla a každé buňce dopřává doušek energie, bez níž by nemohla fungovat. Bez kyslíku ztrácíme život, stejně jako bez energetického potenciálu každé buňky nemůže být náš organismus živý a vitální.

Jógové dýchání

Jóga hlubokými doušky přijímá kyslík a pránu do celého organismu s cílem šetřit přijatou a vytvářet novou energii. Pránájáma je jedním ze základních pravidel Pataňdžaliho systému jógy, který nastiňuje práci s energií (dechem). Dechové techniky jsou prostředkem pro příjem kosmické energie (prány), bez které by nebyl život. Prána (kosmická, všudypřítomná) energie a ájáma (řízení) toku této energie. Jednotlivé dechové techniky energii směřují a současně ji udržují v těle. K řízení toku energie slouží: tělesné zámky (bandhy), dýchání přes překážku (udždžají), prodloužený nádech a výdech, stejně jako zádrže dechu (kumbaky), které mohou provádět pouze zdraví lidé. Mezi další „technické“ pomůcky patří mudry (neuromotorická spojení). Tím, že jóga používá vzorce dechu a zádrže, dochází v těle (např. spolu s bandhami) ke střídání přetlaku a podtlaku, které blahodárně působí na zdraví a životaschopnost organismu. Když zadržíte dech, zvětšujete prostor pro výměnu plynů uvnitř těla a necháváte čas pro maximální využití buněčné energetické (látkové) výměny. Toto nasávání energie se potom projevuje v celém těle - je vitální a živé, správně fungující. Aby energetické napájení i periferních a hluboce uložených buněk mohlo nastat, je nutná zádrž dechu (je-li člověk zdravý) a řízené dýchání.

Jak omladit své tělo

Člověk se nadechne cca 16krát – 20krát za minutu a pojme zhruba 9600 ml vzduchu. Cílem jógového dýchání je dech zpomalit a prodloužit. S tím souvisí i fakt, že člověk přijme méně vzduchu (prány). Neplatí tedy názor, že dýcháte-li hluboce, přijímáte více kyslíku. Naopak, vytváříte v těle kyslíkový dluh (hypoxie) a přebytek kysličníku uhličitého (hyperkamie). Nutíte organismus, aby se začal chovat ekonomicky a hledal vnitřní zdroje pro tvorbu kyslíku. Buněčné dýchání je základem jógové dlouhověkosti. V buňkách dochází k okysličování nenasycených mastných kyselin pomocí volných radikálů a tím k omlazování a ozdravování celého těla. Tělo se chrání před nedostatkem kyslíku zlepšenou krvetvorbou a hustější sítí vlásečnic. Při povrchovém dýchání se netvoří kvalitní krev a buňky celého těla trpí nedostatkem energie.

Dech – pomocník meditace

Energetická rovnováha organismu závisí mj. na správném a řízeném dýchání. Cílem každého člověka praktikujícího jógu je naučit se vědomě dýchat a postupně své umění dechu rozvíjet. Práce s dechem však není hra. Chodí-li někdo cvičit pouze jednou týdně, naprosto stačí, aby se naučil plynule dýchat plným jógovým dechem bez zádrží, protože zádrž dechu je technika, která je řízena a měla by být doprovázena mnohými pomocníky (bandhy). Není třeba si hrát na pránájámu, ale je vhodné cítit svůj dech a umět ho postupně řídit a směřovat. Dech je základním předpokladem pro kvalitní meditace, protože poutá mysl. Kam jde mysl, jde i dech a tak nastává koncentrace a zvnitřnění se. Dech není jen pouhou fyziologickou záležitostí pro zdravé tělo. Jak již bylo zmíněno, jeho vliv se projevuje i na psychické úrovni, která není nezanedbatelná. Při různých psychických obtížích člověk vyhledává pomoc u terapeutů či lékařů, přitom stačí umět dýchat a mnoho problémů, jako například nespavost, nervozita či napětí, zmizí. Dech je lék! Je prevencí proti shonu a napětí, je pohlazením a zdrojem energie. Je naším vnitřním objetím, které nás přivádí dovnitř sebe a učí nás otevřít srdce sobě i ostatním. Nechte svou energii proudit!

Autor: Václav Krejčík


Jóga Dnes Konference
Mala Collective
Energy Studio jd
JógaMarket