BLESKOVĚ
Zdravá strava 15. 06. 2022 PDF Tisk

Nootropika aneb Povolený hack pro náš mozek

Ve filmu Všemocný objeví Bradley Cooper zázračnou pilulku, která mu umožní fungovat na úplně jiných dimenzích mozku než u normálních lidí. Dokáže si vše zapamatovat, není téměř unavený, je sebevědomý, pohotový a úspěšný.

Nootropika aneb Povolený hack pro náš mozek

Člověka od nepaměti láká zvyšovat svou výkonnost na úrovni mozkové činnosti. Zázračnou pilulku takového kalibru sice ještě nikdo nevynalezl, známe však už mnoho látek, které dokážou významným způsobem zefektivnit naše myšlení, koncentraci, celkovou výkonnost či paměť. Řeč je o látkách, které souhrnně nazýváme nootropika.

Nootropika neboli chytré drogy – seznamte se

Mezi nootropika, tedy látky, které nějakým pozitivním způsobem dokážou ovlivnit náš mozek, patří široká škála přírodních látek, jež se k nám dostaly z přírody, dále látky tělu vlastní, které tělo nějakým způsobem zná a využívá, a pak samozřejmě i látky syntetické, člověkem vyrobené, z nichž některé se například používají jako léčiva. Mezi nootropika také řadíme řadu adaptogenů, tedy bylin či rostlin, které dokážou podpořit vitalitu a odolnost organismu vůči stresu. 

Neděste se. Nejedná se o žádné zakázané drogy, i když místo slova nootropika často užíváme pojem „chytré drogy“. Tyto látky jsou velmi oblíbené mezi lidmi, kteří potřebují, aby jejich mozek fungoval maximálně efektivně. Jsou to například studenti vysokých škol, vrcholoví manažeři, vědci nebo kdokoliv, kdo je jen hodně multifunkční a potřebuje být výkonný. Dle mého názoru by ale síla nootropik měla zůstat na poli přirozenosti a také přírody, proto se uměle vyrobené látky obecně nedoporučují.

Mezi jejich hlavní výhody patří fakt, že mají na 99 % pozitivní účinky a opravdu se nejedná o látky, ve kterých byste se utopili závislostí. Každá látka působí na mozek trochu jiným způsobem, takže je obtížné vysvětlit jen jeden mechanismus účinku. Je nutno podotknout, že na každého také mají různé látky jiné působení. Společné mají však to, že ovlivňují hladiny různých neurotransmiterů, enzymů nebo hormonů v mozku (jako příklad můžeme uvést dopamin, serotonin nebo acetylcholin).

 

Jak hacknout svůj mozek

Každá látka má trochu jiné účinky, a proto je vhodné si nejprve říci, jakých cílůbychom chtěli dosáhnout. Chceme se lépe koncentrovat? Chceme zlepšit náladu? Potřebujeme se teď 14 dní intenzivně učit? Stanovte si svůj záměr a najděte si nootropikumpodle potřeby. Asi si nejprve budete muset udělat malou rešerši a s nootropiky se seznámit v širší rovině. Níže vám představuji jen některé zástupce a jejich vliv na fungování mozku.

 

1. Rybí olej s obsahem omega-3 mastných kyselin

Možná patříte ke generaci, která „povinně“ konzumovala po lžících rybí tuk a zůstal ve vás zakořeněný pěkný odpor. Chápu. Rybí tuk je ale nesmírně výživná záležitost a naštěstí už máme mnoho jiných způsobů, jak konzumovat látky v něm obsažené. Jde zejména o omega-3 mastné kyseliny a vitamín D.

Omega-3 mastné kyseliny máme 3, v rybím tuku ale najdeme jen dvě, ty důležitější, EPA a DHA. Vyšší než esenciálně potřebná konzumace mastných kyselin souvisí dle výzkumů se zlepšením kognitivních funkcí. Suplementace těchto dvou mastných kyselin je spojována s ochranou mozku proti stárnutí, zlepšením případného poklesu funkcí mozku, ale i zlepšením nálady nebo protizánětlivými účinky.

 

2. Resveratrol

Resveratrol je přírodní sloučenina, která se nachází hlavně v ovoci, konkrétně v hroznech, malinách a nebo borůvkách, ale také docela hodně v jedné luštěnině, arašídech. Resveratrol má mnoho zajímavých funkcí v našem organismu, je to především antioxidant a také látka, která nechvalně proslula při doporučování konzumace červeného vína pro zdraví kardiovaskulárního systému. Resveratrol se dává do souvislosti s Alzheimerovou nemocí a její částečnou léčbou, která spočívá ve zpomalení degenerace hipokampu, části mozkuspojené s pamětí a prostorovou orientací.

 

3. Kofein

Kofein je snad nejznámější nootropikum a také jeden z nejstarších stimulantů, které lidstvo poznalo. Nejznámějšími zdroji jsou káva, pravý čaj, kakaové boby a nebo nechvalně známá cola. Kofein funguje jako antagonista adenosinových receptorů. Navázaný adenosin způsobuje únavu a dává signály, že je čas na odpočinek a spánek. Tím, že kofein adenosinu v těchto signálech brání, způsobuje vzpružení a odstraňuje pocity ospalosti a únavy. Kofein působí ale i dalšími mechanismy na jiné látky, jako je dopamin nebo adrenalin. Na rozdíl od resveratrolu či rybího oleje jde o návykovou látku, proto ho zde také pro kontrast uvádím.

 

4. Lion's Mane

Tato medicinální houba s krásným názvem se česky nazývá korálovec ježatý. Dokáže při dlouhodobém užívání zlepšovat kognitivní schopnosti, zvyšovat koncentraci a také posilovat krátkodobou paměť. Často se kombinuje například s kávou, aby se vzájemně potencovaly jednotlivé účinky.

 

Výše jsem popsala jen některé relativně známé zástupce z řad chytrých drog. Mezi nootropika také řadíme například ginkgo bilobu, ženšen, magnesium threonát nebo nejrůznější medicinální houby. Patří sem ale i sloučeniny tělu vlastní, které zatím nejsou tolik v povědomí široké veřejnosti, jako je acetyl-L-karnitin, fosfatidylserin, S-adenosylmethioninnebo třeba CDP-cholin. Pokud vás zaujala myšlenka hacknout svůj mozek, pak se inspirujte a zkuste si pomocí nootropik zvýšit výkon mozku. Možná budete mile překvapeni!

Objednat předplatné