Detoxikace a imunita 22. 03. 2017 PDF Tisk

Jarní detoxikační plán

Jaro je tu a s ním přichází velká expanze energie, jíž se tělo učí postupně zvládat. Pokud už nyní trpíte jarní únavou, musíte přiložit ruku k dílu a začít čistit organismus! Nyní je ten pravý čas. Jarní detoxikační plán pro Vás právě zde! 

Jarní detoxikační plán

Pokud vás uchvacují touhy a chutě, jste podráždění, bolí vás často hlava, jste unaveni, nebo nemáte energii, je nejvyšší čas na očistu. To jsou detoxikační symptomy, které je možné zlepšit a současně s tím omladit a restartovat organismus. Postupy detoxikace jsou pouze pro zdravé lidi. Je potřeba přistupovat k jarní očistě s rozumem, nepouštět se do velkých experimentů a raději se poradit s odborníkem na výživu o správném postupu.

Zbavit se nečistot, únavy, ztuhlosti svého těla i mysli, probudit se po zimě, která letos byla klasickou studenou zimou, a podpořit tak vitalitu, to je cílem jarní očisty. Oproti zimě se jídelníček stává odlehčeným od hutných a těžkých jídel, která udržovala teplotu těla. Vyhýbejte se mastným pokrmům, smaženým jídlům, přebytku cukru, alkoholu, sladkostem, bílé mouce a mléčným produktům!

V jarním období je v ohrožení žlučník (březen) a játra (duben). Kyselá chuť vládne jaru stejně jako hořkost v chuti. Tyto základní chutě pomohou organismu v očistě!

Jednotlivá doporučení, když nechcete absolvovat celé 3 dny očisty:

 1. Pijte bylinné čaje (max 21 dnů v kuse) z heřmánku, kopřiv, řepíku v poměru mixu třetin. Pročistí celé tělo uvnitř. Čaj z kořene ostropestřce mariánského je výbornou očistou jater.
 2. Postupně do salátů přidejte řeřichu, která působí antibakteriálně a protirakovinově. Můžete použít i pampelišku a ředkev, která pomáhá zbavit hlenů.
 3. Houba šitaké je výborná na detoxikaci, zlepšení funkce jater a také na podporu imunity. Při střidání ročních období a hlavně po zimě pomůže tělu obnovit energii.
 4. Ráno pijte vlažnou vodu s vymačkaným citronem, což pomáhá zbavit tělo hlenů a především plísní.
 5. Popíjejte grapefruitovou čerstvou šťávu a zázvorový čaj. Do grapefruitové šťávy přidejte kurkumu.
 6. Večer jezte zeleninové vývary.
 7. Do salátů přidávejte klíčky, pupeny a třeba pampelišku. Z té můžete udělat polévku, stejně jako z kopřivy. Vezměte kořenovou zeleninu, která nyní nabývá na síle a energetické hodnotě a přidejte kopřivu či pampelišku. Nebo listy usušte na čaj. 
 8. Jaro má chuť kyselou - vybírejte: kvašená zelenina, kysané zelí, jablka a z nich mošt. Jablečný mošt je vhodný pro detoxikaci jater.
 9. Pro očistu střev je vhodné konzumovat čistou aloe veru s trochou kurkumy, nebo zázvoru, nebo česneku.
 10. Pro očistu jater je vhodné použít kombinaci bylinek – Triphala. Jedná se o 3 druhy sušených ovočných plodů haritaki, amalaki a bibhitaki, které se prodávají v tabletách, nebo prášku. Ideální doba používání je zhruba 3 měsíce a jedná se o jednoduchou, nenáročnou detoxikaci dle ájurvédy. Triphala podporuje trávení, činnost oběhové soustavy, zlepšuje vylučování a dýchácí soustavu.
 11. Pro očistu jater je možné každé ráno a večer, ráno na lačno a večer před spaním polknout velkou lžíci olivového oleje. Praktikujte toto po dobu 3 týdnů. Ráno můžete do oleje kápnout limetku a večer přidat trochu kurkumy.

Pro očistný plán, lehký a jednouduchý, který se hodí pro všechny, kteří nemají velké zkušenosti s detoxikací, zvolte to, co jste schopni zvládnout ve svém rytmu a režimu. Není třeba se pustit do detoxikace naplno, ale stačí postupně a bude to účinnější proces. Zcela dostačující postup pro očistu je, když si v týdnu vymezíte jeden celý den, nebo jedno odpoledne, kdy odlehčíte zcela trávení (nebudete jíst) a nebo zvolíte popíjení šťáv, a nebo si po obědě až do večera dopřejete pouze pití zeleninových šťáv. Tímto pravidelným rytmem máme x týdnů v roce, kdy pravidelně praktikujete odlehčení jídelníčku. Víc není třeba dělat.

Plán pro 3 dny

Zamyslete se nad svým způsobem stravování a pokud něco chcete změnit, začněte plánem pro 3 dny. (Provádět mohou pouze zdraví lidé. Při jakémkoli zdravotním problému konzultujte své rozhodnutí s očetřujícím lékařem). V těchto 3 dnech eliminujte přijem bílé mouky (především pšenice), cukr v jakékoliv podobě, maso, uzeniny a mléčné výrobky. Nepijte černý čaj a kávu a raději zvolte šálek kvalitního zeleného čaje. Jako společníka očisty mějte jen čistou vodu. Ptáte se, co vám zbyde k jídlu? Mnoho toho není, ale nyní potřebujeme „vyprázdnit trubky“ a pročistit játra.

Choďte spát před 23. hodinou, alespoň v týdnu, kdy podstupujete očistu. Cvičte jógu každý den. Ráno začněte 10 koly pozdravu slunci, zaujměte viparitu karani a následně pozici mrtvoly. Po krátké relaxaci se věnujte plnému jógovému dechu. Večer si na 10 minut vytvořte své prostředí klidu a pohody. Relaxujte dechem a nechte všechny myšlenky procházet okolo vás. Zkuste je pozorovat a nehodnoťte je.

Na snídaně si kupte, nebo připravujte šťávu z červené řepy, jablka, celeru a mrkve. Můžete přidat i kyselé zelí. Mohou být samostatné, nebo míchané. Popíjejte vždy ráno, po vlažné vodě s citronem. Šťávy až do odpoledne popíjejte zhruba v intervalu tří hodin. Pokud chcete silnější očistu, místo šťáv by měla být během dne pomocníkem pouze čistá voda. Pozor! Nepijte studenou vodu! Ta by ochladila a tak vždy mějte k pití po ruce vlažnou vodu.

K večeři zvolte silné zeleninové vývary rozmixované kořenové zeleniny s kurkumou, pastou miso ze sojových bobů a minimem soli. Sůl nepřidávejte, protože miso sůl obsahuje. Jako večeři můžete zvolit i zeleninové saláty z řepy, ředkvičky, celeru, řeřichy, mrkve opět s kurkumou, trochou česneku a zálivkou pouze z olivového oleje.

Pro podporu revitalizace můžete zvolit čaje z bazalky tulsi, kořen ženšenu a nebo čistou aloe veru.

Jakmile se vyprázdní po očistě střeva, je dobré k nim být přivětivý a postupně je zaplňovat kaší z ovesných vloček, nebo rýžovou (basmati) kaší. Jezte pomalu a v klidu. Tím vrátíte střeva opět ke své činnosti.

Jarní očistou se zbavíte jarní únavy a dosáhnete rovnováhy. Mysl, tělo i duše budou spolupracovat a vy se můžete věnovat realizaci nových plánů a rozhodnutí, která učiníte. Játra souvisí s novými začátky, plány a ambicemi. I ve všech těchto skutečnostech je třeba nalézt rovnováhu. Nepřehánět nic, netlačit na pilu, ale nebýt ani lenivý. Důležité je přiložit ruku k dílu a za pomoci vesmíru vše nechat probíhat a plynout. Když jsme vnitřně nastaveni realizace probíhá snadněji.

Pokud o jarní očistě uvažujete, začněte právě teď. Pamatujte na to, že očista pomáhá omladit a oživit tělo a tak je vhodná při únavě a po „hutném“ období zimy.